Shtresa e ozonit

shtresa e ozonit na mbron nga rrezet UV të diellit

Në të ndryshme shtresat e atmosferës  ekziston një shtresë përqendrimi i ozonit i së cilës është më i larti në të gjithë planetin. Kjo është e ashtuquajtura shtresë e ozonit. Kjo zonë ndodhet në stratosferë rreth 60 km mbi nivelin e detit ka efekte të nevojshme për jetën në planet.

Me emetimin e disa gazrave të dëmshëm në atmosferë nga njerëzit, kjo shtresë pësoi një hedh lëng që rrezikonte funksionin e saj për jetën në planet. Sidoqoftë, sot duket se po rimëkëmbet. Dëshironi të dini se çfarë funksioni ka shtresa e ozonit dhe sa e rëndësishme është për njerëzit?

Gazi i ozonit

ozoni ka përqendrimin e tij më të lartë në stratosferë

Për të filluar të dimë se çfarë funksioni ka shtresa e ozonit, së pari duhet të njohim vetitë e gazit që e kompozon atë: gazi i ozonit. Formula e saj kimike është O3, dhe është forma alotropike e oksigjenit, domethënë një nga modalitetet në të cilat mund të gjendet në natyrë.

Ozoni është një gaz që zbërthehet në oksigjen të zakonshëm në temperatura dhe presion të zakonshëm. Po kështu, ajo jep një erë depërtuese squfurore dhe ngjyra e saj është kaltërosh e butë. Nëse ozoni do të ishte në sipërfaqen e tokës do të ishte toksike për bimët dhe kafshët. Sidoqoftë, ai ekziston natyrshëm në shtresën e ozonit dhe pa atë përqendrim të lartë të këtij gazi në stratosferë nuk do të ishim në gjendje të dilnim jashtë.

Roli i shtresës së ozonit

ozoni filtron rrezatimin UV nga dielli

Ozoni është një mbrojtës i rëndësishëm i jetës në sipërfaqen e Tokës. Kjo është për shkak të funksionit të tij si një filtër mbrojtës kundër rrezatimit ultraviolet nga Dielli. Ozoni është përgjegjës për thithjen e rrezeve të Diellit që gjenden në gjatësia e valës midis 280 dhe 320 nm.

Kur rrezatimi ultraviolet nga Dielli godet ozonin, molekula prishet në oksigjen atomik dhe oksigjen të zakonshëm. Kur oksigjeni i zakonshëm dhe atomik takohen përsëri në stratosferë ata bashkohen përsëri për të formuar një molekulë të ozonit. Këto reaksione janë konstante në stratosferë dhe ozoni dhe oksigjeni bashkëjetojnë në të njëjtën kohë.

Karakteristikat kimike të ozonit

ozoni sipërfaqësor është toksik për bimët dhe kafshët

Ozoni është një gaz që mund të zbulohet në stuhitë elektrike dhe pranë pajisjeve të tensionit të lartë ose ndezjes. Për shembull, në miksera, kur prodhohen shkëndija nga kontakti i furçave, prodhohet ozoni. Mund të njihet lehtësisht nga aroma.

Ky gaz mund të kondensohet dhe të duket si një lëng blu shumë i paqëndrueshëm. Sidoqoftë, nëse ngrin, do të paraqesë një ngjyrë të zezë-vjollcë. Në këto dy gjendje është një substancë shumë shpërthyese duke pasur parasysh fuqinë e saj të madhe oksiduese.

Kur ozoni zbërthehet në klor, ai është i aftë të oksidojë shumicën e metaleve dhe, megjithëse përqendrimi i tij është shumë i vogël në sipërfaqen e tokës (vetëm rreth 20 ppb), ai është i aftë të oksidojë metalet.

Shtë më e rëndë dhe më aktive se oksigjeni. Alsoshtë gjithashtu më oksiduese, prandaj përdoret si një dezinfektues dhe mikrobvrasës, për shkak të oksidimit të baktereve që ky efekt. Shtë përdorur për të pastruar ujin, shkatërruar lëndën organike, ose ajrin në spitale, nëndetëse, etj.

Si gjenerohet ozoni në stratosferë?

shtresa e ozonit përkeqësohet me CFC

Ozoni prodhohet kryesisht kur molekulat e oksigjenit i nënshtrohen sasive të mëdha të energjisë. Kur kjo të ndodhë, këto molekula bëhen radikale të lira të oksigjenit atomik. Ky gaz është jashtëzakonisht i paqëndrueshëm, kështu që kur has një molekulë tjetër të zakonshme të oksigjenit, ajo lidhet për të formuar ozonin. Ky reagim ndodh çdo dy sekonda apo më shumë.

Në këtë rast, burimi i energjisë që nënshtron oksigjenin e zakonshëm është rrezatimi ultraviolet i diellit. Rrezatimi ultraviolet është ajo që ndan oksigjenin molekular në oksigjen atomik. Kur molekulat atomike dhe molekulare të oksigjenit takohen dhe formojnë ozonin, ajo shkatërrohet nga ana e vet nga veprimi i rrezatimit ultraviolet vetë.

Shtresa e ozonit është vazhdimisht krijimin dhe shkatërrimin e molekulave të ozonit, oksigjeni molekular dhe oksigjeni atomik. Në këtë mënyrë, gjenerohet një ekuilibër dinamik në të cilin ozoni shkatërrohet dhe formohet. Kjo është mënyra se si ozoni vepron si një filtër që nuk lejon rrezatimin e dëmshëm në fjalë të kalojë në sipërfaqen e Tokës.

