Gjithçka që duhet të dini për borën

Borë që bie

Bora është ajo që quhet ujë i ngrirë që ka precipituar. Nuk është asgjë më shumë se uji në një gjendje të ngurtë që bie direkt nga retë. Flokët e dëborës përbëhen nga kristale akulli që, ndërsa zbresin në sipërfaqen e tokës, mbulojnë gjithçka me një batanije të bukur të bardhë.

Nëse doni të dini se si formohet bora, pse bie borë, llojet e borës që ekzistojnë dhe ciklin e tyre, vazhdoni të lexoni

Gjeneralitetet

Formimi i borës

Ndërsa ra dëbora e njeh si nevada. Ky fenomen është i shpeshtë në shumë rajone karakteristikat kryesore të të cilave qëndrojnë në një temperaturë të ulët (zakonisht gjatë sezonit të dimrit). Kur reshjet e borës janë të shumta, ato tentojnë të dëmtojnë infrastrukturën e qytetit dhe të ndërpresin aktivitetet e përditshme dhe industriale në shumë raste.

Struktura e thekon eshte fraktale. Fraktalet janë forma gjeometrike që përsëriten në shkallë të ndryshme, duke gjeneruar një efekt pamor shumë kurioz.

Shumë qytete kanë dëborën si atraksionin e tyre kryesor turistik (për shembull, Sierra Nevada). Falë reshjeve të mëdha të dëborës në këto vende, ju mund të praktikoni sporte të ndryshme si ski apo dëborë. Përveç kësaj, dëbora ofron peisazhe si në ëndërr, të afta të tërheqin shumë turistë dhe të gjenerojnë fitime të mëdha.

Si formohet?

Si formohet bora

Ne kemi biseduar se si dëbora është një atraksion i fortë turistik dhe se lë peisazhe të bukura në vazhdën e saj. Por si formohen këto thekon?

Bora janë kristale të vogla të ujit të ngrirë që formohen në pjesën e sipërme të troposferës nga thithja e pikave të ujit. Kur këto pika të ujit përplasen, ato bashkohen së bashku për të formuar dëborë. Kur thekon ka një peshë më të madhe se rezistenca e ajrit, ajo bie.

Që të ndodhë kjo, temperaturat e formimit të dëborës duhet të jenë nën zero. Procesi i formimit është i njëjtë me atë të borës ose breshërit. Vetëm ndryshimi midis tyre është temperatura e formimit.

Kur bora bie në tokë, ajo ndërtohet dhe ndërtohet. Për sa kohë që temperatura e ambientit qëndron nën zero gradë, ajo do të vazhdojë dhe do të ruhet. Nëse temperatura rritet, thekon do të fillojë të shkrihet. Temperatura në të cilën formohen flokët e dëborës është zakonisht -5 ° C. Mund të formohet me një temperaturë pak më të lartë, por është më e shpeshtë nga -5 ° C.

Në përgjithësi, njerëzit e lidhin borën me të ftohtin ekstrem, kur e vërteta është se shumica e reshjeve të borës ndodhin kur toka ka një temperaturë prej 9 ° C ose më shumë. Kjo sepse një faktor shumë i rëndësishëm nuk merret parasysh: lagështia e ambientit. Lagështia është faktori kondicionues për ekzistencën e borës në një vend. Nëse koha është shumë e thatë, nuk do të ketë reshje dëbore edhe nëse temperaturat janë shumë të ulëta. Një shembull i kësaj janë Luginat e Thata të Antarktidës, ku ka akull, por kurrë dëborë.

Ka raste kur bora thahet. Bëhet fjalë për ato momente në të cilat thekon, e formuar nga lagështia e mjedisit, kalojnë përmes një mase ajri të thatë që i kthen ato në një lloj pluhuri që nuk ngjitet askund dhe që është ideal për ato sporte bore.

Bora e akumuluar pas një reshje dëbore ka aspekte të ndryshme në varësi të mënyrës se si zhvillohen veprimet meteorologjike. Nëse ka erëra të forta, shkrirja e borës, etj.

Format e dëborës

gjeometria e kristalit të akullit

Thekon zakonisht mat pak më shumë se një centimetër, megjithëse madhësitë dhe përbërjet varen nga lloji i borës dhe temperatura e ajrit.

Kristalet e akullit vijnë në shumë forma: prizmat, pllakat gjashtëkëndore ose yjet e njohur. Kjo e bën secilën dëborë unike, edhe pse të gjitha kanë gjashtë anë. Sa më e ulët të jetë temperatura, aq më e thjeshtë është dëbora dhe më e vogël në madhësi.

Llojet e borës

Ekzistojnë lloje të ndryshme të borës në varësi të mënyrës së rënies ose gjenerimit dhe mënyrës së ruajtjes së saj.

Acar

Acar u formua në bimë

Shtë një lloj dëbore që formohet drejtpërdrejt në tokë. Kur temperaturat janë nën zero dhe ka lagështirë të lartë, uji në sipërfaqen e tokës ngrin dhe krijon acar. Ky ujë grumbullohet kryesisht në faqet ku fryn era dhe është i aftë të transportojë ujin te bimët dhe shkëmbinjtë që janë në sipërfaqen e tokës.

Mund të formohen thekon të mëdha, me pendë ose mbështjellje të ngurta.

Akull i akullt

Acar i ngrirë në fushë

Dallimi midis kësaj ngrica dhe asaj të mëparshme është se kjo dëborë krijon forma të caktuara kristalore të tilla si tehët e shpatës, rrotullat dhe kupat. Procesi i formimit të tij është i ndryshëm nga acari konvencional. Formohet përmes një procesi të lartësimit.

