Klime tropikale

Amazonas

El klime tropikale Oneshtë një nga të preferuarat e të gjithëve: temperatura të buta dhe të këndshme gjatë gjithë vitit, peisazhe të gjelbërta, kafshë dhe bimë kudo… Pa dyshim, shumë prej nesh tashmë dëshirojnë të shijojnë një klimë të tillë. Ndoshta për këtë arsye ata që mund të shkojnë atje me synimin për të kaluar një pushim të pabesueshëm.

Por, si karakterizohet kjo klimë? Ku ndodhet? Nga kjo edhe me shume le të flasim në këtë speciale.

Karakteristikat e klimës tropikale

Klime tropikale

E vendosur midis 23º gjerësi gjeografike veriore dhe 23º gjerësisë jugore, kjo lloj klime Karakterizohet nga të paturit e një temperature mesatare mbi 18ºC. Ngricat nuk ndodhin kurrë, domethënë termometri qëndron gjithmonë mbi 0ºC, dhe as ai nuk është i thatë.

Këtë klimë ia kemi borxh këndit të incidencës së rrezatimit diellor që prodhohet në këto rajone, gjë që e bën temperaturën të lartë. Lagështia e ambientit është gjithashtu zakonisht shumë e lartë. Për më tepër, duke qenë se ndodhen shumë afër ekuatorit, domethënë rajonit tokësor ku erërat e ftohta të njërës hemisferë takojnë erërat e ngrohta të së kundërtës së tyre, ato kanë një sistem të përhershëm presioni të ulët. Ky sistem njihet si zona e konvergjencës intertropikale, dhe është përgjegjës për shirat që janë kaq të bollshme në këtë pjesë të botës.

Sa eshte temperatura?

Siç kemi parë më parë, në klimën tropikale nuk ka ngrica dhe temperatura mesatare mbetet mbi 18ºC. Kjo do të thotë se nuk ka stinë si ne në rajone të butë, ku pranvera, vera, vjeshta dhe dimri janë të diferencuara mirë. Nëse jeni në një vend tropikal, nuk ka verë apo dimër.

Përveç kësaj, ndryshimi i temperaturave gjatë gjithë ditës është shumë i lartë, deri në pikën që lëkundja termike ditore mund të tejkalojë lëkundjen termike vjetore.

Musonet

Musoni është një era sezonale që prodhon shira të rrëmbyeshëm dhe përmbytje. Musoni i vërtetë është ai që ndodh në Azinë Juglindore, megjithëse në Australi, Amerikë dhe Afrikë gjenerohen gjithashtu. Ekzistojnë dy lloje: verë dhe dimër, sepse era ndryshon drejtim në secilin prej tyre.

Era tropikale

Era tropikale është zakonisht e tipit lart, të cilat janë ato që shkaktojnë zhvillimet vertikale të reve në sajë të së cilës peisazhi mund të shihet gjithmonë i gjelbër.

lloj

Klimografi i Sao Paulo, Brazil

Klimograf tropikal

Ne mund të mendojmë se ekziston vetëm një lloj, por e vërteta është se ka disa, secila me veçoritë e veta. Ato janë si më poshtë:

Klima e lagur tropikale

Kjo lloj klime është 3º në veri dhe në jug të ekuatorit. Karakterizohet nga të paturit temperaturat e ngrohta dhe reshjet e bollshme të shiut, prej më shumë se 60 mm / muaj. Ka një sezon të shkurtër të thatë, por 2000 mm bie çdo vit, duke e bërë peisazhin me gjelbërim të përjetshëm.

Ndodh në Afrikën qendrore, pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut, Australinë Veriore, Amerikën Qendrore dhe Azinë Jugore. Shembuj:

 • Ekuatoriale: Isshtë klima tropikale në të cilën mendojmë sa herë që imagjinojmë të kalojmë disa ditë duke pushuar në një plazh të rrethuar me pemë kokosi ose duke hyrë në një xhungël ku ka papagaj ose papagall. Temperatura mesatare e sipërme është 18ºC.
 • Muson: temperaturat janë të larta gjatë gjithë vitit, dhe shirat janë përqendruar në një sezon me shi.
 • Nën-ekuatoriale: Ka një sezon shumë të shkurtër të thatë dhe një sezon të gjatë me shi.

