Teoria e Big Bengut

Teoria e Big Bengut

Si u formua universi? Çfarë çoi në formimin e yjeve, planetëve dhe galaktikave? Këto janë disa nga pyetjet që miliona njerëz kanë bërë gjatë gjithë historisë. Në mënyrë të veçantë, shkencëtarët duan të gjejnë një shpjegim për të gjitha fenomenet që ekzistojnë. Prej këtu ka lindur Teoria e Big Bengut. Për ata që nuk e dinë akoma, është teoria ajo që shpjegon origjinën e universit tonë. Ai gjithashtu mbledh shpjegimin e ekzistencës së planetëve dhe galaktikave.

Nëse jeni kurioz dhe doni të dini se si u formua universi ynë, në këtë post do t'ju tregojmë gjithçka. A do të donit ta njihnit në thellësi teorinë e Big Bengut?

Karakteristikat e teorisë së Big Bengut

Shpërthimi që krijoi universin

Njihet gjithashtu si Teoria e Big Bengut. Theshtë ai që pohon se universi ynë siç e dimë se filloi miliarda vjet më parë në një shpërthim të madh. E gjithë materia në univers sot ishte përqendruar në vetëm një pikë.

Që nga momenti i shpërthimit, materia filloi të zgjerohet dhe po e bën edhe sot. Shkencëtarët vazhdojnë të përsërisin se universi po zgjerohet vazhdimisht. Për këtë arsye, teoria e Big Bengut përfshin teorinë e universit që zgjerohet. Lënda e ruajtur në një pikë të vetme jo vetëm që filloi të zgjerohej, por gjithashtu filloi të formonte struktura më komplekse. Ne u referohemi atomeve dhe molekulave që, pak nga pak, po formonin organizma të gjallë.

Data e fillimit të Big Bengut është vlerësuar nga shkencëtarët. Ajo e kishte origjinën e saj përafërsisht 13.810 milion vjet më parë. Gjatë kësaj faze në të cilën universi sapo u krijua, ajo quhet gjithësi e lashtë. Në të, grimcat supozohet të kenë sasi të mëdha energjie.

Me këtë shpërthim, u formuan protonet, neutronet dhe elektronet e para. Protonet dhe neutronet ishin të organizuara në bërthama të atomeve. Sidoqoftë, elektronët, duke pasur parasysh ngarkesën e tyre elektrike, ishin të organizuar rreth tyre. Në këtë mënyrë lindi materia.

Formimi i yjeve dhe galaktikave

Formimi i yjeve dhe galaktikave

Tonë Sistem diellor është brenda galaktika e njohur si Rruga e Qumështit. Të gjithë yjet që ne njohim sot filluan të formohen shumë kohë pas Big Bengut.

Yjet e parë besohet se kanë filluar të formohen 13.250 miliardë vjet më parë. Rreth 550 milion vjet pas shpërthimit ata filluan të shfaqeshin. Galaktikat më të vjetra kanë origjinën 13.200 miliardë vjet më parë, gjë që i bën edhe ato më të vjetra. Sistemi ynë diellor, Dielli dhe planetët u formuan 4.600 miliardë vjet më parë.

Evidencat e një universi në zgjerim dhe shpërthimin

Universi në zgjerim

Për të provuar që teoria e Big Bengut ka kuptim, duhet të raportohen prova që universi po zgjerohet. Këto janë provat në këtë drejtim:

 • Paradoksi i Olbers: Errësira e qiellit të natës.
 • Ligji i Hubble: Mund të verifikohet duke vëzhguar që galaktikat po largohen nga njëra-tjetra.
 • Homogjeniteti i shpërndarjes së materies.
 • Efekti Tolman (ndryshim në shkëlqimin e sipërfaqes).
 • Supernova të largëta: Në kthesat e tij të dritës vërehet një zgjerim i përkohshëm.

Pas momentit të shpërthimit, secila grimcë po zgjerohej dhe largohej nga njëra-tjetra. Ajo që ndodhi këtu ishte diçka e ngjashme me atë që ndodh kur hedhim në erë një tullumbace. Ndërsa më shumë ajër prezantojmë, grimcat e ajrit zgjerohen gjithnjë e më shumë derisa të arrijnë në mure.

