Reja e Oortit. Kufijtë e Sistemit Diellor

sistemi diellor dhe distancat astronomike

Shkalla 1 në Tokë do të thotë 1 Njësia Astronomike (AU), e cila është distanca nga Toka në Diell. Shembull i Saturnit, 10 AU = 10 herë distanca midis Tokës dhe Diellit

Reja Oort, e njohur gjithashtu si «reja Öpik-Oort», është një re sferike hipotetike e objekteve trans-Neptuniane. Nuk mund të vërehej drejtpërdrejt. Ndodhet në kufijtë e sistemit tonë diellor. Dhe me një madhësi prej 1 viti dritë, është një e katërta e distancës nga ylli ynë më i afërt me sistemin tonë diellor, Proxima Centauri. Për të marrë një ide për madhësinë e tij në lidhje me Diellin, ne do të detajojmë disa të dhëna.

Ne kemi Merkurin, Venusin, Tokën dhe Marsin, në këtë renditje, krahasuar me Diellin. Duhen 8 minuta e 19 sekonda që një rreze e Diellit të arrijë në sipërfaqen e Tokës. Përtej, midis Marsit dhe Jupiterit, ne gjejmë rripin e asteroideve. Pas këtij rripi, vijnë 4 gjigandët e gazit, Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni. Neptuni është afërsisht 30 herë më i largët nga Dielli sa i përket Tokës. Dritës së diellit i duhen rreth 4 orë e 15 minuta për të arritur. Nëse marrim parasysh planetin tonë më të largët nga Dielli, kufijtë e Re të Oortit do të ishin 2.060 herë distanca nga Dielli në Neptun.

Nga nxirret ekzistenca e tij?

shi oe meteorësh oort

Në vitin 1932, astronomi Erns ikpik, ai postuloi që kometat që orbitojnë për periudha të gjata e kanë origjinën brenda një reje të madhe përtej kufijve të sistemit diellor. Në 1950 astronomi Jan Oort, ai postuloi teorinë në mënyrë të pavarur duke rezultuar në një paradoks. Jan Oort siguroi se meteoritët nuk mund të ishin formuar në orbitën e tyre aktuale, për shkak të fenomeneve astronomike që i qeverisin, kështu që ai siguroi që orbitat e tyre dhe të gjithë ata duhet të ruhen në një re të madhe. Për këta dy astronomë të mëdhenj, kjo re kolosale merr emrin e saj.

Oort hetoi midis dy llojeve të kometave. Ata me një orbitë më të vogël se 10AU dhe ata me orbita me periudhë të gjatë (gati izotropike), të cilat janë më të mëdha se 1.000AU, madje duke arritur në 20.000. Ai gjithashtu pa, se si të gjithë vinin nga të gjitha drejtimet. Kjo e lejoi atë të nxirrte përfundimin se, nëse do të vinin nga të gjitha drejtimet, reja hipotetike do të duhej të kishte formë sferike.

Çfarë ekziston dhe a përfshin Reja Oort?

Sipas hipotezave të origjina e Oort Cloud, është në formimin e sistemit tonë diellor, dhe përplasjet e mëdha që ekzistonin dhe materialet që u shkrepën. Objektet që e formojnë atë u formuan shumë afër Diellit në fillimet e tij. Sidoqoftë, veprimi gravitacional i planetëve gjigandë gjithashtu shtrembëroi orbitat e tyre, duke i dërguar në pikat e largëta ku ndodhen.

reja e oortit orbiton kometat

Orbitë e kometës, simulime nga NASA

Brenda reve të Oortit, ne mund të dallojmë dy pjesë:

  1. E re e brendshme / e brendshme e ortës: Relatedshtë më shumë e lidhur gravitacionalisht me Diellin. I quajtur ndryshe Reja e Kodrave, ka formë si disk. Ajo mat midis 2.000 dhe 20.000 AU.
  2. Re e Oortit: Në formë sferike, më shumë i lidhur me yjet e tjerë dhe baticën galaktike, e cila modifikon orbitat e planetëve duke i bërë ato më rrethore. Masat midis 20.000 dhe 50.000 AU. Duhet shtuar se është me të vërtetë kufiri gravitues i Diellit.

