Planeti Jupiter

Planeti Jupiter

Në artikujt e mëparshëm kemi folur për të gjitha karakteristikat e Sistem diellor. Në këtë rast, ne do të përqendrohemi në planeti Jupiter. Planetshtë planeti i pestë më i largët nga Dielli dhe më i madhi në të gjithë sistemin diellor. Në mitologjinë romake ai mori emrin e mbretit të perëndive. Nuk është asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 1.400 herë më e madhe se Toka në madhësi. Sidoqoftë, masa e saj është vetëm rreth 318 herë më e madhe se ajo e Tokës, pasi ajo është thelbësisht e gaztë.

A doni të dini gjithçka që lidhet me planetin Jupiter? Në këtë postim do ta analizojmë në thellësi. Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Karakteristikat e Jupiterit

Karakteristikat e Jupiterit

Dendësia e Jupiterit është rreth një e katërta e dendësisë së planetit tonë. Sidoqoftë, pjesa e brendshme përbëhet kryesisht nga gazrat hidrogjen, helium dhe argon. Ndryshe nga Toka, nuk ka dallim të qartë midis sipërfaqes së Tokës dhe atmosferës. Kjo sepse gazrat atmosferikë ngadalë shndërrohen në lëngje.

Hidrogjeni është aq i kompresuar sa është në gjendje të lëngshme metalike. Kjo nuk ndodh në planetin tonë. Për shkak të distancës dhe vështirësisë për të studiuar brendësinë e këtij planeti, nuk dihet ende nga se përbëhet bërthama. Isshtë spekuluar se i materialeve shkëmbore në formën e akullit, duke pasur parasysh temperaturat shumë të ulëta.

Lidhur me dinamikën e tij, një revolucion rreth Diellit çdo 11,9 vjet Tokë. Për shkak të distancës dhe orbitës më të gjatë duhet më shumë kohë për të shkuar rreth Diellit sesa planeti ynë. Ndodhet në një distancë orbitale prej 778 milion kilometrash. Toka dhe Jupiteri kanë periudha kur lëvizin gjithnjë e më larg njëri-tjetrit. Kjo sepse orbitat e tyre nuk janë të njëjta çdo vit. Çdo 47 vjet, distanca midis planetëve ndryshon.

Distanca minimale midis dy planetëve është 590 milion kilometra. Kjo distancë ndodhi në vitin 2013. Sidoqoftë, këta planetë mund të gjenden në një distancë maksimale prej 676 milion kilometrash.

Atmosfera dhe dinamika

Atmosfera e Jupiterit

Diametri ekuatorial i Jupiterit është 142.800 kilometra. Duhen vetëm rreth 9 orë dhe 50 minuta për të ndezur boshtin e saj. Ky rrotullim i shpejtë dhe përbërja e tij pothuajse e tërë e hidrogjenit dhe heliumit shkaktojnë një trashje të ekuatorit që shihet kur planeti shikohet përmes një teleskopi. Rrotullimi nuk është uniform dhe i njëjti efekt vërehet në Diell.

Atmosfera e saj është shumë e thellë. Mund të thuhet se ai mbështjell të gjithë planetin nga brenda në pjesën e jashtme. Isshtë disi si një Diell. Përbëhet kryesisht nga hidrogjen dhe helium me sasi të tjera të vogla metani, amoniaku, avulli i ujit dhe përbërës të tjerë. Nëse shkojmë në thellësi të mëdha të Jupiterit, presioni është aq i madh sa atomet e hidrogjenit prishen, duke lëshuar elektronet e tyre. Kjo ndodh në mënyrë të tillë që atomet që rezultojnë të përbëhen vetëm nga protone.

Kështu është marrë gjendja e re e hidrogjenit, e quajtur hidrogjen metalik. Karakteristika e tij kryesore është se ka të njëjtat veti si një material i lëngshëm përçues elektrik.

