Çfarë është temperatura, si matet dhe për çfarë shërben?

termometrat përdoren për të matur temperaturën

Për meteorologjinë, shkencën, studimin e ndryshimit të klimës dhe ekosistemeve dhe, në përgjithësi, për jetën e përditshme, është e rëndësishme të dihet temperatura. Temperatura është një veti fizike që mund të matet dhe dobia e saj është jashtëzakonisht e madhe për të kuptuar shumë gjëra në këtë planet.

Ai gjithashtu konsiderohet si një variabël i rëndësishëm meteorologjik dhe kjo është arsyeja pse ne do të theksojmë të gjitha karakteristikat e temperaturës. Çfarë duhet të dini për temperaturën?

Temperatura dhe rëndësia e saj

termometrat matin temperaturat maksimale dhe minimale

Në botë dihet mirë se temperatura është një nga madhësitë që përdoren më shumë për të përshkruar dhe shpjeguar gjendjen e atmosferës. Në lajme, kur flasim për motin, ka gjithmonë një pjesë të dedikuar për temperaturat që do të kemi, sepse është e rëndësishme për të shpjeguar gjendjen meteorologjike të zonës sonë. Temperatura ndryshon gjatë gjithë ditës, ajo ndryshon në ditë me re, ose me erë, gjatë natës, nga një sezon në tjetrin, në vende të ndryshme, etj. Ne kurrë nuk do të kemi një temperaturë të barabartë dhe të qëndrueshme për shumë orë.

Ndonjëherë, zbulojmë se në dimër temperaturat bien nën 0 ° C dhe në verë në shumë vende (dhe gjithnjë e më shumë për shkak të ngrohjes globale) ato ngrihen dhe vendosen mbi 40 ° C. Në fizikë, temperatura përshkruhet si një sasi që ka të bëjë me të sa shpejt duhet të lëvizin grimcat që përbëjnë materien. Sa më shumë agjitacion të kenë këto grimca, aq më e lartë është temperatura. Kjo është arsyeja pse kur jemi të ftohtë fërkojmë duart, pasi fërkimi dhe lëvizja e vazhdueshme e grimcave që përbëjnë lëkurën tonë bën që temperatura të rritet dhe të ngrohemi.

Si e matim temperaturën?

ekzistojnë lloje të ndryshme të termometrave dhe shkallëve të matjes

Për të matur temperaturën, duhet të mbështetemi te vetitë që ka materia kur ato ndryshohen nga ndryshimet në të. Kjo është, deri vonë, temperatura u mat me termometra merkuri, bazuar në zgjerimin e metalit të merkurit me rritjen e temperaturës. Në këtë mënyrë, në një shkallë të gradës Celsius, ne mund të dimë se sa gradë të temperaturës jemi ose është ndonjë material.

Mënyra të tjera për të matur temperaturën bazuar në vetitë e materies është duke analizuar rezistencën elektrike të disa materialeve, vëllimin e një trupi, ngjyrën e një objekti, etj.

Temperaturat maksimale dhe minimale në meteorologji

temperaturat rriten për shkak të ngrohjes globale

Moti shpesh flet për temperatura maksimale dhe minimale. Dhe është shumë e zakonshme në meteorologji të flasësh temperaturat maksimale dhe minimale, të vlerave më të larta dhe më të ulta të regjistruara gjatë një periudhe kohe, etj. Me këto matje, krijohen regjistra të temperaturës që përdoren për të matur karakteristikat e klimës së një rajoni. Kjo është arsyeja pse kur flasim për njeriun e motit flasim për meteorologjinë dhe kur flasim për temperaturat dhe ngrohjen globale flasim për klimën.

Për të matur këto temperatura ekstreme, përdoren termometrat maksimalë dhe minimalë.

 • Termometri maksimal përbëhet nga një termometër i zakonshëm, tubi i së cilës ka një mbytje në brendësi afër rezervuarit: kur rritet temperatura, zgjerimi i zhivës në rezervuar shtyn me forcë të mjaftueshme për të kapërcyer rezistencën e kundërshtuar nga mbytja. Nga ana tjetër, kur temperatura bie dhe masa e tkurrjes së merkurit, kolona prishet, duke lënë, pra, fundin e saj të lirë në pozicionin më të përparuar që ka zënë gjatë gjithë intervalit.
 • Termometri minimal është alkooli dhe ka një indeks të smaltit të zhytur në lëngun brenda. Kur rritet temperatura, alkooli kalon midis mureve të tubit dhe indeksit, dhe ai nuk lëviz; Nga ana tjetër, kur temperatura zvogëlohet, alkooli tërheq indeksin e përmendur në lëvizjen e tij prapa, sepse has një rezistencë shumë të madhe ndaj largimit të lëngut. Prandaj, pozicioni i indeksit tregon temperaturën më të ulët të arritur.

