Reshjet e shiut

ka shumë lloje të reshjeve

Retë përbëhen nga një numër i madh pikash të vogla uji dhe kristalesh të vegjël akulli që vijnë nga ndryshimi i gjendjes nga avulli i ujit në të lëngët dhe të ngurtë në një masë ajri. Masa e ajrit rritet dhe ftohet derisa të ngopet dhe të bëhet pikat e ujit. Kur reja është e ngarkuar me pika uji dhe kushtet mjedisore e favorizojnë atë, ato precipitojnë në formën e akullit, borës ose breshërit.

Dëshironi të dini gjithçka në lidhje me reshjet?

Si formohet reshja?

retë formohen nga rritja e masës së ajrit

Kur ajri në sipërfaqe nxehet, ai ngrihet në lartësi. Troposfera temperatura e tij zvogëlohet me lartësinë, domethënë, sa më lart të shkojmë, aq më e ftohtë është, kështu që kur masa e ajrit rritet, ajo shkon në ajër më të ftohtë dhe ngopet. Kur ngopet, ajo kondensohet në pika të vogla uji ose kristalesh akulli (në varësi të temperaturës në të cilën është ajri përreth) dhe rrethon grimca të vogla me një diametër më të vogël se dy mikronë të quajtur bërthamat e kondensimit higroskopik.

Kur pikat e ujit ngjiten në bërthamat e kondensimit dhe masat e ajrit në sipërfaqe nuk pushojnë së ngrituri, formohet një re e zhvillimit vertikal, pasi sasia e ajrit që ngopet dhe kondensohet është e tillë që përfundon duke u rritur në lartësi. Ky lloj i reve që formohen nga paqëndrueshmëria atmosferike quhet Cumulus humilis që, ndërsa ato zhvillohen vertikalisht dhe arrijnë një trashësi të konsiderueshme (aq sa nuk lejon të kalojë asnjë rrezatim diellor), quhet  Kumulonimbus.

Për avujt në një masë ajri që arrin ngopjen të kondensohet në pika, duhet të plotësohen dy kushte: e para është që masa e ajrit është ftohur mjaftueshëmE dyta është se ka bërthama kondensimi higroskopike në ajër mbi të cilat mund të formohen pikat e ujit.

Pasi të jenë formuar retë, çfarë është ajo që i bën ato të sjellin shi, breshër ose dëborë, domethënë ndonjë lloj reshjesh? Pikat e imëta që përbëjnë renë dhe që pezullohen brenda saj falë ekzistencës së shkarkimeve të reja, do të fillojnë të rriten në kurriz të pikave të tjera që ata gjejnë në rënien e tyre. Dy forca veprojnë thelbësisht në secilën pikë: për shkak të tërheqjes që rryma e ajrit lart ushtron mbi të, dhe pesha e vetë pikës.

Kur pikat janë mjaft të mëdha për të kapërcyer forcën e tërheqjes, ato do të nxitojnë në tokë. Sa më gjatë të kalojnë pikat e ujit në re, aq më të mëdha bëhen, pasi shtohen në pikat e tjera dhe bërthamat e tjera të kondensimit. Përveç kësaj, ato gjithashtu varen nga koha që pikat kalojnë duke u ngjitur dhe zbritur në re dhe sa më e madhe të jetë sasia totale e ujit që ka reja.

Llojet e reshjeve

Llojet e reshjeve jepen në funksion të formës dhe madhësisë së pikave të ujit që precipitojnë kur jepen kushtet e duhura. Ata mund të jenë, shi, shi, breshër, dëborë, shi, shi, etj.

Rralloni

në shi, pikat e ujit janë shumë të vogla

Reshjet janë reshje të vogla, pikat e të cilave uji është shumë i vogël dhe bien në mënyrë të barabartë. Normalisht, këto pika nuk e lagin tokën shumë dhe varen nga faktorë të tjerë si shpejtësia e erës dhe lagështia relative.

Dushe

shirat formohen nga retë kumulonimbus

Dushet janë pika më të mëdha që zakonisht bien në një mënyrë të dhunshme dhe për një periudhë të shkurtër kohe. Dushet zakonisht ndodhin në vendet ku presioni atmosferik zvogëlohet dhe krijohet një qendër e presioneve të ulëta të quajtur stuhi. Reshjet e shiut lidhen me ato re të tipit Kumulonimbus që formohen shumë shpejt, kështu që pikat e ujit bëhen të mëdha.

Breshër dhe dëborë

që të formohet bora duhet të jetë -40 gradë

Reshjet mund të jenë gjithashtu në formë të ngurtë. Për këtë, në re tashmë duhet të formohen kristale akulli në majë të resë temperatura shumë të ulëta rreth -40 ° C. Këta kristale mund të rriten në kurriz të pikave të ujit në temperatura shumë të ulëta që ngrijnë mbi to (duke qenë fillimi i formimit të breshërit) ose duke bashkuar kristalet e tjera për të formuar dëborë. Kur ato arrijnë një madhësi të përshtatshme dhe për shkak të veprimit të gravitetit, ata mund të lënë renë duke sjellë reshje të forta në sipërfaqe, nëse kushtet e mjedisit janë të përshtatshme.

