Lëvizjet e tokës: rrotullimi, përkthimi, precesioni dhe ushqimi

lëvizjet e tokës

Kur flasim për lëvizjen e Tokës brenda tonës Sistem diellor Lëvizjet e rrotullimit dhe përkthimit vijnë në mendje. Ato janë dy lëvizjet më të njohura. Njëra prej tyre është arsyeja që ka ditë e natë dhe shkaqet e tjera që ka stinë të vitit. Por këto lëvizje nuk janë të vetmet që ekzistojnë. Ka edhe lëvizje të tjera që janë të rëndësishme dhe jo aq të njohura sa është lëvizja e ushqimit dhe precesionit.

Në këtë artikull do të flasim për katër lëvizjet që planeti ynë ka rreth Diellit dhe rëndësinë e secilës prej tyre. A doni të dini më shumë rreth kësaj? Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni.

Lëvizja rrotulluese

lëvizje rrotulluese

Kjo është lëvizja më e njohur së bashku me përkthimin. Sidoqoftë, me siguri ka aspekte të rëndësishme që nuk i dini në lidhje me të. Por nuk ka rëndësi, sepse ne do t'i tejkalojmë të gjithë. Ne fillojmë me përcaktimin se çfarë është kjo lëvizje. Shtë rrotullimi që Toka ka në boshtin e vet në drejtimin Perëndim ose Lindje. Konsiderohet si kundër akrepave të orës. Toka sillet rreth vetes dhe kërkon mesatarisht 23 orë, 56 minuta dhe 4 sekonda.

Siç mund ta shihni, për shkak të kësaj lëvizjeje rrotulluese ka ditë dhe natë. Kjo ndodh sepse Dielli është në një pozicion fiks dhe vetëm ndriçon faqen e Tokës që është para tij. Pjesa e kundërt do të jetë e errët dhe do të jetë natë. Ky efekt mund të shihet edhe gjatë ditës, duke vëzhguar hijet pas orësh. Ne mund të vlerësojmë se si Toka kur lëviz bën që hijet të jenë diku tjetër.

Një pasojë tjetër e kësaj lëvizje mjaft të rëndësishme rrotulluese është krijimi i një fushe magnetike të Tokës. Falë kësaj fushe magnetike ne mund të kemi jetë në Tokë dhe një mbrojtje të vazhdueshme nga rrezatimi nga era diellore. Gjithashtu lejon që jeta në Tokë të jetë në atmosferë.

Nëse marrim parasysh situatën në secilën pikë të planetit, shpejtësia me të cilën rrotullohet nuk është e njëjtë nga të gjitha anët. Nëse matim shpejtësinë nga ekuatori ose në pole do të jetë ndryshe. Në ekuator do të duhet të kalojë më shumë distancë për t'u kthyer në boshtin e saj dhe do të shkojë me një shpejtësi prej 1600 km / h. Nëse zgjedhim një pikë në 45 gradë gjerësi gjeografike të veriut, mund të shohim se ajo rrotullohet me 1073 km / orë.

Lëvizja e përkthimit

lëvizja e tokës

Ne vazhdojmë të analizojmë lëvizjen e dytë më komplekse të Tokës. Bëhet fjalë për lëvizjen që ka Toka që konsiston në bërjen e një kthese në orbitën e saj rreth Diellit. Kjo orbitë përshkruan një lëvizje eliptike dhe shkakton që në situata të jetë më afër Diellit dhe herë të tjera më larg.

Besohet se gjatë muajt e verës janë më të nxehtë sepse planeti është më afër Diellit dhe më larg gjatë dimrit. Somethingshtë diçka koherente për të menduar, pasi që nëse jemi më larg, më pak nxehtësi do të na arrijë sesa nëse jemi më afër. Sidoqoftë, është krejt e kundërta. Në verë jemi më larg Diellit sesa në dimër. Ajo që është përcaktuese në kohën e vazhdimit të stinëve nuk është distanca e Tokës në lidhje me Diellin por pjerrësia e rrezeve diellore. Në dimër, rrezet e Diellit godasin planetin tonë në një mënyrë më të prirur dhe në verë më pingule. Kjo është arsyeja pse ka më shumë orë me diell gjatë verës dhe më shumë nxehtësi.