Reja e Oortit si një e tërë, përfshin të gjithë planetët në sistemin tonë diellor, planetë xhuxh, meteoritë, kometa dhe deri në miliarda trupa qiellorë me diametër më shumë se 1,3 km. Pavarësisht se ka një numër kaq të konsiderueshëm trupash qiellorë, distanca midis tyre vlerësohet të jetë dhjetëra miliona kilometra. Masa totale që do të kishte është e panjohur, por duke bërë një përafrim, duke pasur si prototip Kometën e Halley, Shtë vlerësuar në rreth 3 × 10 ^ 25 kg, domethënë rreth 5 herë më shumë se ai i planetit Tokë.

Efekti i baticës në Re të Oortit dhe në Tokë

Në të njëjtën mënyrë që Hëna ushtron një forcë në dete, duke ngritur baticën, është arritur që Galaktikisht kjo dukuri ndodh. Distanca midis një trupi dhe një tjetri zvogëlon gravitetin që njëri ndikon në tjetrin. Për të kuptuar fenomenin që do të përshkruhet, ne mund të shikojmë forcën që ushtron graviteti i Hënës dhe Diellit në Tokë. Në varësi të pozicionit ku është Hëna në lidhje me Diellin dhe planetin tonë, baticat mund të ndryshojnë në madhësi. Një rreshtim me Diellin ndikon në një gravitet të tillë në planetin tonë që shpjegon pse batica rritet aq shumë.

batica nga efekti i hënës dhe diellit

Në rastin e Re të Oortit, le të themi se ajo përfaqëson detet e planetit tonë. DHE Rruga e Qumështit do të vinte të përfaqësonte Hënën. Ky është efekti i baticës. Ajo që prodhon, si përshkrimi grafik, është një deformim drejt qendrës së galaktikës sonë. Duke marrë parasysh që forca gravitacionale e Diellit po bëhet më e dobët sa më larg që të largohemi prej tij, kjo forcë e vogël është gjithashtu e mjaftueshme për të prishur lëvizjen e disa trupave qiellorë, duke bërë që ato të dërgohen përsëri drejt Diellit.

Ciklet e zhdukjes së specieve në planetin tonë

Diçka që shkencëtarët kanë qenë në gjendje të verifikojnë është se çdo 26 milion vjet afërsisht, ekziston një model i përsëritur. Bëhet fjalë për zhdukjen e një numri të konsiderueshëm të specieve në këto periudha. Megjithëse me siguri nuk mund të thuhet arsyeja për këtë fenomen. Efekti baticë i Rrugës së Qumështit në renë Oort mund të jetë një hipotezë për tu marrë në konsideratë.

Nëse marrim parasysh se Dielli rrotullohet rreth galaktikës dhe në orbitën e tij ka tendencë të kalojë përmes "planit galaktik" me një farë rregullsie, këto cikle zhdukjeje mund të përshkruhen.

Beenshtë llogaritur që çdo 20 deri në 25 milion vjet, Dielli kalon nëpër planin galaktik. Kur kjo të ndodhë, forca gravitacionale e ushtruar nga rrafshi galaktik do të ishte e mjaftueshme për të shqetësuar të gjithë Renë e Oortit. Duke marrë parasysh që do të trondiste dhe shqetësonte organet anëtare brenda Re. Shumë prej tyre do të shtyhen përsëri drejt Diellit.

meteoritët drejt planetit Tokë

Teoria alternative

Astronomë të tjerë konsiderojnë se Dielli është tashmë mjaft afër këtij plani galaktik. Dhe konsideratat që ata sjellin janë se shqetësimi mund të vinte nga krahët spiralë të galaktikës. Shtë e vërtetë që ka shumë re molekulare, por gjithashtu ata janë të mbushur me gjigandë blu. Ata janë yje shumë të mëdhenj dhe gjithashtu kanë një jetëgjatësi shumë të shkurtër, pasi ata shpejt konsumojnë karburantin e tyre bërthamor. Çdo disa milion vjet disa gjigandë blu shpërthejnë, duke shkaktuar supernova. Kjo do të shpjegonte tronditjen e fortë që do të ndikonte në Oort Cloud.

Sido që të jetë, mund të mos jemi në gjendje ta perceptojmë atë me sy të lirë. Por planeti ynë është ende një kokërr rërë në pafundësi. Nga Hëna në galaktikën tonë, ata kanë ndikuar nga origjina e tyre, jetën dhe ekzistencën që planeti ynë ka duruar. Një sasi e madhe e gjërave po ndodhin tani, përtej asaj që mund të shohim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.