Planeti Neptun

Neptuni i planetit

Neptun është planeti më i largët nga i gjithë yni Sistem diellor. Pas tij është vetëm "Planeti Pluto dhe Re e Oortit, i cili shënon kufijtë e Sistemit tonë Diellor. Planetshtë planeti më i largët nga të gjithë gjigandët e gazit (Jupiter, Saturni y Uran) Falë përparimeve në shkencë dhe matematikë u zbulua nga parashikimet në matematikë. Emri i tij vjen nga perëndia romake Neptuni dhe është emëruar pas ngjyrës së tij blu dhe sepse Neptuni është zot i të gjitha ujërave.

Me këtë artikull mund të mësoni të gjitha karakteristikat e planetit Neptun si dhe të zbuloni disa kuriozitete të veçanta. Dëshironi të dini më shumë rreth planetit të fundit në Sistemin Diellor? Nëse vazhdoni të lexoni, mund të mësoni gjithçka.

Të dhënat themelore

Neptuni planeti më i ftohtë

Neptun Planetshtë planeti më i largët dhe i katërti në bisht të gjigantëve të gazit. Si Urani ashtu edhe Neptuni janë të njohur si gjigandët e akullt sepse temperaturat e tyre janë jashtëzakonisht të ulta për shkak të distancës së tyre nga Dielli. Nëse e krahasojmë me pjesën tjetër të planetëve, ai është i katërti më i madh dhe i treti në masë. Masa e këtij gjigandi të gazit është e barabartë me 17 herë atë të planetit tonë.

Ai ka një rreze ekuatoriale prej 24.622 km dhe ndodhet në një distancë prej 4.498.252.900 km nga Dielli. Ndryshe nga planeti ynë, i cili kërkon rreth 24 orë për t'u kthyer në vetvete (shih Lëvizjet rrotulluese), këtij gjigandi i akullores zgjat vetëm 16 orë. Sidoqoftë, orbita rreth Diellit që përcakton kalimin e viteve bëhet diçka e përjetshme. Ajo që për ne është një vit (që është sa kohë duhet për të shkuar rreth Diellit), për planetin Neptun është 164,8 vjet.

Quhet gjigant akulli sepse temperatura mesatare e sipërfaqes së tij është në -220 gradë në krahasim me 15 gradë në planetin tonë. Duke qenë një planet më i madh se Toka, graviteti i tij sipërfaqësor në ekuator është 11 m / s2.

Kur këta planetë quhen gjigandë të gazit nuk do të thotë se ato përbëhen tërësisht nga gazra. Bërthama e Neptunit është bërë nga shkëmb i shkrirë me një përzierje uji, amoniaku të lëngshëm dhe gazit metan. Ngjyra karakteristike blu nuk është për shkak të pranisë së ujit në sipërfaqe, por gazi kryesor i tij atmosferik është metani.

Fusha magnetike dhe unazat e Neptunit

Unaza Neptune

Nëse analizojmë fushën magnetike të këtij gjigandi të ngrirë, e vërejmë atë Isshtë i prirur rreth 47 gradë në lidhje me boshtin e rrotullimit dhe është zhvendosur 13.500 km nga qendra e tij. Në këtë rast, nuk është prirja e planetit që bën që të ndodhë ky devijim, por përkundrazi që rrjedhat që ekzistojnë në brendësi të materies dhe gazeve bëjnë që devijimi i fushës elektromagnetike.

Përkundër asaj që mund të vërehet, Neptuni, si Saturni, ka unaza. Prova e kësaj u mor nga anija kozmike Voyager II kur, në 1989, ajo arriti të fotografonte planetin dhe t'i afrohej orbitës së tij. Përveç kësaj, ajo jo vetëm që ka unaza karakteristike, përkundrazi ka 8 hënë. Kjo është diçka që prish skemat, për sa kohë që ne i konsiderojmë karakteristikat e Tokës si normale. Edhe pse në fund të ditës, nuk ka asgjë normale dhe të paravendosur, pasi që ne jemi njerëzit që vendosim kategoritë.

Edhe pse duket diçka e shpikur, Neptuni ka një sistem i përbërë nga 4 unaza mjaft të ngushta dhe të hollë me një ngjyrë të zbutur. Kjo është ajo që i bën ata të panjohur me një fushë dallimi. Unazat përbëhen nga grimca pluhuri që janë shkëputur gjatë viteve nga hënat e brendshme. Këto fragmente janë grumbulluar së bashku nga efekti i gravitetit dhe janë shkëputur nga hënat e tyre nga ndikimet e meteoritëve më të vegjël.

Gazrat dhe atmosfera

Rrotullimi i planetit Neptun

Siç mund të shihet, duke qenë një gjigand gazi, atmosfera e tij është një aspekt i rëndësishëm për t'u marrë parasysh. Mund të shihet nëse sipërfaqja e planetit analizohet me sy të lirë se ka njolla të ngjashme me stuhitë e pranishme në Jupiter. Sidoqoftë, këto njolla nuk janë të qëndrueshme si në planetin tjetër, por ato formohen dhe zhduken me kalimin e kohës. Kjo na ndihmon të konkludojmë praninë e stuhive me intensitet të madh, por jo shumë gjatë.

Ai kishte e ashtuquajtura Njolla e Errët e Madhe me një madhësi të ngjashme me atë të planetit tonë, por ajo u zhduk në 1994. Më vonë u formua një tjetër. Kjo na jep të kuptojmë formimin e lëngshëm të stuhive që ndodhin në atmosferë. Duhet përmendur gjithashtu se erërat që fryjnë në Neptun janë konsideruar më të fortat nga të gjithë planetët që përbëjnë Sistemin Diellor. Shumë nga këto erëra fryjnë në drejtim të kundërt me boshtin e tyre të rrotullimit.

Si një fakt kurioz, në zonat afër asaj Njolle të Madhe të Errët mund të regjistrohen erëra deri në 2.000 km / orë. Ndoshta, një qenie njerëzore që i nënshtrohet atyre erërave, vdes i tërhequr dhe goditur nga presioni i ajrit.

Dinamika dhe ndryshimet e atmosferës

Madhësia e Neptunit me Tokën

Fotografitë e këtij planeti në libra dhe dokumente ndryshojnë me kalimin e viteve, pasi nuk mirëmbahet në të njëjtën mënyrë. Njollat ​​që formohen dhe shkatërrohen ndryshojnë morfologjinë me të cilën ne shohim planetin. Lidhur me temperaturat, temperaturat kanë qenë aq të ulta sa kanë qenë rreth -260 gradë, ndërsa në Tokë, regjistrimi më i ulët është -90 gradë.

Përbërja e atmosferës përmban hidrogjen dhe helium në përqindje më të madhe dhe pak azot. Në të gjithë sipërfaqen mund të gjejmë zona me akull uji, metan dhe akull amoniak (Në këto temperatura të ulëta gazrat ngrijnë). Retë nuk janë avull uji, pasi nuk ka avull në ato temperatura. Ato janë bërë me metan të ngrirë dhe ndryshojnë relativisht shpejt.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Neptunit dhe karakteristikave të tij të veçanta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.