Dinamika e tij pasqyrohet në disa vija gjatësore të ngjyrave, reve atmosferike dhe stuhive. Modelet e reve ndryshojnë në orë ose ditë. Këto vija janë më të dukshme për shkak të ngjyrave pastel të reve. Këto ngjyra janë parë në Pika e Madhe e Kuqe e Jupiterit. Ndoshta është marka më e famshme në këtë planet. Dhe kjo është një stuhi komplekse me një formë ovale dhe variacione ngjyrash nga e kuqja me tulla në rozë. Ai lëviz kundër akrepave të sahatit dhe ka qenë aktiv për një kohë të gjatë.

Përbërja, struktura dhe fusha magnetike

Madhësia në krahasim me Tokën

Siç u përmend më parë, vëzhgimet spektroskopike nga Toka kanë treguar se shumica e atmosferës së Jupiterit përbëhet nga hidrogjen molekular. Studimet infra të kuqe tregojnë se 87% është hidrogjen dhe 13% tjetër helium.

Dendësia që është vërejtur na lejon të konkludojmë se brendësia e planetit duhet të ketë të njëjtën përbërje të atmosferës. Ky planet i stërmadh përbëhet nga dy elementet më të lehta dhe më të bollshme në univers. Kjo e bën atë të ketë një përbërje shumë të ngjashme me atë të Diellit dhe yjeve të tjerë.

Si pasojë, Jupiteri mund të ketë ardhur mirë nga një kondensim i drejtpërdrejtë i një mjegullnaje diellore fillestare. Kjo është reja e madhe e gazit dhe pluhurit ndëryjor nga i cili u formua i gjithë sistemi ynë diellor.

Jupiteri lëshon afërsisht dy herë më shumë energji sesa merr nga Dielli. Burimi që çliron këtë energji vjen nga një tkurrje e ngadaltë gravitacionale e të gjithë planetit. Do të duhej të ishte rreth njëqind herë më e madhe që masa të fillonte reagime bërthamore si ato të Diellit dhe yjeve. Mund të thuhet se Jupiteri është një Diell i zbehtë.

Atmosfera ka një regjim të trazuar dhe ka shumë lloje të reve. Është shumë ftohtë. Luhatjet periodike të temperaturës në atmosferën e sipërme të Jupiterit zbulojnë një model në ndryshimin e erërave si ai i rajonit ekuatorial të stratosferës së Tokës. Megjithëse vetëm pjesa më e jashtme e Jupiterit mund të studiohet me qartësi të plotë, llogaritjet tregojnë se temperatura dhe presioni rriten ndërsa lëvizim më thellë në planet. Vlerësohet se bërthama e planetit mund të jetë e ngjashme me atë të Tokës.

Në thellësinë e shtresave më të brendshme gjenerohet fusha magnetike Joviane. Ne siperfaqe fusha magnetike tejkalon atë të Tokës me rreth 14 herë. Sidoqoftë, polarizmi i saj ndryshon në lidhje me atë të planetit tonë. Një nga busullat tona do të tregonte nga veriu në jug. Kjo fushë magnetike gjeneron rripa të mëdha rrezatimi të grimcave të ngarkuara që janë bllokuar. Këto grimca rrethojnë planetin në një distancë prej 10 milion kilometrash.

Satelitët më të rëndësishëm

Njolla e Madhe e Kuqe

Deri më tani janë regjistruar 69 satelitë natyrorë të Jupiterit. Vëzhgimet më të fundit kanë treguar se dendësia mesatare e hënave më të mëdha ndjek trendin e dukshëm të vetë sistemit diellor. Satelitët kryesorë quhen Io, Europa, Ganymede dhe Callisto. Dy të parat janë më afër planetit, të dendura dhe shkëmbore. Nga ana tjetër, Ganymede dhe Callisto janë më të largëta dhe përbëhen nga akulli me dendësi shumë më të ulët.

Gjatë formimit të këtyre satelitëve, afërsia e trupit qendror bën që grimcat më të paqëndrueshme të kondensohen dhe të formojnë këto agregate.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të njihni më mirë këtë planet të madh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.