"Planeti" Plutoni

Plutoni

Plutoni, planeti i harruar që nuk është më një planet. Në tonë Sistem diellor kishte nëntë planetë më parë derisa ajo që ishte apo nuk ishte një planet u ripërcaktua dhe Plutoni duhej të dilte nga bashkimi i planetëve. Pas 75 vitesh në kategorinë e planetit, në vitin 2006 u konsiderua si një Planet Xhuxh. Sidoqoftë, rëndësia e këtij planeti është mjaft e madhe, pasi trupat qiellorë që kalojnë nëpër orbitën e tij quhen Plutoid.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha sekretet dhe karakteristikat e planeti xhuxh plutoni. A doni të dini më shumë rreth kësaj? Lexoni për të mësuar më shumë.

Karakteristikat e Plutonit

planetoid Plutoni

Ky planet xhuxh shkon rreth Diellit çdo 247,7 vjet dhe e bën këtë duke udhëtuar në një distancë mesatare prej 5.900 miliardë kilometrash. Masa e Plutonit është e barasvlefshme me 0,0021 herë më shumë se e Tokës ose një e pesta e masës së hënës sonë. Kjo e bën atë shumë të vogël për t'u konsideruar një planet.

Shtë e vërtetë që për 75 vjet ai është një planet nga Bashkimi Astronomik Ndërkombëtar. Në vitin 1930 u emërua pas perëndisë romake të nëntokës.

Falë zbulimit të këtij planeti, janë bërë zbulime të mëdha të mëvonshme si Brezi Kuiper. Konsiderohet si planeti më i madh xhuxh dhe pas tij Eris. Përbëhet kryesisht nga disa lloje akulli. Gjetim akullin e bërë nga metani i ngrirë, një tjetër nga uji dhe një tjetër nga shkëmbi.

Informacioni për Plutonin ka qenë shumë i kufizuar pasi që teknologjia që nga viti 1930 nuk ishte shumë e avancuar për të siguruar zbulime të mëdha të një trupi kaq larg Tokës. Deri në atë kohë ishte i vetmi planet që nuk ishte vizituar nga një anije kozmike.

Në korrik 2015, në sajë të një misioni të ri hapësinor që u largua nga planeti ynë në 2006, ai ishte në gjendje të mbërrinte në planetin xhuxh, duke marrë një sasi të madhe informacioni. Informacioni zgjati një vit për të arritur planetin tonë.

Informacion rreth planetit xhuxh

madhësia e Plutonit në krahasim me Tokën

Falë rritjes dhe zhvillimit të teknologjisë, po merren rezultate dhe informacione të shkëlqyera në lidhje me Plutonin. Orbita e saj është mjaft unike duke pasur parasysh marrëdhënien e saj rrotulluese me satelitin e saj, boshtin e rrotullimit dhe ndryshimet në sasinë e dritës që arrin atë. Të gjitha këto variabla e bëjnë këtë planet xhuxh një tërheqje të madhe për komunitetin shkencor.

Dhe është se është më larg Diellit sesa pjesa tjetër e planetit që përbëjnë sistemin diellor. Sidoqoftë, për shkak të ekscentricitetit të orbitës, ajo është më afër se Neptuni për 20 vjet të orbitës së saj. Në janar 1979 Plutoni përshkoi orbitën e Neptunit dhe qëndroi më afër Diellit deri në mars 1999. Kjo ngjarje nuk do të ndodhë përsëri deri në shtator 2226. Megjithëse një planet hyn në orbitën e tjetrit, nuk ka mundësi përplasjeje. Kjo sepse orbita prej 17,2 gradë në lidhje me rrafshin e ekliptikës. Falë kësaj, rruga e orbitës do të thotë se planetët nuk gjenden kurrë.

Plutoni ka pesë hënë. Edhe pse është një madhësi shumë e vogël në krahasim me planetin tonë, është 4 hënë më shumë se ne. Hëna më e madhe quhet Charon dhe është rreth gjysma e madhësisë së Plutonit.

Atmosfera dhe përbërja

Sipërfaqja e Plutonit

Atmosfera e Plutonit është 98% azot, metan dhe disa gjurmë të monoksidit të karbonit. Këto gaze ushtrojnë një farë presioni në sipërfaqen e planetit. Sidoqoftë, është rreth 100.000 më e dobët se presioni në Tokë në nivelin e detit.

Gjithashtu gjendet metani i ngurtë, kështu që vlerësohet se temperaturat në këtë planet xhuxh janë më pak se 70 gradë Kelvin. Për shkak të llojit të veçantë të orbitës, temperaturat kanë një gamë mjaft të madhe të ndryshimit në të gjithë atë. Plutoni mund t’i afrohet Diellit deri në 30 Njësi Astronomike dhe të largohet deri në 50. Ndërsa largohet nga Dielli, në planet shfaqet një atmosferë e hollë që ngrin dhe bie në sipërfaqe.

Ndryshe nga planetët e tjerë si Saturni y Jupiter, Plutoni është shumë shkëmbor në krahasim me planetët e tjerë. Pas studimeve të kryera, është arritur në përfundimin se, për shkak të temperaturave të ulëta, shumica e shkëmbinjve në këtë planet xhuxh janë të përziera me akull. Akull me origjinë të ndryshme siç e kemi parë më parë. Disa të përziera me metan, të tjerët me ujë, etj.

Kjo mund të konsiderohet duke pasur parasysh llojin e kombinimeve kimike që ndodhin në temperaturë të ulët dhe presion gjatë formimit të planetit. Disa shkencëtarë kanë teoria se Plutoni është me të vërtetë një satelit i humbur i Neptunit. Kjo sepse është e mundur që ky planet xhuxh të jetë hedhur në një orbitë tjetër gjatë formimit të Sistemit Diellor. Prandaj, Karoni do të formohej si rezultat i akumulimit të materialeve më të lehta që rezultojnë nga përplasja.

Rrotullimi i Plutonit

Orbita e Plutonit

Plutonit i duhen 6384 ditë për të shkuar rreth vetes. meqenëse e bën atë në një mënyrë të sinkronizuar me orbitën e satelitit të saj. Për shkak të kësaj, Plutoni dhe Karoni janë gjithmonë në të njëjtën fytyrë me njëri-tjetrin. Boshti i rrotullimit të Tokës është 23 gradë. Nga ana tjetër, ai i këtij planetoidi është 122 gradë. Polet janë pothuajse në planin e tyre orbital.

Kur u zbulua për herë të parë, shkëlqimi i polit të saj në jug u pa. Ndërsa pikëpamja jonë për Plutonin u zhvendos, planeti dukej se zbehej. Aktualisht ne mund të shohim ekuatorin e këtij planetoidi nga Toka.

Midis 1985 dhe 1990, planeti ynë ishte në përputhje me orbitën e Charon. Për këtë arsye, mund të vërehej një eklips i secilës prej ditëve të Plutonit. Falë këtij fakti, shumë informacion në lidhje me albedon e planetit xhuxh mund të mblidheshin. Kujtojmë që albedo është ajo që përcakton reflektimin e një planeti me rrezatim diellor.

Shpresoj që me këtë informacion të mund ta njihni më mirë planetin xhuxh Pluton dhe kuriozitetet e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniela Morales Hernandez dijo

  Shumë interesante.
  Dhe faleminderit, më ndihmoi të bëja një punë të shkëlqyeshme !!