Shtresa e ozonit

shtresa e ozonit është në aktivitet të vazhdueshëm

Vetë termi "shtresë ozoni" përgjithësisht keqkuptohet. Kjo është, koncepti është që në një lartësi të caktuar në stratosferë ekziston një përqendrim i lartë i ozonit që mbulon dhe mbron Tokën. Pak a shumë përfaqësohet sikur qielli të mbulohej nga një shtresë e vrenjtur.

Megjithatë, kjo nuk është kështu. E vërteta është se ozoni nuk është i përqendruar në një shtresë, as nuk është i vendosur në një lartësi specifike, por përkundrazi është një gaz i pakët që hollohet shumë në ajër dhe që, përveç kësaj, shfaqet nga toka përtej stratosferës . Ajo që ne e quajmë "shtresa e ozonit" është një zonë e stratosferës ku përqendrimi i molekulave të ozonit është relativisht e lartë (disa grimca në milion) dhe shumë më të larta se përqendrimet e tjera të ozonit në sipërfaqe. Por përqendrimi i ozonit në krahasim me atë të gazrave të tjerë në atmosferë siç është azoti, është i vogël.

Nëse shtresa e ozonit zhdukej, rrezet ultraviolet të diellit do të godisnin sipërfaqen e tokës direkt pa asnjë lloj filtri dhe do të bënin që sipërfaqja të sterilizohej, asgjësimin e gjithë jetës tokësore. 

Përqendrimi i gazit të ozonit në shtresën e ozonit është prej rreth 10 pjesësh për milion. Përqendrimi i ozonit stratosferik ndryshon nga lartësia, por asnjëherë nuk është më shumë se njëqind e mijëta e atmosferës në të cilën gjendet. Ozoni është një gaz aq i rrallë saqë, nëse në një moment do ta ndanim atë nga pjesa tjetër e ajrit dhe do ta tërhiqnim atë në nivelin e tokës, ai do të ishte vetëm 3 mm i trashë.

Shkatërrimi i shtresës së ozonit

vrima e ozonit filloi të zbulohej në vitin 1970

Shtresa e ozonit filloi të përkeqësohej përsëri në vitet 70, kur u pa veprimi i dëmshëm që kanë gazrat e oksidit të azotit. Këto gazra u dëbuan nga aeroplanët supersonikë.

Oksidi i azotit reagon me ozonin duke rezultuar në oksid nitrik dhe oksigjen të zakonshëm. Megjithëse kjo ndodh, veprimi në shtresën e ozonit është minimal. Gazrat që dëmtojnë vërtet shtresën e ozonit janë CFC (kloro-fluoro-karbone). Këto gazra janë rezultat i përdorimit të kimikateve sintetikë.

Herën e parë që u njoh shterimi i shtresës së ozonit ishte në 1977 në Antarktidë. Në vitin 1985 ishte e mundur të matet që rrezatimi i dëmshëm ultraviolet nga Dielli ishte rritur 10 herë dhe se shtresa e ozonit mbi Antarktidë ishte ulur me 40%. Nga atje është kur filloi të fliste për vrimën e ozonit.

Rrallimi i shtresës së ozonit ishte një mister i gjatë. Shpjegimet e lidhura me ciklet diellore ose karakteristikat dinamike të atmosferës duken të pabazuara dhe sot duket e provuar që është për shkak të rritjes së emetimeve të freonit (Klorofluorokarbon ose CFC), një gaz i përdorur në industrinë e aerosolit, qarqet plastike dhe ftohëse dhe klimatizimi.

CFC-të janë gazra shumë të qëndrueshëm në atmosferë, pasi ato nuk janë as toksike dhe as të ndezshme. Kjo u jep atyre një jetë të gjatë, duke ju lejuar të shkatërroni molekulat e ozonit që janë në rrugën tuaj për një kohë të gjatë.

Nëse shtresa e Ozonit do të shkatërrohej, rritja e rrezatimit UV do të shkaktonte një seri katastrofike reagimesh biologjike si p.sh. rritja e frekuencës së sëmundjeve infektive dhe kancerit të lëkurës.

Nga ana tjetër, prodhimi i gazrave serë (të emetuara nga sipërfaqja e Tokës nga veprimi kryesisht i njeriut) që gjenerojnë të ashtuquajturat "Efekti serrë", do të rezultojë në ngrohjen globale me ndryshime rajonale të temperaturës, e cila do të rezultojë në një rritje të nivelit të detit si rezultat, midis faktorëve të tjerë, i shkrirjes graduale të masave të mëdha të akullit polar.

Ky është si peshku që kafshon bishtin e tij. Sa më e madhe sasia e rrezatimit diellor që ndikon në sipërfaqen e tokës, aq më i madh është ndikimi në temperatura. Nëse shtojmë efektet e ngrohjes globale të shkaktuara nga rritja e efektit serë dhe incidenca më e lartë e rrezeve UV nga Dielli në masat e akullit siç është Antarktida, mund të shohim se Toka është zhytur në një gjendje të mbinxehja e ushqyer nga e gjithë kjo.

Siç mund ta shihni, shtresa e ozonit është e një rëndësie jetësore për jetën në planet, si për qeniet njerëzore, ashtu edhe për bimësinë dhe kafshët. Mbajtja e shtresës së ozonit në gjendje të mirë është një përparësi dhe për këtë, qeveritë duhet të vazhdojnë të punojnë në ndalimin e emetimeve të gazrave që shkatërrojnë ozonin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Leslie paguar dijo

  Shënim i shkëlqyeshëm! Faleminderit .
  Të bëhemi më të vetëdijshëm për t'u kujdesur për planetin tonë

 2.   NESTOR DIAZ dijo

  shpjegim shumë i mirë në lidhje me shtresën e ozonit, pyesni sa e trashë është shtresa e ozonit