Çfarë është një klimogram dhe si interpretohet

Climograf

Nëse shpesh shihni parashikimin e motit mund të keni dëgjuar për fjalën klima. Shtë një mjet i përdorur gjerësisht në meteorologji për të përfaqësuar dy ndryshoret më të përdorura: reshjet dhe temperatura. Një tabelë klimatike nuk është asgjë më shumë sesa një grafik ku përfaqësohen këto dy variabla dhe përcaktohen vlerat e tyre.

Dëshironi të dini se si funksionojnë skemat e klimës dhe të mësoni se si t'i interpretoni ato? Në këtë postim ju sqarojmë gjithçka plotësisht

Karakteristikat e një tabele klimatike

Niveli i thatësisë

Në terminologjinë shkencore është më e saktë të quhet ky lloj grafi si diagramë ombrothermale. Kjo sepse "ombro" do të thotë shi dhe temperaturë termike. Sidoqoftë, për shoqërinë në përgjithësi quhet klimogram. Variablat më të rëndësishëm për të përshkruar një klimë janë reshjet dhe temperaturat. Prandaj, këto diagrame bëhen kaq të rëndësishme në meteorologji.

Të dhënat e pasqyruara në diagram mblidhen në stacionin e motit. Vlerat mesatare përfaqësohen çdo muaj për të njohur trendin dhe që të dhënat janë domethënëse. Të dhënat për të regjistruar tendencat dhe sjelljen e një klime ato duhet të regjistrohen për të paktën 15 vjet. Përndryshe nuk do të ishin të dhëna klimatike, por të dhëna meteorologjike.

Reshjet shprehin totalin e reshjeve që janë mbledhur në muaj të ndarë me numrin e viteve. Në këtë mënyrë ju mund të njihni reshjet mesatare vjetore të një vendi. Meqenëse nuk bie gjithmonë shi në të njëjtën mënyrë ose në të njëjtat periudha, bëhet një mesatare. Ka të dhëna që nuk shërbejnë për të krijuar një gjeneral. Kjo është për shkak të viteve që janë shumë të thata ose, përkundrazi, me shumë shi. Këto vite të pazakonta duhet të studiohen veçmas.

Nëse paraqitja e viteve me shumë shi dhe viteve të tjera më të thata është diçka e shpeshtë ose ciklike, ajo përfshihet në klimën e një zone. Paraqitja e temperaturave ndryshon pak në lidhje me reshjet. Nëse ka vetëm një kurbë, temperaturat mesatare për çdo muaj trajtohen. Kjo shtohet dhe ndahet me numrin e viteve. Nëse ka tre kthesa, e sipërmja është mesatarja e temperaturave maksimale, e mesmja mesatarja totale dhe e ulëta mesatarja e minimumit.

Mjetet e përdorura

Të dhënat e klimogramit

Shumica e tabelave të klimës përdorin indeksi i thatësisë së Gaussen. Ky indeks konsideron se ekziston një nivel i caktuar i thatësisë kur mesatarja e temperaturave është më e madhe se dyfishi i mesatares së reshjeve.

Në këtë mënyrë, klimograma ka këtë strukturë:

Së pari, një boshti abscissa ku përcaktohen muajt e vitit. Pastaj ka boshtin e ordinatës në të djathtë ku vendoset shkalla e temperaturës. Më në fund, një aks tjetër i ordinuar në të majtë, ku vendoset shkalla e reshjeve dhe që është dyfishi i temperaturave.

Në këtë mënyrë, është e mundur të vëzhgohet drejtpërdrejt nëse ka thatësi kur kurba e reshjeve është nën temperaturat. Vlerat klimatike ato duhet të jenë domethënëse për të ditur vlerën e masës. Kjo është, ju duhet të jepni të dhëna të tjera të tilla si stacioni i motit, numri i përgjithshëm i shirave të matur dhe temperatura mesatare vjetore.

Si duken tabelat e motit në fund mund të ndryshojë në varësi të vlerave. Më tipike është ajo që përfaqëson reshjet e shiut me anë të shufrave dhe temperaturave me një vijë të kuqe. Kjo është më e thjeshtë. Megjithatë, ka disa që janë më komplekse. Bëhet fjalë për përfaqësimin e reshjeve dhe temperaturave përkatësisht me vija blu dhe të kuqe. Shtohen edhe detaje të tilla si hijëzimi dhe ngjyrosja. Coloredshtë me ngjyrë të verdhë për kohët më të thata. Vija blu ose të zeza vendosen në sezone me shi më pak se 1000 mm. Nga ana tjetër, në ngjyrë blu të fortë janë ngjyrosur muajt në të cilët bie shi më shumë se 1000 mm.

Informacion i shtuar

Të dhënat e reshjeve dhe temperaturës

Ne mund të shtojmë shumë më tepër informacione në tabelat e klimës nëse dëshirojmë. Për shembull, shtimi i më shumë informacionit mund të na ndihmojë të njohim kushtet klimatike që bimët duhet të durojnë. Kjo bëhet shumë e dobishme kur kontribuoni në bujqësi.

Klimograma më e plotë quhet Diagrami Walter-Lieth. Karakterizohet nga paraqitja e temperaturave dhe reshjeve me një vijë. Ajo gjithashtu ka një bar nën muaj që tregon se sa shpesh ndodhin ngricat.