Borë pluhur

Borë pluhur

Ky lloj i borës është më i zakonshmi i njohur për të të jetë me gëzof dhe të lehta. Shtë ai që ka humbur kohezionin për shkak të ndryshimeve në temperaturë midis skajeve dhe qendrave të kristalit. Kjo dëborë lejon një kalim të mirë në ski.

Borë kokërr

bora kokërr

Kjo dëborë formohet nga cikli i vazhdueshëm i shkrirjes dhe ri-ngrirjes së pësuar nga zonat ku temperatura është e ulët, por ka diell. Bora ka kristale të trasha dhe të rrumbullakosura.

Bora e humbur

bora e kalbur

Kjo borë është më e zakonshme në pranverë. Ka shtresa të buta dhe të lagështa që nuk kanë shumë rezistencë. Mund të shkaktojë ortekë të lagësht dëbore ose ortekë pllaka. Zakonisht gjendet në zonat ku reshjet janë më të ulëta.

Borë me kore

borë me kore

Ky lloj formohet kur uji i shkrirë sipërfaqësor ngrihet dhe formon një shtresë të fortë. Kushtet që krijojnë formimin e kësaj dëbore janë ajri i ngrohtë, kondensimi sipërfaqësor i ujit, incidenca e diellit dhe shiu.

Normalisht shtresa që formohet është më e hollë dhe prishet kur ski ose çizmet kalojnë mbi të. Sidoqoftë, ka situata në të cilat një shtresë e trashë, me kore kur bie shi dhe uji depërton nëpër dëborë dhe ngrin. Kjo zgjebe është shumë më e rrezikshme për shkak të rrëshqitjes së saj. Ky lloj i borës është më i shpeshtë në zona dhe kohëra shiu.

Pllaka ere

bora me pllaka ere

Era jep një efekt të plakjes, thyerjes, ngjeshjes dhe konsolidimit të të gjitha shtresave sipërfaqësore të dëborës. Konsolidimi funksionon më mirë kur era sjell më shumë nxehtësi. Edhe pse ajo nxehtësi e sjellë nga era nuk mjafton për të shkrirë borën, është i aftë ta ngurtësojë atë me anë të transformimit. Këto pllaka të erës që formohen mund të prishen nëse shtresat më të ulta janë të dobëta. Kjo është kur formohet një ortek.

firnspiegel

firnspiegel

Ky emër i është dhënë asaj shtrese të hollë akulli transparente që gjendet në shumë sipërfaqe me dëborë. Ky akull prodhon një reflektim kur dielli shkëlqen. Kjo shtresë formohet kur dielli shkrin borën sipërfaqësore dhe pastaj ajo përsëri ngurtësohet. Kjo shtresë e hollë akulli krijon një mini serrë në atë që shkakton shkrirjen e shtresave të ulëta.

Verglas

dëborë verglás

Isshtë një shtresë e hollë akulli transparente që prodhohet kur uji ngrin mbi majë një shkëmbi. Akulli që formohet është shumë i rrëshqitshëm dhe e bën një ngjitje shumë të rrezikshme.

Boshllëqet e shkrirjes

shkrirja e boshllëqeve në dëborë

Ato janë zgavra që formohen për shkak të shkrirjes së borës në disa zona dhe mund të arrijnë thellësi shumë të ndryshueshme. Në skajet e secilës vrimë, molekulat e ujit avullojnë dhe në qendër të vrimës, uji bllokohet. Kjo formon një shtresë të lëngshme e cila, nga ana tjetër, bën që më shumë borë të shkrihet.

Penitentes

penduesit e dëborës

Këto formacione ndodhin kur boshllëqet e bashkimit bëhen shumë të mëdha. Të penduarit janë shtyllat që formohen nga kryqëzimi i disa zgavrave. Formohen kolona që marrin pamjen e një të penduari. Ato ndodhin në zona të mëdha me lartësi të mëdha dhe me gjerësi gjeografike të ulët. Të penduarit arrijnë zhvillim më të madh në Ande dhe Himalaje, ku mund të matin më shumë se një metër, gjë që e bën të vështirë ecjen. Kolonat zakonisht anojnë drejt diellit të mesditës.

Kanalet e kullimit

kanalet e shkrirjes dhe kullimit

Formohet kur fillon sezoni i shkrirjes. Rrjetet e kullimit formohen të shkaktuara nga rrjedhja e ujit. Rrjedha e vërtetë e ujit nuk ndodh në sipërfaqe, por brenda batanisë së borës. Uji rrëshqet brenda fletës së akullit dhe përfundon në rrjetet e kullimit.

Kanalet kulluese mund të shkaktojnë ortekë dhe ta bëjnë skijimin të vështirë.

Dunat

dunat e dëborës

Dunat formohen nga veprimi i erës në sipërfaqen me dëborë. Bora e thatë merr forma erozive me valë të vogla dhe parregullsi.

Kornizat

Kornizë bore

Ato janë akumulime të borës në kreshtat që përbëjnë një rrezik të veçantë, pasi ato varen duke formuar një masë të paqëndrueshme që mund të shkëputet nga kalimi i njerëzve ose nga shkaqe natyrore (era e fortë, për shembull). Shtë i aftë të formojë ortekë, megjithëse rreziku i tij është i pranishëm vetëm duke rënë vetë.

Me këtë informacion, ju me siguri do të jeni në gjendje ta njihni borën shumë më hollësisht dhe të njihni llojin e borës që ekziston në atë moment herën tjetër kur të shkoni në një vend me dëborë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.