Fizikanët teorikë kanë arritur të rindërtojnë këtë kronologji të ngjarjeve duke filluar në 1/100-të e sekondës pas Big Bengut. E gjithë lënda që u çlirua përbëhej nga grimcat elementare që njihen. Midis tyre ne gjejmë elektronet, pozitronet, mezonet, barionet, neutrinot dhe fotonet.

Disa llogaritje më të fundit tregojnë se hidrogjeni dhe heliumi ishin produktet kryesore të shpërthimit. Elementët më të rëndë më vonë u formuan brenda yjeve. Ndërsa universi zgjerohet, rrezatimi i mbetur nga Big Bang vazhdon të ftohet derisa të arrijë një temperaturë prej 3 K (-270 ° C). Këto gjurmë të rrezatimit të fortë të sfondit mikrovalë u zbuluan nga astronomët e radios në vitin 1965. Kjo është ajo që tregon zgjerimin e universit.

Një nga dyshimet e mëdha të shkencëtarëve është të zgjidhin nëse universi do të zgjerohet për një kohë të pacaktuar ose nëse do të tkurret përsëri. Lëndë e errët ka një rëndësi të madhe në të.

Zbuluesit dhe teoritë e tjera

Llojet e elementeve që ishin në univers

Teoria se universi po zgjerohet u formulua në 1922 nga Alexander Friedmann. Ai u bazua në teorinë e relativitetit të përgjithshëm të Albert Ajnshtajnit (1915). Më vonë, në 1927, prifti belg Georges Lemaître tërhoqi punën e shkencëtarëve Einstein dhe De Sitter dhe arriti në të njëjtat përfundime si Friedmann.

Prandaj, shkencëtarët nuk vijnë në një përfundim tjetër, vetëm se universi po zgjerohet.

Ka teori të tjera rreth krijimit të universit që nuk janë aq të rëndësishme sa kjo. Sidoqoftë, ka njerëz në botë që i besojnë dhe i konsiderojnë të vërtetë. Ne i rendisim më poshtë.

 • Teoria e Big Crunch: Kjo teori e bazon themelin e saj në faktin se zgjerimi i universit do të ngadalësohet ngadalë derisa të fillojë të tërhiqet. Bëhet fjalë për tkurrjen e universit. Kjo tkurrje do të përfundonte në një shpërthim të madh të njohur si Big Crunch. Nuk ka shumë prova që mbështesin këtë teori.
 • Universi lëkundës: Bëhet fjalë për universin tonë që lëkundet në një Big Bang dhe Big Crunch konstante.
 • Gjendje e qëndrueshme dhe krijim i vazhdueshëm: Ai pohon se universi po zgjerohet dhe se dendësia e tij mbetet konstante sepse ka materie në krijimin e vazhdueshëm.
 • Teoria e inflacionit: Bazohet në të njëjtat karakteristika si Big Bang por thotë se ka pasur një proces fillestar. Procesi quhet inflacion dhe zgjerimi i universit është më i shpejtë.

Së fundmi, ka disa njerëz që mendojnë se universi u krijua nga Zoti ose ndonjë entitet hyjnor.

Me këtë artikull do të mësoni më shumë rreth formimit të universit tonë dhe zgjerimit. A mendoni se një ditë universi do të ndalojë së zgjeruari?