Tokës i duhen 365 ditë, 5 orë, 48 minuta dhe 45 sekonda për të bërë një revolucion të plotë në boshtin e saj të përkthimit. Prandaj, çdo katër vjet kemi një vit të brishtë në të cilin Shkurti ka një ditë më shumë. Kjo është bërë për të rregulluar oraret dhe për ta mbajtur atë gjithmonë të qëndrueshëm.

Orbita e Tokës në Diell ka një perimetër prej 938 milion kilometra dhe mbahet në një distancë mesatare prej 150 km nga ajo. Shpejtësia me të cilën udhëtojmë është 000 km / orë. Pavarësisht se jemi një shpejtësi e madhe, ne nuk e vlerësojmë atë falë gravitetit të Tokës.

Afeli dhe perieli

afeli dhe perieli

Rruga që bën planeti ynë para Diellit quhet ekliptike dhe kalon mbi ekuator në fillim të pranverës dhe vjeshtës. Ata quhen ekuinokset. Në këtë pozicion, dita dhe nata zgjasin e njëjta gjë. Në pikat më të largëta nga ekliptika gjejmë solsticin veror dhe dimër. Gjatë këtyre pikave, dita është më e gjatë dhe nata është më e shkurtër (në solsticin e verës) dhe nata është më e gjatë me ditën më të shkurtër (në solsticin e dimrit). Gjatë kësaj faze, rrezet diellore bien më vertikalisht në njërën hemisferë, duke e ngrohur atë më shumë. Prandaj, ndërsa në hemisferën veriore është dimër në jug është verë dhe anasjelltas.

Përkthimi i Tokës në Diell ka një moment kur është më larg i quajtur Aphelion dhe ndodh në muajin Korrik. Përkundrazi, pika më e afërt e Tokës me Diellin është perieli dhe ndodh në muajin Janar.

Lëvizja e precesionit

precesioni i tokës

Changeshtë ndryshimi i ngadaltë dhe gradual që Toka ka në orientimin e boshtit të rrotullimit. Kjo lëvizje quhet precesion i Tokës dhe shkaktohet nga momenti i forcës së ushtruar nga sistemi Tokë-Diell. Kjo lëvizje ndikon drejtpërdrejt në prirjen me të cilën rrezet e diellit arrijnë në sipërfaqen e tokës. Aktualisht ky aks ka një pjerrësi prej 23,43 gradë.

Kjo na tregon se boshti i rrotullimit të Tokës nuk tregon gjithmonë tek i njëjti yll (Pol), por rrotullohet në drejtim të akrepave të orës, duke bërë që Toka të lëvizë në një lëvizje të ngjashme me atë të një maje rrotulluese. Një kthesë e plotë në boshtin e precesionit kërkon rreth 25.700 vjet, kështu që nuk është diçka e vlerësueshme në shkallë njerëzore. Sidoqoftë, nëse matim me koha gjeologjike ne mund të shohim se ka një rëndësi të madhe në periudhat e akullnajat.

Lëvizja e ushqimit

ushqim

Kjo është lëvizja e fundit e madhe që ka planeti ynë. Shtë një lëvizje e lehtë dhe e parregullt që zhvillohet në boshtin e rrotullimit të të gjitha objekteve simetrike që rrotullohen në boshtin e saj. Merrni xhiros dhe majat e tjerrave, për shembull.

Nëse analizojmë Tokën, kjo lëvizje e ushqimit është lëkundja periodike e boshtit të rrotullimit rreth pozicionit të saj mesatar në sferën qiellore. Kjo lëvizje ndodh në shkaku i forcës së ushtruar nga graviteti i Tokës dhe tërheqja midis Hënës, Diellit dhe Tokës.

Kjo lëkundje e vogël e boshtit të tokës ndodh për shkak të fryrjes ekuatoriale dhe tërheqjes së hënës. Periudha e ushqimit është 18 vjet.

Shpresoj që me këtë informacion të kuptoni më mirë lëvizjet e planetit tonë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   luji dijo

    shumë mirë, faleminderit për informacionin