Informacioni shtesë që kjo diagramë ka dhe të tjerët nuk e kanë është:

 • nT = numri i viteve që vëzhgojnë temperaturat.
 • nP = numri i viteve që vëzhgojnë reshjet.
 • Ta = temperatura maksimale absolute.
 • T '= mesatarja e temperaturave maksimale vjetore absolute.
 • Tc = mesatarja e temperaturave maksimale ditore të muajit më të ngrohtë.
 • T = mesatarja e temperaturave maksimale.
 • Osc = lëkundje termike. (Osc = Tc - tf)
 • t = mesatarja e temperaturave minimale.
 • tf = mesatarja e temperaturave minimale ditore të muajit më të ftohtë.
 • t '= mesatarja e temperaturave minimale vjetore absolute.
 • ta = temperatura minimale absolute.
 • tm = temperatura mesatare. (tm = T + t / 2 ose tm = T '+ t' / 2)
 • P = reshje mesatare vjetore.
 • h = orët mesatare vjetore të diellit.
 • Hs = ngricat e sigurta.
 • Hp = ngricat e mundshme.
 • d = ditë pa ngrica.
 • Zona e zezë do të thotë se ka ujë të tepërt.
 • Zona me pika do të thotë se ka një deficit uji.

Në grafikun Thornthwaite karakteristikat e klimës përfaqësohen si një funksion i ekuilibrit të avullit të ujit.

Koment i një klimogrami

Reshjet

Kur shohim skemën klimatike të një zone, komentimi i tij dhe interpretimi i tij është i thjeshtë. Gjëja e parë që duhet të shikojmë është kurba e reshjeve. Kjo është ajo ku ne tregojmë reshjet totale të shiut dhe shpërndarjen e tyre gjatë gjithë vitit dhe muajit. Për më tepër, ne do të jemi në gjendje të dimë se cilat kanë qenë nivelet maksimale dhe minimale.

Tani kthehemi për të parë kurbën e temperaturës. Theshtë ai që na tregon temperatura mesatare, lëkundja termike vjetore dhe shpërndarja gjatë gjithë vitit. Ne mund të analizojmë muajt më të nxehtë dhe më të ftohtë dhe të krahasojmë temperaturat me ato të viteve të tjera. Duke vëzhguar trendin mund të njohim klimën e një zone.

Klimografi mesdhetar

Klima mesdhetare

Klima jonë mesdhetare ka vlera mesatare të reshjeve dhe temperatura vjetore. Këto vlera përfaqësohen në grafikun e klimës për të marrë një ide të të dhënave çdo vit. Kryesisht karakterizohet nga vlera të ulëta të reshjeve në përgjithësi gjatë gjithë vitit. Një rritje e reshjeve mund të vërehet në muajt e dimrit dhe të pranverës, me dy maksimumet në nëntor dhe mars.

Sa i përket temperaturave, ato janë mjaft të buta. Në dimër mos uleni nën 10 ° C dhe në verë ato janë rreth 30 ° C.

Grafiku i klimës ekuatoriale

Grafiku i klimës ekuatoriale

Nga ana tjetër, nëse analizojmë klimën e një zone ekuatoriale, gjejmë të dhëna të ndryshme. Vlerat e reshjeve janë të larta gjatë gjithë vitit, ashtu si edhe temperatura. Mund të vëzhgoni reshje maksimale prej më shumë se 300 mm dhe temperatura të ruhet e qëndrueshme gjatë gjithë vitit rreth 25 ° C.

Klime tropikale

Klime tropikale

Në këtë rast gjejmë një klimë reshjesh të bollshme, me maksimumet që arrihen në muajin qershor dhe korrik. Këto maja shiu janë për shkak të shirave karakteristikë të kësaj klime: musonet. Musonet ndodhin gjatë verës, duke lënë pas nivele të larta të reshjeve.

Sa i përket temperaturës, ajo mbetet e qëndrueshme gjatë gjithë vitit në rreth 25 ° C.

Klimografi kontinental

Klimografi kontinental

Ne mund të analizojmë një rast të ndryshëm nga ato të mëparshmit. Në këtë lloj klime temperaturat janë më të ulëta se në ato të mëparshmet. Në dimër ata janë nën zero dhe në verë ato nuk arrijnë 30 ° C. Nga ana tjetër, reshjet e shiut janë në një regjim normal.

Grafiku i klimës oqeanike

Grafiku i klimës oqeanike

Këtu gjejmë vlera mjaft të ulta të reshjeve dhe një temperaturë të ndryshueshme. Gjatë verës ata janë më të ngrohtë. Sidoqoftë, ato bien ndjeshëm në muajt e dimrit. Në përgjithësi është një klimë mjaft e thatë.

Klima polare

Klima polare

Kjo lloj klime është krejtësisht e ndryshme nga pjesa tjetër. Ka pak nivele të reshjeve dhe shumica e tyre janë në formën e borës dhe akullit. Temperaturat janë shumë të ulëta gjatë gjithë vitit, aq sa ata qëndrojnë për një sezon të gjatë nën zero gradë.

Në këtë klimë, reshjet e shiut sigurojnë një informacion të madh në lidhje me "historinë" e vendit. Kur bie bora, ajo grumbullohet, duke formuar shtresa akulli. Përgjatë mijëra viteve të akumulimit, mund të merren bërthama akulli që na tregojnë historinë e vendit në të gjitha këto vite. Akumulimet e mëdha të borës janë për shkak të temperaturave që nuk e lejojnë atë të shkrihet.

Si të bëni një tabelë klimatike

Në këtë video ju mund të mësoni hap pas hapi se si të bëni vetë skemën tuaj klimatike të një zone:

Shpresoj që me gjithë këtë informacion të mund të analizoni mirë klimat e çdo zone të botës. Duhet të ndaleni vetëm për të krahasuar nivelet e reshjeve dhe temperaturës për të njohur, në një mënyrë të përgjithshme, klimën e një zone. Pasi të kemi njohur këto vlera, ne mund të zhytemi në të tjera siç janë erërat dhe presioni atmosferik.

Dhe ju, a keni parë ndonjëherë një tabelë klimatike?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.