Klima kontinentale

Parku Natyror Arribes del Duero (Salamanca)

Parku Natyror Arribes del Duero (Salamanca)

El Moti kontinental është një nga më spektakolaret. Pse Në thelb, për shkak se të katër stinët janë shumë të diferencuar nga njëri-tjetri: në pranverë bimët janë të mbushura me lule, në verë është e nxehtë, në vjeshtë gjethet e pemëve ndryshojnë ngjyrën, dhe në dimër peisazhi është i mbuluar me dëborë.

Nuk ka aq shumë larmi bimësh dhe kafshësh sa në një klimë tropikale, por me shira të bollshëm, pyjet dhe peisazhet janë vende te mahnitshme, mbushur me jetë.

Ku shfaqet dhe si karakterizohet?

Klimografi i Zaragozës

Klimografi i Zaragozës (Spanjë). Në këtë krahinë klima është mesdhetare kontinentale, me verë shumë të nxehtë dhe të thatë dhe dimra të freskët dhe të lagësht.

Kjo lloj klime është ajo zë zonën më të madhe në Hemisferën Veriore, duke u shfaqur në Evropën Qendrore dhe Lindore, Azinë Qendrore, Kinën e brendshme, Iranin, SHBA-në, Kanadanë. Në hemisferën jugore ka gjithashtu, si në disa zona të veriut të kontinentit afrikan dhe në zona të brendshme të Argjentinës.

Vendet në të cilat ka një klimë kontinentale karakterizohen nga të vendosura në gjerësitë gjeografike të mesme dhe për të patur barriera malore që parandalojnë ndikimin e detit ose erërat e ftohta nga polet të cilat mund të temperaturave ekstreme.

Sa i përket stinëve, ato janë shumë të diferencuara, siç thamë më parë. Por le ta shohim atë në më shumë detaje.

Stinët e një klime tipike kontinentale (të dhëna të përgjithshme)

  • Pranverë: temperatura është ndërmjet 5 dhe 15ºC. Mund të ndodhin ngrica të vona, por zhiva në termometër fillon të rritet. Nga ana tjetër, reshjet gjatë këtij sezoni janë zakonisht më të pakta se në pjesën tjetër të vitit; edhe kështu, ato mund të bien të paktën 40 mm / muaj.
  • Verë: temperatura është ndërmjet 15 dhe 30 ose 32ºC maksimale. Shirat bien të lumtur gjatë gjithë sezonit, me shpejtësinë 50-100mm / muaj.
  • Fall: merkuri në termometër fillon të bjerë, pak a shumë në një maksimum prej 20ºC dhe një minimum prej 10ºC, dhe retë fillojnë të jenë protagonistët e sezonit, i cili është i dyti shiu i vitit. Ato bien midis 70 dhe 90mm / muaj. Kah fundi i shtatorit, ndodhin ngricat e para.
  • dimër: në këto tre muaj, ngricat dhe reshjet e borës ndjekin njëra-tjetrën. Temperatura është 10ºC maksimale dhe deri në -10ºC ose më shumë.

lloj

Klima e Spanjës

Klima e Spanjës

Ne kemi parë temperaturat dhe reshjet e shiut që mund të ndodhin në një klimë kontinentale, por për të ditur më shumë, çfarë mënyrë më të mirë sesa të njohim llojet e ndryshme që ekzistojnë, pasi që varësisht nga vendndodhja gjeografike, mund të ketë disa ndryshime. Kështu, njihen shumë lloje të klimës kontinentale, përfshirë:

Klima mesdhetare e kontinentizuar

Shtë ai që ndodh në brendësi të Gadishullit Iberik, në veri të Italisë, në brendësi të Greqisë, Atlasit të Saharanit, ndër të tjera. Karakterizohet nga të paturit verë shumë të nxehtë dhe jo shumë me shi, dhe dimër të ftohtë me ngrica.

Klima kontinentale mançuriane

Kjo lloj klime është ajo që ndodh në Korenë e Veriut, Kinën veriore dhe në disa qytete ruse, të tilla si Khabarovsk. Ka nje temperatura mesatare vjetore mbi 0ºC por nën 10ºC. Reshjet vjetore të shiut janë pak a shumë 500 mm.

Klima e butë kontinentale e butë

Ndodh në pjesën më të madhe të Evropës Lindore dhe Qendrore dhe Kanada Juglindore. Isshtë e ngjashme me atë të mëparshme, por pak më e freskët dhe e thatë. 

Klima e thatë kontinentale

Kjo lloj klime gjendet në Azinë Qendrore, Mongoli, ndër të tjera. Isshtë shumë e nxehtë gjatë verës, dhe e ftohtë në dimër, duke qenë në gjendje të prodhojë disa ngrica.

Flora

New Hampshire

Në këtë lloj klime është vendi ku mund të shohim pyjet gjetherënëse. Pemë të tilla si panje ose dushqe, shumica dërrmuese e halorëve (pishave, bredhëve, larshave, selvi), jetojnë në gjerësinë e mesme të planetit. Jeta nuk është e lehtë për ta: nëse shirat janë të bollshëm dhe temperatura nuk është ekstreme, ato rriten aq sa munden; Nga ana tjetër, me ardhjen e të ftohtit, ata duhet të kursejnë energji që të jenë në gjendje të mbijetojnë gjatë dimrit, duke pushuar së ushqyeri gjethet e tyre në rastin e pemëve gjetherënëse dhe duke ndaluar rritjen e tyre. Temperatura ndryshon shumë nga sezoni në sezon, por falë evolucionit që ata kanë pasur, ata kanë arritur të arrijnë ditët tona.

Faunë

As kafshët nuk e kanë të lehtë, veçanërisht gjatë dimrit. Në fakt, ka shumë zogj që migrojnë në gjerësi gjeografike më të ngrohta, duke u larguar kështu nga i ftohti dhe acari. Ata që qëndrojnë, si arinjtë kafe, ata shkojnë në shpella për të letargjuar. Kafshë të tjera, të tilla si ujqër, dhelpra, nusela, dre ose re, kërkojnë një vend që do të shërbejë si mbrojtje ndaj temperaturave të ulëta.

Ushqimi është shumë i pakët gjatë dimrit, pasi që pak kafshë guxojnë të dalin jashtë, dhe shumica e frutave të pemëve janë mbledhur tashmë. Për fat të mirë, kjo nuk zgjat përgjithmonë, dhe në pranverë pylli gjallërohet përsëri.

Dimri kontinental

A i dini karakteristikat e klimës kontinentale?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.