Klima polare

Antarktidë

A keni menduar ndonjëherë si eshte klima polare? Ne e dimë që është shumë ftohtë, se peisazhi është i mbuluar me dëborë për pjesën më të madhe të vitit, por ... pse është kështu? Cilat janë në të vërtetë temperaturat minimale dhe maksimale që regjistrohen në vendet ku kanë këtë lloj klime?

Në këtë speciale do t'ju tregoj gjithçka për motin polar, më e ftohta është në Tokë.

Karakteristikat e klimës polare

Klima polare në Arktik

Klima polare karakterizohet nga pothuajse gjithmonë duke pasur temperaturat nën 0ºC, duke qenë në gjendje të mbërrijë deri në -93ºC (në Polin e Veriut), pasi rrezet e diellit arrijnë shumë të prirura në lidhje me sipërfaqen tokësore. Reshjet janë shumë të pakta, lagështia relative është shumë e ulët dhe era fryn me intensitet të madh duke arritur deri në 97km / h, kështu që jetesa këtu është pothuajse e pamundur (megjithëse, siç do ta shohim më poshtë, ka disa kafshë dhe bimë që kanë arritur t'i përshtaten këtij mjedisi armiqësor).

Dielli në pole shkëlqen pa ndërprerje për gjashtë muaj (pranverë dhe verë). Këta muaj njihen me emrin e »Ditë polare» Por në gjashtë të tjerët (vjeshta dhe dimri) ajo mbetet e fshehur, prandaj njihet si »Nata Polare'.

Shembull i grafikut të klimës polare

Klimografi i Svalbard, arkipelag i vendosur në Oqeanin Akullnajor Arktik

Klimografi i Svalbard, arkipelag i vendosur në Oqeanin Akullnajor Arktik

Për të marrë një ide më të qartë se si është klima polare në këto rajone të botës, le të marrim si shembull klimografin e Svalbard, i cili është një arkipelag i vendosur në Oqeanin Akullnajor Arktik. Muaji më i lagësht është gushti, duke rënë rreth 25 mm, dhe më i thati është maji, duke rënë rreth 15 mm; me e ngrohta sidoqoftë është qershori, me një temperaturë prej 6-7ºC, dhe janari më i ftohtë, me -16ºC.

Ku ndodhet?

Zonat Klimatike Polare

Në planetin Tokë ka dy zona të mëdha të ftohta, midis 65º dhe 90º gjerësi veriore dhe jugore, të cilat janë Poli i Veriut dhe Polin e Jugut. Në të parën, gjejmë Rrethin Arktik, dhe në të dytin, Rrethin Antarktik. Por në rajone të tjera të larta malore, siç janë majat e Himalajeve, Andeve ose maleve të Alaskës, ekziston një klimë shumë e ngjashme me atë polare, prandaj ato zakonisht përfshihen në përfaqësimet gjeografike të klimës polare.

Llojet e klimës polare

Megjithëse mund të mendojmë se ekziston vetëm një lloj i klimës polare, në të vërtetë ajo ndahet në dy:

 • tundër: është ai në të cilin bimësia nuk rritet shumë; shumica janë barëra të shkurtër. Ndërsa i afrohemi qarqeve polare, gjejmë një peizazh me pothuajse asnjë florë. Këtu jetojnë bimë dhe kafshë të ndryshme, siç është ariu polar.
 • Akull ose akullnajore: korrespondon me lartësi më të mëdha se 4.700m. Temperatura është shumë e ulët: gjithmonë nën 0 gradë.

Klima në Antarktidë

Ajsbergët

Vlerat termike shumë, shumë të ulëta janë regjistruar në Antarktidë. Klima e tundrës ndodh në zonat bregdetare dhe në Gadishullin Antarktik, dhe temperatura mesatare gjatë muajit të verës është 0 gradë, dhe në dimër minimumi mund të bjerë në -83ºC, dhe madje edhe më shumë. Temperatura mesatare në vit është -17ºC.

Nuk merr shumë rrezatim diellor, dhe gjithashtu, deri në 90% të tij reflektohet nga akulli, duke parandaluar kështu ngrohjen e sipërfaqes. Për këtë arsye, Antarktida quhet "Frigorifer i Tokës".

Klima në Arktik

Peisazhi Arktik

Klima në Arktik është shumë ekstreme, por jo aq ekstreme sa Antarktida. Dimrat janë shumë të ftohtë, me temperatura që mund të ulen në -45ºC, madje edhe në -68ºC. Në verë, e cila zgjat gjashtë deri në dhjetë javë, temperatura është shumë më e këndshme në 10ºC.

Lagështia është shumë e ulët, përveç verës në zonat bregdetare. Temperatura pjesën tjetër të vitit është shumë e ftohtë, dhe uji mezi avullon. Po kështu, reshjet e shiut janë shumë të pakta, sidomos gjatë dimrit.

Flora polare

Myshk në peisazhin polar

Flora polare karakterizohet nga pasja e një madhësie mjaft të vogël. Erërat fryjnë me intensitet të madh, prandaj është e domosdoshme të qëndroni sa më afër tokës. Por nuk është e lehtë, pasi qëndron ftohtë praktikisht gjatë gjithë vitit. Kështu, pemët nuk mund të mbijetonin, kështu që toka e vogël që bimët mund të banojnë është kolonizuar nga myshqet, likenet y pastrim.

Bimësia mund të gjendet vetëm në tundër, pasi që në shkretëtirat e bardha të rajoneve akullnajore kushtet nuk janë të përshtatshme për jetën.

Fauna polare

Alopex lagopus

Fauna polare karakterizohet nga një nevojë urgjente për të mbrojtur veten nga të ftohtit ekstrem. Për ta arritur këtë, ato kanë marrë forma të ndryshme, për shembull: ka disa që kanë një shtresë të dendur dhe gjithashtu grumbullojnë yndyrë nënlëkurore; ka të tjerë që ndërtojnë tunele ose galeri nëntokësore dhe ka të tjerë që preferojnë të migrojnë.

Ndër faunën më përfaqësuese kemi arinj polare, e cila është kafsha më e madhe e gjitarëve në Arktik, Lobo, ka misku, ose dhi bore. Ka edhe kafshë ujore, të tilla si vulat, Ujku i detit, ose peshkaqenë, si Mikrocefalusi Somniosus që ushqehet me arinj polare.

Dhe me këtë kemi mbaruar. Çfarë mendonit për informacionin polar të klimës?


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   wendy anna gonzalez dijo

  ky ishte rezultati perfekt faleminderit

 2.   Sara dijo

  Kjo është e pabesueshme që arrita të marr gjithçka që më duhej

 3.   M dijo

  Coolshtë bukur por nuk është ajo që unë po kërkoj.