Rëndësia e lagështisë në meteorologji

lagështia e pyjeve në mëngjes

Lagështia është mjaft e rëndësishme variabël meteorologjike sepse avujt e ujit janë gjithmonë të pranishëm në ajrin tonë. Pavarësisht nga temperatura e ajrit që thithim, ai pothuajse gjithmonë ka disa avuj uji. Jemi mësuar të shohim lagështi sidomos në ditët më të ftohta të dimrit.

Uji është një nga përbërësit kryesorë të atmosferës dhe mund të gjendet në të tre gjendjet (gaz, lëng dhe i ngurtë). Në këtë artikull do të shpjegoj gjithçka që duhet të dini rreth lagështisë si një variabël meteorologjik dhe për çfarë shërben. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Çfarë është lagështia? Llojet e lagështisë

lagështia e akumuluar në bimë

Lagështia është sasia e avullit të ujit në ajër. Kjo sasi nuk është konstante, por do të varet nga faktorë të ndryshëm, siç është nëse ka rënë shi kohët e fundit, nëse jemi pranë detit, nëse ka bimë, etj. Kjo gjithashtu varet nga temperatura e ajrit. Kjo është, ndërsa ajri ul temperaturën e tij është i aftë të mbajë më pak avuj uji dhe kjo është arsyeja pse shfaqet mjegulla kur marrim frymë, ose vesa natën. Ajri ngopet me avuj uji dhe nuk është në gjendje të mbajë aq shumë, kështu që uji bëhet përsëri i lëngët.

Curshtë kurioze të dimë se si ajri i shkretëtirës është i aftë të mbajë më shumë lagështi se ajri polar, sepse ajri i nxehtë nuk ngopet aq shpejt me avuj uji dhe është i aftë të përmbajë më shumë sasi, pa u bërë ujë i lëngshëm.

Ka disa mënyra për t'iu referuar përmbajtjes së lagështisë në atmosferë:

 • Lagështia absolute: masë e avullit të ujit, në gram, që përmbahet në 1m3 ajër të thatë.
 • Lagështia specifike: masa e avullit të ujit, në gram, që përmbahet në 1 kg ajër.
 • Rzona e përzierjes: masë e avullit të ujit, në gram, në 1 kg ajër të thatë.

Sidoqoftë, masa më e përdorur gjerësisht e lagështisë quhet RH, e cila shprehet si përqindje (%). Isshtë marrë si rezultat i ndarjes midis përmbajtjes së avullit të masës së ajrit dhe kapacitetit të saj maksimal të ruajtjes dhe shumëzimit të tij me 100. whatshtë ajo që kam komentuar më parë, sa më shumë temperaturë të ketë një masë ajri, aq më shumë temperaturë është e aftë të mbajë më shumë avuj uji, kështu që lagështia e tij relative mund të jetë më e lartë.

Kur është e ngopur një masë ajri?

kur një masë ajri ngopet me avuj uji, del mjegulla

Kapaciteti maksimal për të mbajtur avujt e ujit quhet presion i avullit të ngopjes. Kjo vlerë tregon sasinë maksimale të avullit të ujit që një masë ajri mund të përmbajë përpara se të shndërrohet në ujë të lëngshëm.

Falë lagështisë relative, mund të kemi një ide se sa afër një masë ajri është e afërt me ngopjen e saj, prandaj, ditët kur dëgjojmë se lagështia relative është 100% po na tregojnë se masa e ajrit nuk është më mund të ruajë më shumë avuj uji dhe nga atje, çdo shtesë e më shumë ujë në masën e ajrit do të formojë pika të ujit (të njohur si vesa) ose kristale akulli, në varësi të kushteve mjedisore. Zakonisht kjo ndodh kur temperatura e ajrit është mjaft e ulët dhe kjo është arsyeja pse nuk mund të mbajë më shumë avuj uji. Ndërsa temperatura e ajrit rritet, ajo është në gjendje të mbajë më shumë avuj uji pa u ngopur dhe kjo është arsyeja pse nuk formon pika të ujit.

Për shembull, në vendet bregdetare, në verë ka lagështirë të lartë dhe një nxehtësi "ngjitëse" për shkak të faktit se pikat e valëve në ditët me erë mbesin në ajër. Megjithatë, për shkak të temperaturave të larta, nuk mund të formojë pika uji ose të bëhet i ngopur, pasi ajri mund të ruajë shumë avuj uji. Shtë arsyeja pse vesa nuk formohet në verë.

