Planeti Saturn

Planeti Saturn

Sot i kthehemi astronomisë. Pas analizimit të karakteristikave të tonave Sistem diellorNe kemi filluar duke përshkruar të gjithë planetët një nga një. Ne e pamë atë Merkur ishte planeti më afër diellit, Jupiter më i madhi në sistemin diellor dhe Mars mund të strehojë jetën. Sot ne do të përqendrohemi në Planeti Saturn. Një nga dy planetët më të mëdhenj dhe i famshëm për unazën asteroide. Shtë një planet që mund të shikohet lehtësisht nga Toka.

Dëshironi të dini të gjitha sekretet e Saturnit? Lexoni dhe zbuloni.

tipare kryesore

Saturni

Saturni është një planet i veçantë. Për shkencëtarët konsiderohet si një nga planetët më interesantë për të njohur të gjithë sistemin diellor. Thekson se ka një dendësi shumë më e ulët se ajo e ujit dhe është i përbërë tërësisht nga hidrogjen, me pak helium dhe metan.

Ajo i përket kategorisë së gjigantëve të gazit dhe ka një ngjyrë mjaft të veçantë që e bën atë të dallohet nga pjesa tjetër. Isshtë disi e verdhë dhe brenda saj kombinohen breza të vegjël me ngjyra të tjera. Shumë e ngatërrojnë atë me Jupiterin por nuk janë aspak të lidhur me njëri-tjetrin. Ato dallohen qartë nga unaza. Shkencëtarët supozojnë se unazat e tyre janë bërë nga uji, por të ngurta si ajsbergët, malet e akullit ose disa topa bore të kombinuara me një lloj pluhuri kimik në veçanti.

Tashmë në vitin 1610 u zbulua era përreth planetit Saturn falë Galileos dhe teleskopit. Në atë zbulim u mësua se erërat që fryjnë përreth e bëjnë këtë me shpejtësi të pallogaritshme se sa të shpejtë janë. Më e rëndësishmja nga e gjithë kjo dhe tronditëse për ata që e dinë, është se ajo zhvillohet vetëm në ekuatorin e planetit.

Si është brendësia dhe atmosfera e Saturnit?

Hëna Saturn

Ndryshe nga planetët e tjerë në sistemin diellor, dendësia e Saturnit është më e vogël se ajo e ujit në planetin tonë. Struktura është e përbërë tërësisht nga hidrogjen. Në qendër të planetit ekzistenca e disa elementeve themelorë të tij mund të verifikohet. Bëhet fjalë për elementë të rëndë që përbëjnë struktura të forta që përmban planeti ashtu siç bën që një grup i vogël shkëmbinjsh është grupuar ose formohen shkëmbinj të grupuar në të. Këta shkëmbinj ato mund të arrijnë temperatura prej rreth 15.000 gradë.

Së bashku me Jupiterin konsiderohet jo vetëm dy planetët më të mëdhenj në sistemin diellor, por edhe më të nxehtit.

Sa i përket atmosferës së saj, ajo është e përbërë nga hidrogjen. Ekzistojnë elementë të tjerë nga të cilët është i përbërë dhe është e nevojshme të njohim sa më shumë të jetë e mundur të gjithë elementët e mundshëm për të njohur karakteristikat që planeti mund të ketë në tërësi.

Pjesa tjetër e elementeve kanë doza të vogla. Bëhet fjalë për metanin dhe amoniakun. Ka edhe sasi të tjera të ndryshme të gazrave që ndërhyjnë së bashku me elementët kryesorë si etanoli, acetileni dhe fosfina. Këto janë gazrat e vetëm që kanë mundur të studiohen nga fizikantët, megjithëse dihet që nuk është përbërja e vetme.

Unazat e Saturnit shtrihen në planin ekuatorial të planetit nga 6630 km në 120 km mbi ekuatorin e Saturnit dhe ato janë të përbëra nga grimca me ujë të bollshëm akulli. Madhësia e secilës prej grimcave ndryshon nga grimcat mikroskopike të pluhurit në shkëmbinj me madhësi disa metra. Albedoja e lartë e unazave tregon se ato janë relativisht moderne në historinë e sistemit diellor.

Hënat dhe satelitët

Atmosfera e Saturnit

Midis të gjitha këtyre karakteristikave magjepsëse që e bëjnë Saturnin një planet kaq interesant për t'u njohur, duhet të nxjerrim në pah edhe satelitët nga të cilët është i përbërë. Deri më tani 18 satelitë janë njohur dhe emëruar nga fizikantë ekspertë të fushës. Kjo i jep planetit rëndësi dhe shkathtësi më të madhe për të. Për t’i njohur më mirë, do të përmendim disa prej tyre.

Më të njohurit janë të ashtuquajturit Hyperion dhe Japetus, të cilat janë tërësisht të përbëra nga uji brenda tyre, por janë aq të ngurta sa supozohet se ato janë rrënjësisht të ngrira ose përkatësisht në formë akulli.

Saturni ka satelitë të brendshëm dhe të jashtëm. Ndër të brendshmet ekzistojnë ato më domethënëset në të cilat ndodhet orbita e quajtur titan. Isshtë një nga hënat më të mëdha të Saturnit, megjithëse nuk mund të shihet lehtë pasi është e rrethuar nga mjegulla e dendur portokalli. Titani është një nga hënat që në thelb përbëhet nga pothuajse tërësisht azot.

Brendësia e kësaj hëne është e përbërë nga shkëmbinj hidroksid karboni, metani midis elementeve të tjerë kimikë të ngjashëm me planetin e përgjithshëm siç është. Sasitë zakonisht janë të njëjta dhe në të shumtën e rasteve do të thoshin, madje edhe në të njëjtën madhësi.

Vëzhgimi nga Toka

Satelitët dhe hënat e Saturnit

Siç kemi thënë më parë, ai është një planet që mund të vëzhgohet lehtësisht nga planeti ynë. Mund të shihet në qiell shumicën e kohës me çdo lloj teleskopi hobi. Vëzhgimi juaj është më i miri kur planeti është afër ose në kundërshtim, domethënë pozicioni i një planeti kur është në një zgjatim prej 180 °, kështu që ai shfaqet përballë Diellit në qiell.

Mund të shihet në mënyrë të përsosur në qiellin e natës si një pikë drite që nuk dridhet. Brightshtë e ndritshme dhe e verdhë dhe duhen afërsisht 29 vjet e gjysmë për të përfunduar një revolucion të plotë të përkthimit në orbitën e tij në lidhje me yjet e sfondit që i përkasin zodiakut. Për ata që duan të dallojnë unazat e Saturnit, atyre do t'u duhet një teleskop të paktën 20x në mënyrë që të mund të shihet qartë.

Sa i përket shikimit të tyre nga hapësira, tre anije kozmike amerikane kanë udhëtuar për të parë pjesën e jashtme dhe atmosferën e Saturnit. Anijet u thirrën Sondimi Pioneer 11 dhe Voyager 1 dhe 2. Këto anije kozmike fluturuan mbi planetin përkatësisht në 1979, 1980 dhe 1981. Për të marrë informacion të saktë dhe cilësor, ata mbanin instrumente për të analizuar intensitetet dhe polarizimet e rrezatimit në spektrin e valëve të dukshme, ultravjollcë, infra të kuqe dhe radio.

Ato janë të pajisura gjithashtu me instrumente për studimin e fushave magnetike dhe për zbulimin e grimcave të ngarkuara dhe kokrrave të pluhurit.

Shpresoj që me këtë informacion të njihni më mirë planetin Saturn.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.