Klima e lartë malore

Everest

El klimë e lartë malore Karakterizohet nga dimra shumë të ftohtë me një kohëzgjatje të gjatë, gjatë së cilës regjistrohen temperatura nën zero që vënë në provë këdo që dëshiron të ngjitet ose të jetojë në të. Verërat janë gjithashtu të freskëta dhe të shkurtra, kështu që nuk ka një sezon të nxehtë, të paktën jo siç e dimë ata prej nesh që jetojnë në lartësi të ulëta.

Por cilat janë karakteristikat e kësaj klime? Kush ose kush mund të jetojë me këto kushte? Ne do të flasim për këtë dhe më shumë më poshtë.

Karakteristikat e klimës së lartë malore

Montana

Klima e lartë malore shfaqet në lartësitë mbi 1200m. Ka një lëkundje termike, domethënë, ndryshim midis temperaturës maksimale dhe minimale, prej 10,5ºC. Kushtet e saj klimatike janë shumë të ndryshme nga klima e zonës, për faktin se temperatura bie me lartësinë. Për shkak të kësaj, gradienti termik është negativ, nga 0,5ºC në 1ºC çdo 100 metra. Kjo do të thotë që veçanërisht në shpatin e erës, domethënë, në atë ku era godet më shumë, rritet lagështia relative dhe shirat që prodhohen nga ngritja e një kolone ajri kur takoni malin, të njohur si shira orografike. Në pjerrësinë e lemuar ato gjithashtu mund të rriten, por jo aq shumë, pasi ajri është praktikisht i thatë kur zbret dhe presioni atmosferik rritet. Për këtë qëllim quhet Foëhn Wind ose Föehn Effect dhe në Spanjë mund ta gjejmë në Gadishullin Iberik, konkretisht në Pirenej, Sistemin Qendror dhe në Vargmalet e Balltikut.

Përveç kësaj, duhet shtuar se në malet e larta, insolacioni është më i madh se në ultësira. Por, pavarësisht se kanë një regjim specifik të erës, masat ajrore dhe frontet që ndikojnë në klimën e zonës, gjithashtu ndikojnë në to. Reshjet e shiut këtu ato janë shumë të pakta në formën e shiut gjatë pranverës dhe verës, dhe në formën e borës në vjeshtë dhe dimër.

Kush jeton në malet e larta?

Edhe pse duket e pabesueshme, ka shumë kafshë dhe bimë që jetojnë në male.

Flora

Fagus sylvatica

Flora klasifikohet në klipe, ose klimat që janë thirrur më parë, dhe është se ndryshimet në temperaturë dhe lagështirë në lartësi ose "dysheme" të ndryshme bëjnë që secila prej tyre të shohë një lloj specifik të qenieve bimore që popullojnë shpatet e maleve. Por kjo nuk do të thotë se ato janë "dysheme" të pavarura, pasi ato në të vërtetë ndërhyjnë me të tjerët.

Ekzistojnë dy lloje të klinikave:

 • Lartësia: të cilat janë për shkak të ndryshimeve të temperaturës në lidhje me lartësinë.
 • Gjatësia gjeografike: të cilat janë për shkak të ndryshimeve të temperaturës në lidhje me distancën në të cilën është vija nga ekuatori.

Për të klasifikuar bimët e maleve përdoret klisa e lartësive, e cila nga ana tjetër mund të dallohen 5 zona ose dysheme:

 • Samitet: në zonat më të larta, do të gjejmë bimë të vogla, të cilat mbahen gjithmonë afër tokës, siç janë likenet dhe myshqet. Në zonat më të buta barishtet mund të rriten, duke formuar kullosa.
 • Halore: ka shumë halorë që janë përshtatur për të jetuar në një klimë të lartë malore, me temperatura nën zero. Në Spanjë gjejmë, për shembull, bredhin spanjoll dhe pishën e zezë.
 • Pastrim: duke zbritur pak më shumë kemi dëllinja dhe dëllinjat, të cilat janë halore që kanë nevojë për temperatura pak më të larta.
 • Me gjethe: Në këtë pjesë të malit mund të shohim shumë pemë gjetherënëse të rriten, të tilla si ahu, lisi ose gështenja, por edhe disa me gjelbërim të përhershëm, siç janë lisat e holm, të cilat janë përshtatur për të jetuar në zona ku reshjet e shiut janë të pakta. Ne gjithashtu mund të shohim pisha, por vetëm atje ku ato janë zhdukur.
 • Bimët që kanë nevojë për temperatura më të larta: në pjesën e poshtme të malit, lisat e tapës, carob, pisha Alepo, lisa holm rriten.

Faunë

Sarrio në Picos de Europa

Nëse ka bimë, ka edhe kafshë, megjithëse jo shumë sigurisht. Por ata të gjithë janë të mbijetuar të lindur, të cilët kanë arritur t’i përshtaten motit ekstrem në një mënyrë të jashtëzakonshme. Në Spanjë gjejmë disa që jetojnë pothuajse pa probleme në malet e larta. Për shembull, në mesin e amfibëve, ne gjejmë newt pireene ose bretkocë vermilion. Ka edhe gjarpër të rastit, si ai nepërkë, i cili nga rruga ka helm toksik, kështu që për sigurinë është më mirë të mos prekni asnjë gjarpër nëse nuk dini se çfarë po bëni.

Ka kafshë me gjak të ngrohtë, si ato dhia e egër që mund ta shihni në imazhin e mësipërm. Kjo kafshë madhështore ndryshon pallton e saj në dimër për të qenë në gjendje të përballojë temperaturat e ulëta. Dhe sigurisht që ka edhe brejtës, si breshëri bore, e shikon. Zogj si greminë alpine ose ptarmigan Ata jetojnë gjatë gjithë vitit në malet e larta, duke u ushqyer me gjithçka që gjejnë, që nga insektet e vogla deri te farat.

Klima e lartë malore ka disa karakteristika shumë interesante, nuk mendoni?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.