Llojet e motit

llojet e motit

Siç e dimë, deri më tani kemi gjetur vetëm jetë në planetin tonë dhe kjo është për shkak të zonës në të cilën është në lidhje me Diellin. Ne jemi në atë që shkencëtarët e quajnë "zona e banueshme". Falë kësaj për të atmosfera tashmë shtresa e ozonit Ne mund të jetojmë. Toka është zhvilluar e ndryshme llojet e motit varësisht nga diapazoni i temperaturave në të cilat lëvizim. Ndryshe nga temperaturat që i gjejmë në pjesën tjetër të Sistemit Diellor, planeti ynë lëviz në një interval shumë të ulët të temperaturave.

Në këtë artikull mund të mësojmë për llojet e ndryshme të klimës që ekzistojnë në planetin tonë dhe çfarë karakteristikash ka secili. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Cila është moti

klimat dhe meteorologjia

Normalshtë normale të ngatërrohet meteorologjia me klimatologjinë. Diferencimi i këtyre koncepteve duhet të kuptohet qartë në mënyrë që të kuptohet mirë. Kur shikojmë njeriun e motit dhe ai na thotë se për dy ditë do të bjerë shi dhe do të ketë erëra prej 50 km / orë, ai po i referohet motit. Në këtë rast, ne po analizojmë kushtet atmosferike që do të ndodhin në një kohë dhe vend të caktuar. Kjo është pjesë e parashikimit të motit në të cilën, falë një vargu prej instrumentet meteorologjike, ju mund të dini me një shkallë të lartë të besueshmërisë se çfarë do të ndodhë.

Nga ana tjetër kemi motin. Klima mund të përcaktohet si bashkësia e gjendjeve të ndryshoreve që mbetet konstante me kalimin e kohës. Me siguri me këtë frazë nuk do të keni zbuluar asgjë. Ne do ta shpjegojmë atë më mirë në thellësi. Variablat meteorologjikë janë temperatura, niveli i reshjet e shiut (ose shi ose nieve), regjimet e stuhisë, era, presion atmosferik, etj Epo, tërësia e të gjitha këtyre variablave ka vlera gjatë një viti kalendarik. Ata njihen si kontrolluesit e klimës.

Të gjitha vlerat e variablave meteorologjikë regjistrohen dhe mund të analizohen pasi ato janë gjithmonë rreth të njëjtit prag dhe analizohen në një klima. Për shembull, në Andaluzi asnjë temperaturë nuk është regjistruar nën -30 gradë. Kjo pasi këto vlera të temperaturës nuk korrespondojnë me klimën mesdhetare. Pasi të mblidhen të gjitha të dhënat, klimat zonohen sipas këtyre vlerave.

Poli i veriut karakterizohet nga temperatura të ftohta, erëra të forta, reshje në formë dëbore etj. Këto karakteristika i bëjnë ata të thirren klima polare.

Llojet e klimës sipas asaj që ekziston në Tokë

Klima e Tokës jo vetëm që mund të klasifikohet sipas ndryshoreve meteorologjike të përmendura më sipër, por gjithashtu ndërhyjnë edhe faktorë të tjerë si p.sh. Ato janë lartësia dhe gjerësia gjeografike ose distanca e një vendi në lidhje me detin. Në klasifikimin vijues do të shohim afërsisht llojet e klimave që ekzistojnë dhe karakteristikat e secilës prej tyre. Përveç kësaj, për secilin lloj të shkëlqyeshëm të klimës ka disa nëntipe shumë më të hollësishme që shërbejnë në zona më të vogla.