Ndonjëherë flokët e dëborës ose breshëri që dilnin nga reja, nëse hasin një shtresë ajri të ngrohtë në rënien e tyre, shkrihen para se të arrijnë në tokë, duke çuar përfundimisht në reshje në formë të lëngshme.

Format e reshjeve dhe llojet e reve

stuhitë bëjnë kërdi

Lloji i reshjeve varet thelbësisht nga kushtet mjedisore në të cilat formohet reja dhe lloji i reve që formohet. Në këtë rast, reshjet më të zakonshme janë llojet ballore, orografike dhe konvektive ose stuhishme.

Reshjet ballore Shtë ai në të cilin retë shoqërohen me fronte, të nxehtë dhe të ftohtë. Kalimi midis një fronti të ngrohtë dhe një të ftohtë formon re që japin reshje të tipit frontal. Një front i ftohtë formohet kur një masë e ajrit të ftohtë shtyn dhe zhvendos një masë të ngrohtë lart. Në ngjitjen e tij, ajo ftohet dhe krijon formimin e reve. Në rastin e një fronti të ngrohtë, një masë e ajrit të ngrohtë rrëshqet mbi atë që është më i freskët se ai.

Kur ndodh formimi i një fronti të ftohtë, normalisht lloji i resë që formohet është a Cumulonimbus ose Altocumulus. Këto re kanë tendencë të kenë një zhvillim më të madh vertikal dhe, për këtë arsye, shkaktojnë reshje më intensive dhe me vëllim më të lartë. Gjithashtu, madhësia e pikës është shumë më e madhe se ato që formohen në një front të ngrohtë.

Retë që formohen në një front të ngrohtë kanë një formë më të shtresuar dhe zakonisht janë Nimbostratus, Stratus, Stratocumulus. Normalisht, reshjet e shiut që ndodhin në këto fronte ato janë më të buta, të tipit të shiut.

Në rastin e reshjeve nga stuhitë, të quajtura gjithashtu 'sisteme konvektive', retë kanë shumë zhvillim vertikal (Kumulonimbus) kështu që ata do të prodhojnë reshje intensive dhe jetëshkurtra, shpesh i rrëmbyeshëm.

Si matet reshjet

matësi i shiut mat reshjet

Për të matur sasinë e shiut ose borës që ka rënë në një zonë të caktuar dhe në një interval kohor të caktuar, ekziston një matës shiu. Shtë një lloj gote e thellë në formë hinke që dërgon ujin e mbledhur në një enë të graduar ku grumbullohet sasia totale e shiut që bie.

Në varësi të vendit ku gjendet matësi i shiut, mund të ketë faktorë të jashtëm që ndryshojnë matjen e saktë të reshjeve. Këto gabime mund të jenë si më poshtë:

 • Mungesa e të dhënave: Seria mund të kompletohet me korrelacion me stacionet e tjera aty pranë që kanë një situatë të ngjashme topografike dhe janë në zona klimatologjike homogjene.
 • Gabime aksidentale: gabim i rastësishëm, një e dhënë specifike tregon një gabim por nuk përsëritet (bie pak ujë gjatë matjes, gabime shtypjeje, etj.). Ato janë të vështira për t'u zbuluar edhe pse një gabim i izoluar nuk do të ndikojë në një studim të përgjithshëm me vlera të një periudhe të gjatë.
 • Gabimet sistematike: ato ndikojnë në të gjitha të dhënat e stacionit gjatë një intervali të caktuar kohor dhe gjithmonë në të njëjtin drejtim (për shembull, vendndodhja e keqe e stacionit, përdorimi i sondave të papërshtatshme, ndryshimi i vendndodhjes së stacionit, ndryshimi i vëzhguesit, gjendja e keqe e aparatit).

Për të shmangur spërkatjen e pikave të shiut kur goditni buzën e jashtme të matësit të shiut, ajo është e ndërtuar me buzë të pjerrëta. Ata janë pikturuar gjithashtu të bardhë për të zvogëluar thithjen e rrezatimit diellor dhe për të shmangur sa më shumë të jetë e mundur avullimi. Bërja e kanalit përmes të cilit uji bie në enë të ngushtë dhe të thellë zvogëlon sasinë e ujit që avullohet, duke e bërë matjen totale të reshjeve sa më afër të jetë e mundur.

Në zonat malore, ku është e zakonshme që reshjet të jenë në formë të ngurtë (dëborë) ose që temperaturat të bien nën pikën e ngrirjes së ujit, një lloj produkti (normalisht klorur kalciumi anhidrik) zakonisht përfshihet në depozitë, funksioni i të cilit është të zvogëlojnë vlerën e temperaturës në të cilën uji do të ngurtësohej.

Duhet të merret parasysh se pozicioni i matësit të shiut mund të ndikojë në matjen e tij. Për shembull, nëse e vendosim pranë ndërtesave ose afër pemëve.

Vëllimi i shiut të mbledhur matet në litra për metër katror (l / m2) ose çfarë është e njëjtë, në milimetra (mm.). Kjo matje paraqet lartësinë, në milimetra,

që do të arrinte një shtresë uji që mbulonte një sipërfaqe horizontale prej një metër katror.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të dini më shumë rreth shiut, llojet e shiut dhe të kuptoni më mirë njeriun e motit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mairene dijo

  Artikull shumë i mirë, më shërbeu shumë. Jam i kënaqur që informacioni është i plotë që të mund të citoj si duhet. Pershendetje