Si mund ta bëjmë një masë ajri të ngopet?

lagështia është më e lartë në masat e ajrit me temperatura më të ulëta

Për ta kuptuar këtë në një mënyrë korrekte, duhet të mendojmë kur nxjerrim avujt e ujit nga goja gjatë netëve të dimrit. Ai ajër që nxjerrim kur marrim frymë ka një temperaturë të caktuar dhe përmbajtje të avujve të ujit. Sidoqoftë, kur largohet nga goja jonë dhe bie në kontakt me ajrin e ftohtë jashtë, temperatura e tij bie ndjeshëm. Për shkak të ftohjes së saj, masa e ajrit humbet aftësinë për të përmbajtur avuj, duke arritur lehtësisht ngopjen. Pastaj avulli i ujit kondensohet dhe formon mjegull.

Përsëri, nënvizoj se ky është i njëjti mekanizëm me të cilin vesa që lag automjetet tona formohet në netët e ftohta të dimrit. Prandaj, temperatura në të cilën duhet të ftohet një masë e ajrit në mënyrë që të prodhojë kondensim, pa ndryshuar përmbajtjen e saj të avullit, quhet pika e vesës ose pika e vesës.

Pse mjegullohen xhamat e makinës dhe si ta heqim atë?

avulli i ujit mjegullon xhamat e makinave

Për të zgjidhur këtë problem që mund të na ndodhë në dimër, sidomos natën dhe në ditët me shi, duhet të mendojmë për ngopjen e ajrit. Kur futemi në makinë dhe vijmë nga rruga, përmbajtja e avujve të ujit të automjetit fillon të rritet ndërsa marrim frymë dhe, për shkak të temperaturës së ulët, ngopet shumë shpejt (lagështia e tij relative arrin 100%). Kur ajri brenda makinës ngopet, kjo bën që xhamat të mjegullohen sepse ajri nuk mund të mbajë më avuj uji, dhe megjithatë ne vazhdojmë të marrim frymë dhe të nxjerrim më shumë avuj uji. Kjo është arsyeja pse ajri ngopet dhe i gjithë teprica shndërrohet në ujë të lëngshëm.

Kjo ndodh sepse kemi mbajtur temperaturën e ajrit konstante, por kemi shtuar shumë avuj uji. Si mund ta zgjidhim këtë dhe të mos shkaktojmë një aksident për shkak të dukshmërisë së ulët të xhamit të mjegulluar? Duhet të përdorim ngrohjen. Duke përdorur ngrohjen dhe duke e drejtuar atë në kristale, Ne do të rrisim temperaturën e ajrit, duke bërë të mundur që ai të ruajë më shumë avuj uji pa u ngopur. Në këtë mënyrë, dritaret e mjegullta do të zhduken dhe ne mund të vozisim mirë, pa ndonjë rrezik të shtuar.

Si e matni lagështinë dhe avullimin?

psikrometër për të matur lagështinë

Lagështia zakonisht matet nga një instrument i quajtur psikrometër. Kjo përbëhet nga dy termometra identikë, njëri prej të cilëve, i quajtur "termometër i thatë", përdoret thjesht për të marrë temperaturën e ajrit. Tjetri, i quajtur "termometër i lagësht", ka rezervuarin të mbuluar me një rrjetë të lagur me anë të një fitili që e vë atë në kontakt me një rezervuar uji. Operacioni është shumë i thjeshtë: uji që thith rrjetin avullohet dhe për këtë merr nxehtësinë nga ajri që e rrethon, temperatura e të cilit fillon të bjerë. Në varësi të temperaturës dhe përmbajtjes fillestare të avullit të masës së ajrit, sasia e ujit të avulluar do të jetë më e madhe ose më e vogël dhe në të njëjtën masë do të ketë një rënie më të madhe ose më të vogël të temperaturës së termometrit të lagur. Bazuar në këto dy vlera, lagështia relative llogaritet duke përdorur një formulë matematikore që i lidh ato. Për një lehtësi më të madhe, termometri furnizohet me tabela hyrëse të dyfishta që japin drejtpërdrejt vlerën e lagështisë relative nga temperaturat e dy termometrave, pa pasur nevojë të kryeni ndonjë llogaritje.

Ekziston një instrument tjetër, më i saktë se ai i mëparshmi, i quajtur një aspiropsikrometër, në të cilin një motor i vogël siguron që termometrat të ajrosen vazhdimisht.

Siç mund ta shihni, kur bëhet fjalë për meteorologjinë dhe shkencën e klimës, lagështia është mjaft e rëndësishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hoze Alberto dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm shumë shpjegues, ju përgëzoj për punën që bëni, përshëndetje ..

 2.   Raul Santillan dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm German Portillo, a e dini se si mund të absorbohet lagështia që përmban një produkt i bërë nga kartoni ose letra?

  Ose nëse nuk mund të hiqet, zvogëloni lagështinë%!

  të fala
  Raul Santillan