Planeti Uran

Planeti i Uranit

Siç kemi parë në artikujt e mëparshëm, tonë Sistem diellor është i përbërë nga 8 planete dhe planetoidi Plutoni që ndaloi të konsiderohej edhe një për shkak të madhësisë së saj. Ne tashmë kemi analizuar në thellësi Merkur, Venus, Mars, Jupiter y Saturni, kështu që ne mund të flasim për planeti Uran. Njihet si një pikë karakteristike blu dhe në këtë postim mund të mësoni gjithçka në lidhje me të.

Dëshironi të dini më shumë rreth planetit Uran? Lexoni për të zbuluar të gjitha sekretet e saj.

Karakteristikat e Uranit

unaza e uranit

Ai konsiderohet si planeti i shtatë në sistemin tonë diellor sipas afërsisë së Diellit. Më i afërti është Mërkuri, ndërsa më i largët është Neptuni. Për më tepër, ne mund të shohim se, nga planetët masivë në madhësi (të quajtur gjigandët e gazit), Urani renditet i treti.

Ai ka një diametër prej 51.118 km dhe ndodhet në një distancë 20 herë më të madhe se ajo e planetit tonë në lidhje me Diellin. Emri i tij u dha në nder të një perëndie Greke të quajtur Uran. Ndryshe nga planetët e tjerë shkëmbor ose planetët me struktura mjaft kaotike, Urani ka një sipërfaqe mjaft të njëtrajtshme dhe të thjeshtë. Ngjyra blu që bëhet jeshile nuk është pasqyrim i prirjes së rrezeve të diellit. Shtë një përbërje e gazrave që e bën atë të ketë atë ngjyrë.

Për ta parë atë nga Toka, qielli i natës duhet të jetë shumë i errët, me hënën në një fazë të re (Shih fazat e hënës) Nëse këto kushte plotësohen, me dylbi mund ta gjejmë lehtësisht atë pikë blu të gjelbër.

Shkencëtari që zbuloi ky planet ishte William Herschel dhe ai e bëri këtë më 13 mars 1781. Në këtë kohë, shumë njerëz po përpiqeshin të mësonin më shumë rreth qiellit tonë dhe të zbulonin se çfarë kishte në hapësirën e jashtme. Për të zbuluar Uranin, Herschel përdori një teleskop që e ndërtoi vetë. Kur ai identifikoi pikën e gjelbër-blu në qiell, ai raportoi se ishte një kometë. Por pasi e provuam, dihej që ishte një planet.

Isshtë renditur në numrin gjashtë në listën e planetëve në Sistemin Diellor pas Jupiterit. Orbita e saj është mjaft e madhe dhe duhen rreth 84 vjet për të udhëtuar sesa do të bënte në Tokë. Kjo do të thotë, ndërsa planeti ynë ka rrethuar Diellin 84 herë, Urani ka bërë vetëm një.

përbërje

madhësia e jupiterit në krahasim me Tokën

Isshtë rreth katër herë më i madh se planeti ynë dhe dendësia e tij është vetëm 1,29 gram për centimetër kub. Në përbërjen e tij të brendshme gjejmë materiale shkëmbore dhe akulli të llojeve të ndryshme. Bërthama shkëmbore është mjaft e bollshme dhe gazrat që janë më të bollshëm në atmosferën e tij janë hidrogjeni dhe heliumi. Këto dy gazra janë pjesë e 15% të tërë masës së planetit.

Kjo është arsyeja pse quhet gjigand gazi. Pjerrësia e boshtit të saj të rrotullimit është pothuajse 90 gradë në lidhje me orbitën e saj. Ne kujtojmë se ai i planetit tonë është 23 gradë. Urani gjithashtu ka një unazë si Saturni, megjithëse nuk ka të njëjtën madhësi. Animi i boshtit ndikon gjithashtu në unazat dhe satelitët e tyre.

Për shkak të një prirjeje të tillë të boshtit të saj, Urani ka vetëm dy stinë të vitit. Për 42 vjet dielli ndriçon një pol të planetit dhe për 42 tjetrin një pol tjetër. Duke qenë kaq larg nga Dielli, temperatura mesatare e tij është rreth -100 gradë.

Ka një sistem unazor që nuk ka asnjë lidhje me ato të Saturnit dhe gjithashtu përbëhet nga grimca të errëta (Shih Çfarë është lënda e errët?) Ashtu si në shkencë, shumë prej zbulimeve më të rëndësishme ndodhin rastësisht dhe ndërsa kërkojnë më të mirën, e kundërta. Këto unaza u zbuluan në vitin 1985 kur sonda hapësinore Voyager 2 po kërkonte të arrinte në planetin Neptun. Thenshtë atëherë që, me kalimin e tij, ai mund të shihte unazat e Uranit.

Me teknologjinë më moderne dhe të zhvilluar ka qenë e mundur të dihet se njëra unaza e saj është blu dhe tjetra është e kuqe.

Struktura e uranit

urani dhe struktura e tij

Gjëja normale në një planet që ka unaza është se ato janë të kuqe. Sidoqoftë, është shumë me fat të gjesh unaza blu. Në atmosferën dhe brendësinë e saj Përbëhet nga 85% hidrogjen, 15% helium dhe pak metan. Kjo përbërje e bën atë të ketë atë ngjyrë blu të gjelbër.

Në këtë planet ekziston një oqean i lëngshëm, megjithëse nuk ka asnjë lidhje me atë që kemi në Tokë. Atmosfera e saj, e përbërë nga gazrat e emëruar më parë, lëngon ndërsa zbret derisa të mbështjellë të gjithë akullin me ujë, amoniak dhe gaz metani. Ne kemi thënë që oqeani nuk është si asgjë në Tokë dhe kjo është për shkak se përbëhet nga uji dhe amoniaku. Kjo e bën atë të ketë një përçueshmëri të lartë elektrike dhe është krejtësisht e rrezikshme.

Ndryshe nga gjigandët e tjerë të gazit si Jupiteri dhe Saturni, në Uran, akulli mbizotëron mbi gazrat për shkak të distancës së largët nga dielli. Temperaturat janë shumë më të ulta dhe kjo ka bërë që komuniteti shkencor t’i quajë gjigantë akulli. Shkencëtarët nuk kanë mundur të dinë arsyen pse boshti i tij është kaq i prirur, megjithëse mendohet se, gjatë formimit të tij, ai mund të përplaset me një protoplanet tjetër ose ndonjë shkëmb të madh dhe se ai e ka marrë atë bosht si rezultat i goditjes.

planeti i uranit

Ka 27 satelitë në të cilët disa janë të njohur më shumë se të tjerët. Satelitët nuk janë aq të mëdhenj sa të kenë një atmosferë të tyren. Ato u zbuluan gjithashtu nga sondat Voyager 2. Ata janë quajtur Titania dhe Oberon. Një tjetër i quajtur Miranda përbëhet nga ujë dhe akull pluhuri dhe ka shkëmbin më të lartë në të gjithë Sistemin Diellor. Isshtë një lartësi prej më shumë se 20 km. 10shtë XNUMX herë më i madh se Grand Canyon në planetin tonë.

Siç mund ta shihni, Urani është një planet që nuk pushon kurrë të na mahnisë dhe për të cilin ka akoma shumë për të ditur. Possibleshtë e mundur që me zhvillimin e teknologjisë të mund të dimë gjithnjë e më shumë për të zbardhur të gjitha sekretet e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.