Klima e thatë tropikale

Kjo lloj klime gjendet midis gjerësisë 15º dhe 25º, duke qenë vendet më përfaqësuese Arabia, Sahel (Afrika), ose disa rajone të Meksikës ose Brazilit. Karakterizohet nga të paturit një sezon i thatë që zgjat për disa muaj, dhe një tjetër nga shirat. Temperatura është shumë e lartë sepse masat e ajrit janë të qëndrueshme dhe gjithashtu të thata. Disa shembuj janë:

 • Klima Saheliane: Ka një sezon shumë të gjatë të thatë që zë dy të tretat e vitit, gjatë së cilës shirat zvogëlohen midis 400 dhe 800 mm.
 • Klima sudaneze: karakterizohet nga periudha shumë të shkurtra, por intensive të shiut.

Klima subtropikale

Kjo lloj klime është shumë e ngjashme me tropikale, megjithëse temperatura është më e ulët (në varësi të zonës, mesatarja është 17-18ºC) dhe bie shi më pak, kështu që zakonisht klasifikohet brenda klimave të buta. Mund të ndodhin disa ngrica shumë të buta, por kjo nuk është e zakonshme.

Gjetur në vende si New Orleans, Hong Kong, Sevilje (Spanjë), Sao Paulo, Montevideo ose Ishujt Kanarie (Spanjë).

Jeta në klimën tropikale

Faunë

Amazon festive

Kafshët që jetojnë në vende me këtë klimë të pabesueshme kanë tendencë të kenë ngjyra shumë të ndritshme, shumë të mrekullueshme. Një shembull i kësaj janë Aves, si papagalli. Shumë prej tyre jetojnë në pemë, por ka edhe të tjerë që mund t’i gjejmë në këneta apo lumenj, si p.sh. gjarpërinjtë anakonda ose pitoni retikular. Por këtu jetojnë jo vetëm zogjtë dhe zvarranikët, edhe gjitarët, si p.sh. Monos, dembel ose disa felines, si Tigres, leopardët o jaguar.

Nëse flasim për peshqit dhe amfibët, këtu do të gjejmë piranha mishngrënëse, zhabë gjigande deti, delfinët ose bretkosa e gjelbër me sy të kuq që tërheq kaq shumë vëmendje.

Flora

Cocos nucifera

Bimët kanë nevojë për ujë për t’u rritur, dhe kur koha është aq e këndshme dhe ka aq shumë disponueshmëri të gjithçkaje, përfshirë lëndët ushqyese dhe mineralet, saqë arrijnë lartësi të pabesueshme: deri në 60m. Por sigurisht, një pemë e kësaj madhësie zë shumë hapësirë, sepse mund të ketë një kurorë me diametër disa metra; Kështu që sigurisht, bimët që mbijnë pak më poshtë kanë shumë vështirësi të rriten dhe të arrijnë tek të rriturit. Për këtë arsye, duket se ka shumë më shumë pemë sesa ka në të vërtetë. Për fat të mirë, natyra është shumë e lëngshme dhe ka gjini bimësh, të tilla si Begonia, që kanë mësuar të shfrytëzojnë sa më shumë dritën që i arrin ato.

Disa shembuj të bimëve tropikale janë:

 • Cocos nucifera (peme e kokosit)
 • Ficus benghalensis (fik mbytës)
 • Mangifera indica (mango)
 • Persea americana (avokado)
 • durio zibethinus (durian)

Muzg tropikal

Ne përfundojmë me këtë perëndim të bukur tropikal të diellit. Ti pelqen? 🙂


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kratos dijo

  Numri i njerëzve që jetojnë atje mungon

 2.   grupi shoqëror dijo

  Unë e dua këtë faqe, ajo më ka dhënë të gjithë informacionin që më duhet

 3.   Fruta e rregullt dijo

  Duhet të njoh lumenjtë e kësaj klime pasi ato nuk shfaqen në wikipedia

 4.   Naomi dijo

  Shume mire. Faleminderit.