Hubble Edwin

Kontributet në zgjerimin e universit Hubble

Në këtë blog kemi folur tashmë për tema të shumta që lidhen me astronominë. Midis tyre gjejmë sistemin diellor, Mars, Merkur, Venus, Jupiter, Saturni, etj Sidoqoftë, ne ende nuk kemi folur për shkencëtarët që e kanë përparuar këtë shkencë falë zbulimeve të tyre. Prandaj, sot ju sjellim biografinë e Edwin Powell Hubble. Ky është një shkencëtar i njohur si babai i kozmologjisë moderne dhe i cili ka bërë një numër zbulimesh të rëndësishme.

Dëshironi të dini të gjitha kontributet për astronominë e Edwin Hubble? Në këtë postim mund të dini gjithçka. Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Pasqyrë e Edwin Hubble

Puna Hubble

Zbulimet e këtij shkencëtari janë ato që kanë revolucionarizuar mënyrën e shikimit të universit. Ai lindi në 1889 dhe, megjithëse duket paksa i çmendur, ai filloi në botën e avokatit. Ligjet e drejtësisë nuk kishin shumë të bënin me ligjet e fizikës dhe universit. Sidoqoftë, disa vjet më vonë, ai u kthye për të marrë një doktoraturë në astronomi. Falë përdorimit të teleskopit, Edwin Hubble ishte në gjendje të zbulonte një mori galaktikash të reja në vitin 1920.

Deri në atë moment u mendua vetëm se ne ishim në një univers të fundëm ku kufiri qëndronte në rrugën e qumështit. Falë zbulimit të shumë të tjerëve, të kuptuarit e universit u bë më e lehtë. Qenia njerëzore Në asnjë mënyrë nuk është qendra e universit. Për më tepër, ne nuk jemi asgjë më shumë sesa pleshtat e vegjël brenda një territori të madh.

Zbulimet më të rëndësishme

Hubble Edwin

Një nga vëzhgimet që bëri ai tregoi se mjegullnajat ata ishin në një distancë të madhe. Ky hulumtim është bërë në vitin 1925 dhe kjo është kur u pa që mjegullnajat ishin gati një milion vjet dritë larg dhe se, për këtë arsye, ata nuk mund të ishin pjesë e Rrugës së Qumështit.

Një tjetër nga zbulimet më të rëndësishme që kishte Hubble ishte pas hetimit të yjet e ndryshëm të Cepheid-it që gjenden në Mjegullnajën Andromeda. Andromeda është galaktika fqinje që kemi dhe që do të na pushtojë në mënyrë të pashmangshme brenda miliarda vitesh.

Tashmë në këtë kohë kishte zbulime të mëdha rreth vrimave të zeza super masive dhe teoria se të gjitha galaktikat në univers kanë njërën prej tyre në qendër të tyre. Po, siç po lexoni. Ato vrima të zeza super masive të afta të gëlltisin gjithçka përreth dhe ta zhdukin është ajo që qeveris qendrën e Rrugës së Qumështit, galaktikën tonë. Sidoqoftë, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Zhdukja e jetës njerëzore është e pranishme në një mori mënyrash. Ose për shkak të katastrofave të ndryshimit të klimës, fundit të jetës së Diellit, rënies së një meteori, stuhive diellore, etj.

E gjithë kjo u zbulua nga Hubble në vitin 1920. Duke mësuar më shumë rreth dinamikës së universit, ai ishte në gjendje të shihte se si universi po zgjerohet dhe prej andej vjen konstanta e Hubble, e cila është ai i përdorur në fizikë dhe astronomi për të përshkruar shpejtësinë e zgjerimit të universit.

Kontributet në astronomi

Zbulimet e Hubble

Falë krijimit të konstantës së Hubble, ka qenë e mundur të llogaritet se sa kohë është zgjeruar universi për të njohur moshën e tij. Teoria e Big Bengut na tregon se universi i njohur filloi nga një shpërthim i madh që lëshoi ​​një sasi të madhe të energjisë së përmbajtur. Mosha e universit është 13.500 miliardë vjet dhe kjo u zbulua nga Edwin Hubble.

Përveç kësaj, me këto të dhëna ai zbuloi se universi përmban energji të errët. Kjo lloj energjie është shkaku që galaktikat ndahen vazhdimisht nga njëra-tjetra. Alsoshtë gjithashtu ajo që "shtyn" galaktikat në mënyrë që universi të vazhdojë të zgjerohet vazhdimisht.

Edwin Hubble ka arritur të kapë fazat e para që ka një planet kur fillon të formohet. Këto të dhëna u morën falë marrjes së imazheve të ndryshme të një disk pluhuri dhe gazi që ekziston rreth një ylli të porsalindur dhe që fiton më shumë dendësi. Ndërsa një objekt fiton më shumë dendësi, ajo lejon që objektet e tjera rreth tij të grupohen gradualisht së bashku për shkak të një rritjeje të forcës së gravitetit. Kështu ndërtohet një planet.

Për Hubble, një nga kontributet e tij më të mëdha në shkencë ishte zbulimi i molekulës organike në atmosferën e një ekzoplanete.

Teoria e Edwin Hubble

Hubble Bio

Tani do të vazhdojmë të përshkruajmë në thellësi se cila është teoria që e bëri të famshëm Edwin Hubble. Dhe është se teoria e tij është protagonist i ligjit të Hubble, e cila shpjegon se të gjitha galaktikat largohen nga njëra-tjetra me një shpejtësi proporcionale me distancën e tyre. Kjo lëvizje është për shkak të faktit se shpërthimi që ndodhi me origjinën e universit gjatë Big Bang, vazhdon të çlirojë energji.

Nuk ka forcë të gravitetit ose fërkimit në univers. Prandaj, nëse nuk ka asgjë për të ndaluar atë forcë që nxit Big Bengun, universi do të vazhdojë të zgjerohet dhe, me këtë, galaktikat do të vazhdojnë të lëvizin me një shpejtësi konstante.

Përmes krahasimeve midis galaktikave të ndryshme që ai zbuloi, ai ishte në gjendje të përcaktojë madhësitë e lidhjes lineare për t'u shtuar në ligjin e Hubble. Nga këto zbulime ai arriti në përfundimin se universi ka një përbërje homogjene.

Falë kontributeve të Hubble në zgjerimin e gjithësisë konstante, sot dihet se Nëse vëzhgojmë galaktikën tonë nga kudo në univers, ajo gjithmonë do të duket e njëjtë. Kjo është për shkak të zgjerimit të përhershëm që përjeton universi.

Si teoria e tij, ashtu edhe të gjitha studimet dhe kërkimet e tij kanë patur pasoja të mëdha në astronomi dhe kozmologji sot. Evolucioni i galaktikave, duke llogaritur moshën e universit, shkallën e zgjerimit që ajo ka dhe të gjitha temat që lidhen me hapësirën e thellë kanë vendin e tyre falë Edwin Hubble.

Siç mund ta shihni, ky shkencëtar i cili filloi si avokat ka dhënë kontribute të shumta dhe të rëndësishme në shkencë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.