Sistemi diellor

Sistem diellor

Sistemi diellor është me përmasa të mëdha dhe nuk mund ta kalonim në të gjithë jetën në jetën tonë. Jo vetëm që ka një sistem diellor në univers, por ka miliona galaktika si e jona. Sistemi diellor i përket galaktikës së njohur si Rruga e Qumështit. Ai është i përbërë nga Dielli dhe nëntë planetë me satelitët e tyre përkatës. Disa vjet më parë u vendos që Plutoni të mos ishte pjesë e planetëve sepse nuk plotësonte përkufizimin e një planeti.

A doni ta njihni sistemin diellor në thellësi? Në këtë postim do të flasim për karakteristikat, çfarë e kompozon atë dhe cila është dinamika e tij. Nëse doni të mësoni rreth kësaj, vazhdoni të lexoni

Përbërja e sistemit diellor

Planetët e sistemit diellor

Como Plutoni nuk konsiderohet më një planet, sistemi diellor përbëhet nga Dielli, tetë planetë, një planetoid dhe satelitët e tij. Jo vetëm që janë këto trupa, por ka edhe asteroide, kometa, meteoritë, pluhur dhe gaz ndërplanetar.

Deri në vitin 1980 mendohej se sistemi ynë diellor ishte i vetmi në ekzistencë. Sidoqoftë, disa yje mund të gjenden relativisht afër dhe të rrethuar nga një zarf i materialit që rrotullohet. Ky material ka një madhësi të papërcaktuar dhe shoqërohet nga objekte të tjera qiellore siç janë xhuxhat kafe ose kafe. Me këtë, shkencëtarët mendojnë se duhet të ketë sisteme të shumta diellore në univers të ngjashëm me tonin.

Në vitet e fundit, studime dhe hetime të shumta kanë arritur të zbulojnë disa planetë që rrotullohen rreth një lloj Dielli. Këta planet janë zbuluar indirekt. Kjo është, në mes të një hetimi, planetët janë gjetur dhe diagnostikuar. Zbritjet sugjerojnë që asnjë planet i atyre që gjenden nuk mund të ketë jetë inteligjente. Këta planetë që janë larg sistemit tonë diellor quhen Ekzoplanetë.

Sistemi ynë diellor është i vendosur në periferi të Rrugës së Qumështit. Kjo galaktikë përbëhet nga shumë krahë dhe ne jemi në njërën prej tyre. Krahu ku jemi quhet Krahu i Orionit. Qendra e Rrugës së Qumështit është rreth 30.000 vjet dritë larg. Shkencëtarët dyshojnë se qendra e galaktikës përbëhet nga një vrimë e zezë supermasive gjigante. Quhet Shigjetari A.

Planetët e sistemit diellor

Ndarja e planetëve sipas llojit të tyre

Madhësia e planetëve është shumë e larmishme. Vetëm Jupiteri përmban më shumë se dy herë materien e të gjithë planetëve të tjerë së bashku. Sistemi ynë diellor u ngrit nga tërheqja e elementeve të një reje që përmbante të gjithë elementët kimikë që njohim nga tabela periodike. Tërheqja ishte aq e fortë sa u shemb dhe të gjitha materialet u zgjeruan. Atomet e hidrogjenit shkrihen në atome heliumi përmes bashkimit bërthamor. Kështu u formua Dielli.

Aktualisht ne gjejmë tetë planete dhe Diellin. Merkuri, Venusi, Marsi, Toka, Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni. Planetët janë të ndarë në dy lloje: pjesa e brendshme ose tokësore dhe e jashtme ose Jovian. Mërkuri, Venusi, Marsi dhe Toka janë tokësore. Ato janë më afër Diellit dhe janë solide. Nga ana tjetër, pjesa tjetër konsiderohet planetë më larg Diellit dhe konsiderohet "Gjigandë të Gaztë".

Në lidhje me situatën e planetëve, mund të thuhet se ata rrotullohen në të njëjtin plan. Sidoqoftë, planetët xhuxh rrotullohen në kënde të konsiderueshme të animit. Aeroplani ku planeti ynë dhe pjesa tjetër e planetëve orbitojnë quhet aeroplan ekliptik. Për më tepër, të gjithë planetët rrotullohen në të njëjtin drejtim rreth Diellit. Kometat si ato të Halley, rrotullohen në drejtim të kundërt.

Ne mund të dimë se si janë ata falë teleskopëve hapësinorë, si Hubble:

Teleskopi hapësinor Hubble
Artikulli i lidhur:
Teleskopi hapësinor Hubble

Satelitë natyralë dhe planetë xhuxh

Orbita e sistemit diellor

Planetët e sistemit diellor kanë satelitë si planeti ynë. Ata quhen "hëna" për të përfaqësuar veten në një mënyrë më të mirë. Planetët që kanë satelitë natyralë janë: Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni. Mërkuri dhe Venusi nuk kanë satelitë natyralë.

Ekzistojnë planete të shumtë xhuxh që kanë përmasa më të vogla. Janë Ceres, Plutoni, Erisi, Makemake dhe Haumea. Mund të jetë hera e parë që i dëgjoni, pasi që këta planetë nuk përfshihen në programet mësimore të institutit. Në shkolla ata përqendrohen në studimin e sistemit mbizotërues diellor. Kjo është, të gjithë ata elementë që janë më përfaqësues. Planetët më xhuxh kishin nevojë për teknologji të reja dhe kamera digjitale për t'u zbuluar.

Rajonet kryesore

Galaktikat

Sistemi diellor është i ndarë në rajone të ndryshme ku ndodhen planetët. Ne gjejmë rajonin e Diellit, atë të Rripit Asteroid të vendosur midis Marsit dhe Jupiterit (që përmban shumicën e asteroideve në të gjithë sistemin diellor). Ne gjithashtu kemi Brezi Kuiper dhe Disku i Shpërndarë. Të gjithë objektet përtej Neptunit janë ngrirë plotësisht nga temperaturat e tij të ulëta. Më në fund takohemi reja e oortit. Shtë një re sferike hipotetike e kometave dhe asteroideve që gjenden në buzë të sistemit diellor.

Që nga fillimi, astronomët e kanë ndarë sistemin diellor në tre pjesë:

  1. E para është një zonë e brendshme ku gjenden planetët shkëmbor.
  2. Pastaj kemi një zonë të jashtme që strehon të gjithë gjigandët e gazit.
  3. Më në fund, objektet që janë përtej Neptunit dhe që janë të ngrira.

Era diellore

heliosferë

Në shumë raste keni dëgjuar për gabimet e mundshme elektronike që mund të shkaktohen nga era diellore. Shtë një lumë grimcash që po largohen nga Dielli në mënyrë të vazhdueshme dhe me shpejtësi të lartë. Përbërja e tij është prej elektroneve dhe protoneve dhe mbulon të gjithë sistemin diellor. Si rezultat i këtij aktiviteti, formohet një re në formë flluske që mbulon gjithçka në rrugën e saj. Shtë quajtur heliosfera. Përtej zonës ku arrin heliosferën, quhet heliopauzë, pasi nuk ka erë diellore. Kjo zonë është 100 Njësi Astronomike. Për të marrë një ide, një njësi astronomike është distanca nga Toka në Diell.

Siç mund ta shihni, sistemi ynë diellor është shtëpia e shumë planetëve dhe objekteve që janë pjesë e universit. Ne jemi vetëm një copë e vogël rëre në mes të një shkretëtire të madhe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.