Klima të ngrohta

klimat e nxehta

Këto klimë karakterizohen nga temperatura të larta. Temperaturat mesatare vjetore janë rreth 20 gradë dhe ka vetëm ndryshime shumë të mëdha midis stinëve. Ato janë vende ku preri dhe pyjet janë me bollëk lagështia dhe, në shumë raste, reshje të bollshme shiu. Ne zbulojmë se janë nëntipet:

 • Klima ekuatoriale. Siç tregon emri i saj, është një klimë që shtrihet mbi ekuator. Reshjet e shiut janë përgjithësisht të bollshme gjatë gjithë vitit, ka lagështirë të lartë dhe janë gjithmonë të nxehta. Ato gjenden në zonën e Amazonës, Afrikën Qendrore, Insulindia, Madagaskar dhe Gadishullin Jukatan.
 • Klime tropikale. Isshtë e ngjashme me klimën e mëparshme, vetëm se shtrihet në vijën e tropikëve të Kancerit dhe Bricjapit. Dallimi i vetëm është se këtu reshjet janë të bollshme vetëm në muajt e verës. Mund të gjendet në Karaibe, Venezuelë, Kolumbi, Ekuador, Peru, disa pjesë të Amerikës së Jugut, Azinë Juglindore, pjesë të Australisë, Polinezisë dhe Bolivisë.
 • Klima e thatë subtropikale. Kjo lloj klime ka një gamë të gjerë të temperaturave dhe reshjet e shiut ndryshojnë gjatë gjithë vitit. Mund të shihet në Amerikën Jugperëndimore të Veriut, Afrikën Jugperëndimore, pjesë të Amerikës së Jugut, Australinë Qendrore dhe Lindjen e Mesme.
 • Shkretëtirë dhe gjysmë-shkretëtirë. Kjo klimë karakterizohet nga temperatura të larta gjatë gjithë vitit me interval shumë të theksuar të temperaturave ndërmjet ditës dhe natës. Nuk ka lagështirë, bimësia dhe fauna janë të pakta dhe reshjet janë gjithashtu të pakta. Ato gjenden në Azinë qendrore, Mongoli, në perëndimin e Amerikës Veriore dhe Afrikën qendrore.

Klima të butë

Moti kontinental

Karakterizohen nga temperaturat mesatare që janë rreth 15 gradë. Në këto klima mund të shohim stinët e vitit të diferencuara mirë. Gjeni vende të shpërndara në gjerësinë gjeografike të mesme midis 30 dhe 70 gradë nga paralelet. Kemi nëntipet e mëposhtme.

 • Klima mesdhetare. Ndër karakteristikat kryesore të tij gjejmë verëra mjaft të thata dhe me diell, ndërsa dimrat janë me shi. Mund ta gjejmë në Mesdhe, Kaliforni, Afrikën e Jugut Jugore, Australinë Jugperëndimore.
 • Klima kineze. Kjo lloj klime ka cikle tropikale dhe dimrat janë shumë të ftohtë.
 • Klima oqeanike. Shtë ai që gjendet në të gjitha zonat bregdetare. Në përgjithësi, gjithmonë ka shumë re dhe shi, megjithëse nuk ka as dimër, as verë me temperatura ekstreme. Shtë në brigjet e Paqësorit, Zelandën e Re dhe disa pjesë të Kilit dhe Argjentinës.
 • Moti kontinental. Isshtë klima e brendshme. Ato gjenden në zona që nuk kanë vijë bregdetare. Prandaj, ato nxehen dhe qetësohen më herët pasi që nuk ka det që vepron si rregullator termik. Kjo lloj klime gjendet kryesisht në Evropën Qendrore dhe Kinë, Shtetet e Bashkuara, Alaska dhe Kanada.

Klima të ftohta

klima polare

Në këto klima, temperaturat zakonisht nuk i kalojnë 10 gradë Celsius dhe ka reshje të bollshme në formën e borës dhe akullit.

 • Klima polare. Climateshtë klima e poleve. Karakterizohet nga temperatura shumë të ulëta gjatë gjithë vitit dhe mungesa e bimësisë pasi toka është e ngrirë përgjithmonë.
 • Klima e malit të lartë. Ajo gjendet në të gjitha zonat e larta malore dhe karakterizohet nga reshje të bollshme shiu dhe temperatura që ulen me lartësinë.

Shpresoj që me këtë informacion të kuptoni më mirë llojet e motit.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Flor Gonzalez dijo

  Shumë e mirë dhe shumë e specifikuar !! Më ndihmoi shumë! Faleminderit!

 2.   e bukur vk dijo

  faleminderit më ndihmoi për detyrën time në klasë - w-