Në cilat njësi matim temperaturën?

në valët e ftohta temperaturat bien jashtëzakonisht shumë

Pothuajse në të gjitha sasitë fizike ekzistojnë njësi të ndryshme matëse në varësi të shkallës në të cilën dëshironi të matni. Temperatura nuk është përjashtim dhe prandaj kemi tre njësi matëse për temperaturën:

 • Shkalla në gradë Celsius (° C): Përbëhet nga një ndarje e rregullt në 100 intervale, ku 0 korrespondon me pikën e ngrirjes së ujit dhe 100 me pikën e tij të vlimit. Ajo shprehet në gradë celsius dhe është ajo që ne zakonisht përdorim.
 • Shkalla Fahrenheit (ºF): Zakonisht përdoret në Shtetet e Bashkuara. Termometri është graduar midis 32ºF (që i përgjigjet 0ºC) dhe 212ºF (që korrespondon me 100ºC).
 • Shkalla Kelvin (K): Shtë shkalla më e përdorur nga shkencëtarët. Shtë një shkallë që nuk ka vlera negative të temperaturës dhe zero e saj është e vendosur në gjendjen në të cilën grimcat që përbëjnë një material nuk lëvizin. Pika e vlimit të ujit korrespondon me 373 K dhe pika e ngrirjes me 273 K. Prandaj, një ndryshim prej 1 shkalle në shkallën Kelvin është i njëjtë me një ndryshim prej 1 shkalle në shkallën Celsius.

Si ta dimë që matim mirë temperaturën?

matja e temperaturës duhet të bëhet në mënyrë të përshtatshme

Një nga gjërat e rëndësishme për t'u marrë parasysh kur matni temperaturën e ajrit është e di se ku duhet ta vendosim termometrin për të matur saktë dhe saktë vlerën e temperaturës. Në varësi të zonës dhe lartësisë në të cilën e vendosim, kjo mund të na shkaktojë probleme të ndryshme. Për shembull, nëse e vendosim afër një muri, ai do të masë temperaturën e tij; nëse është e ekspozuar ndaj erës do të shënojë një vlerë dhe nëse është e mbrojtur do të shënojë një tjetër; nëse është nën veprimin e drejtpërdrejtë të diellit, ai do të thith rrezatimin diellor dhe do të nxehet me ndërhyrje të vështirë të ndonjë ajri, duke treguar një temperaturë më të lartë se ajo e ajrit.

Për të shmangur të gjitha këto probleme dhe që meteorologët në të gjithë botën mund të krahasojnë matjet e tyre me njëri-tjetrin dhe të kenë të dhëna të besueshme, Organizata Botërore Meteorologjike ka krijuar udhëzime për të matur temperaturën në mënyrë të barabartë në të gjitha vendet e botës. Termometra Ato duhet të jenë të ventiluara, të mbrojtura nga reshjet dhe rrezatimi direkt diellor, dhe në një lartësi të caktuar nga toka (në mënyrë që energjia e thithur nga toka gjatë ditës të mos modifikojë matjet).

Siç mund ta shihni, temperatura është diçka themelore në meteorologji dhe është në sajë të këtyre regjistrave të temperaturës që merren të dhëna për klimën e planetit. Duke vëzhguar ndryshimet në klimën që prodhojnë njerëzit, ne mund të veprojmë në vendet më të prekura.

Nëse dëshironi të dini se si llogaritet ndjesia termike, mos hezitoni të klikoni këtu:

Artikulli i lidhur:
Si të llogaritet ftohja e erës?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Siralf dijo

  Përshëndetje, pyes veten nëse kur shikoj Weather Channel ose lajmet temperatura që ka qenë sot në Madrid, është një mesatare e të gjitha stacioneve apo është matja maksimale dhe minimale në njërën prej tyre. Faleminderit