Klima ekuatoriale

Pyll me shi

El Klima ekuatoriale Isshtë një lloj klime tropikale që karakterizohet nga një temperaturë mesatare vjetore, të cilën shumë prej nesh e ëndërrojnë: mbi 23ºC. Reshjet e shiut janë shumë të bollshme, dhe mbi të gjitha, të rregullta, kështu që në rajonet me fat ku ata kanë këtë klimë, ata mund të shijojnë pyje të harlisura dhe xhungla, lloji në të cilin duhet të vazhdoni të lëvizni gjethet e palmave dhe fernave nëse dëshironi të jetë në gjendje të ecë.

Isshtë, pra, një nga klimat e preferuara, por ndodhet në zona ose rajone shumë të vogla. Le të dimë më shumë për këtë klimë interesante dhe kurioze.

Çfarë është dhe ku ndodhet klima ekuatoriale?

Rajonet me klimë ekuatoriale

Kjo klimë karakterizohet nga të paturit shira shumë të rregullta dhe të bollshme, më e madhe se 1500-2000 mm në vit, me një amplitudë termike vjetore më të ulët se 3 º C. Nuk ka stinë, por gjithmonë mban pak a shumë të njëjtën temperaturë dhe pak a shumë të njëjtat litra ujë bien çdo muaj. Ndodhet midis 5ºN dhe 5ºS, në zona pranë ekuatorit të Tokës, në gjerësi gjeografike shumë të ulta, ku era mbizotëruese janë erërat tregtare. Falë reshjeve të vazhdueshme, jo vetëm që peizazhi është gjithnjë i gjelbër, por edhe dy nga lumenjtë më të fuqishëm dhe, për këtë arsye, më i rëndësishmi në botë: Amazon në Amerikën e Jugut dhe Kongo në Afrikë.

Nëse flasim për vende të veçanta, ju mund të shijoni këtë klimë nëse shkoni në pellgu i amazonit në Amerikën e Jugut, Pellgu i Kongos dhe Bregu i Gjirit nga Guinea në Afrikë, Arkipelagu indonezian dhe gadishulli malajas jugor në Azinë Juglindore.

Lumenjtë në këto zona janë shumë të mëdha, veçanërisht falë reshjeve të mëdha të shiut. Por përveç kësaj, avullimi është aq intensiv sa që menjëherë temperaturat bien pak, Bie shiu i rrëmbyeshëm që e çon tokën me vete në lumenj.

Climograf

Klimografi i Nueva Guinesë

Klimografi i Nueva Guinesë

Për t'ju dhënë një ide se çfarë klime jeton në zonat afër ekuatorit të planetit, asgjë më mirë sesa të konsultoheni me një tabelë klimatike. Një në imazhin e mësipërm korrespondon me atë të Guinesë së Re, në Afrikë dhe, siç mund ta shihni, reshjet janë veçanërisht të bollshme në korrik, dhe disi më pak në mars. Sidoqoftë, temperatura mbahet gjithmonë mbi 24 º C.

Jeta në klimën ekuatoriale

Kjo lloj klime është përqendruar biodiversiteti më i madh në botë. Flora dhe fauna janë shumë të larmishme, por ne do ta shohim veçmas:

Flora

Lumi Amazon

Siç thamë, xhunglat dhe pyjet janë praktikisht të padepërtueshme. Ekzistojnë dy lloje: pyll ombrofil, e cila karakterizohet nga furnizimi i vazhdueshëm i ujit, dhe gjysëmofofilik, që do të thotë, në të cilën ata kalojnë periudha "më të thata". Në këtë të fundit nuk është se ka stinë, por përkundrazi ka bimë që nuk do të jenë në gjendje të përballojnë këtë zvogëlim të ujit dhe që, për këtë arsye, do të heqin gjethet derisa të përmirësohen kushtet hidrike.

Akoma, në të dyja do të jetë shumë e vështirë të gjesh një specie të vetme dominanteMeqenëse të gjithë, nga momenti që mbin, bëjnë gjithçka që është e mundur për të kapur sa më shumë rrezet e diellit. Dhe gjëja qesharake është se në të gjitha »dyshemetë» ka bimë, në të gjitha, madje edhe në degët e pemëve ku rrezet e diellit vështirë se arrijnë.

Ndër bimët më përfaqësuese ne gjejmë orkide, bromeliada, shumë pëllëmbët (Cocos nucifera, Astrocaryum chambira, Oenocarpus mapora, ndër të tjera), eukalipt (të tilla si eukalipt ylber ose Eukalipt deglupta), hevea, bambu, fier, etj Sigurisht, nuk ka praktikisht asnjë bar të egër, pasi konkurrenca është aq e madhe sa pemët, shkurret, pëllëmbët dhe hardhitë marrin menjëherë një hapësirë ​​për tu rritur.

Faunë

Macaw

Kafshët që jetojnë këtu janë zakonisht të vogla në përmasa, pasi ato mund të lëvizin me më shumë zhdërvjellësi ndërsa nuk vihen re, si p.sh. peshk y bretkosat aq e bukur sa ajo me sy të kuq, por ka edhe më të mëdha: Monos, felines (jaguar, pumë), delfinët (si rozë), breshka, aligatorët, krokodilat, tokanet, maka, ...

njerëz

Indigjen i Brazilit

Sigurisht, qeniet njerëzore jetojnë edhe këtu. Popujt indigjenë jetojnë në harmoni të plotë me natyrën, duke mbledhur fruta dhe duke gjuajtur kafshë për të mbijetuar. Tani për tani, pak njerëz jetojnë në xhungël, gjë që i ka lejuar ata të vazhdojnë me traditat dhe zakonet e tyre pa shumë telashe.

Sidoqoftë, qenia njerëzore moderne gjithnjë e më shumë ka nevojë për më shumë hapësirë ​​për të dhe familjen e tij, më shumë toka bujqësore, më shumë qendra tregtare, më shumë ... gjithçka, kështu që ai po kërcënon disa zona të gjelbërta që mbeten në Tokë dhe, bashkë me to , për popujt e tyre indigjenë. Në fakt, në Azinë Juglindore pyjet po tërhiqen si rezultat i mbjelljes së orizit, çajit, sheqerit dhe hevea.

Tani që dini më shumë për klimën ekuatoriale, çfarë mendoni? 🙂


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MAGF dijo

  E DUA M ALL GJITHA PJESN E FUNDIT TOU KENI T ALL GJITHA ARSYEN

 2.   PUTTR dijo

  SSHT BULLSHIT