Përplasja e lëndës dhe antimateries
Artikulli i lidhur:
Antimaterie

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Louis Pulido dijo

  Mbi origjinën e Universit
  Ekzistojnë teori dhe hipoteza të ndryshme për Origjinën e Universit, por për mua, universi është unik, dhe gjithmonë do të jetë, se ai gjithashtu ka ekzistuar dhe do të ekzistojë; dhe se është gjithmonë në transformim të vazhdueshëm dhe se ne jemi pjesë e tij; kur koha nuk ekziston, nëse jo shndërrimi në momentin e tanishëm, i cili është vendi ku ndodhin ndryshimet që ne jetojmë; Nëse kërkoni universin për të kaluarën ose të ardhmen, nuk do ta gjeni kurrë, sepse ajo është dhe ekziston vetëm në të tashmen e shpirtit, shpirtit, mendjes dhe mendimit tonë. Matjet e kohës janë vetëm një krijim i organizatës njerëzore. Askush nuk mund të mendojë në të kaluarën ose të kalojë në të, nëse jo në mendimin e asaj që kemi perceptuar dhe regjistruar si një transformim nga ajo që ishim në atë që jemi sot, në një proces të transformimit dhe evolucionit të sinqertë dhe të vazhdueshëm, ku ne vendosim shpresat tona për të jetuar më mirë. Qenia njerëzore nuk është ajo që i jep fund Universit; dhe ai do të jetë vetëm një agjent i vogël i transformimit, në kërkim të një cilësie më të mirë të jetës për veten e tij. Nëse një ditë njerëzit mund të krijojnë një forcë të aftë për të shkatërruar planetin, ata do të duhet të hyjnë në thelbin e tij për ta shpërthyer atë, dhe se miku im i dashur, unë mendoj se është dhe do të ishte i pamundur, dhe një akt i vërtetë i vetë-shkatërrimit . Kështu e shoh unë!

 2.   Carlos A. Perez R. dijo

  Komentet duhet të jenë të dukshme (mos e publikoni këtë)

 3.   ne dijo

  Unë besoj në Zot. Tani më shpjegoni teorinë se si jemi formuar në barkun e një gruaje dhe pse burri është ai që e bën gruan shtatzënë, nëse jemi krijimi i bing bang sepse qeniet e tjera njerëzore kanë lindur nga seksi

 4.   Jaime Ferres dijo

  Më duket se besimi në krijimin e Universit është në përputhje të plotë me teorinë e Big Bengut. Zoti ekzistonte para Big Bengut dhe ai ishte ai që shkaktoi shpërthimin e madh: ishte Ai që bëri të gjitha materiet dhe tërë energjinë në atë çast. Pastaj filloi zgjerimi dhe ftohja e madhe që shkencëtarët na shpjegojnë.
  Por Zoti Krijues shpjegon pse ndodhi shpërthimi.
  Në Bibël është përshkruar në gjuhë figurative që krijimi u bë në faza. Ky përshkrim alegorik është në përputhje me shpjegimin e Big Bengut.

  1.    leongm21 dijo

   Sikur Zoti të krijonte Adamin dhe Evën në fillim të gjithçkaje, dhe ata të riprodhonin dhe më vonë fëmijët dhe nipërit e mbesat e tyre, por Zoti nuk pajtohet me marrëdhëniet midis familjes, si do të vazhdonte të lindte gjithçka?

 5.   Benito albares dijo

  Shpërthimi i madh krijon universin, jeta shfaqet në formën e mikroorganizmave, mikroorganizmat evoluojnë (kjo do të shpjegonte të gjithë të zotëruarit, por duket se mendja juaj nuk jep shumë) organizmat zbulojnë se mënyra më efektive për të riprodhuar është në një vivipar mënyrë, për atë që 2 organizma janë të nevojshme një mashkull dhe një femër, një spermatozoid dhe një vezë vijnë së bashku dhe krijojnë një qenie tjetër të gjallë në fjalë të tjera që ne nuk ishin krijuar nga BIG BANG, BIG BANG Krijuar Universin dhe ne nuk u krijuan nga KJO

 6.   Jezusi së pari Krishtin dijo

  Përzierje e teorive.
  Zoti: Unë jam Alfa dhe Omega. (Big Bang) Zanafilla: Krijimi i Universit. Në fillim Zoti krijoi qiejt - (domethënë universin sepse qielli nuk është shtresa blu e Ozonit) - ... dhe errësira - (errësira) - mbuloi rrezen e humnerës- (boshllëkun) - .. Zoti tha: ka dritë dhe ka pasur dritë (elektronet. Neutronet. Protonet) ... dhe ai e ndau atë nga errësira (shpërthimi dhe zgjerimi) në dritën e quajtur natë ditë dhe errësirë ​​(nga shpërthimi, doli një produkt kryesor i cili ishte hidrogjeni dhe helium (krijimi i ujit) dhe pastaj pjesa tjetër ata e dinë nga Bibla ... Zoti ka disa jashtëtokësorë të quajtur kryeengjëj dhe kërkon një vullnetar dhe Luz Bella "Lucifer" është ofruar në mënyrë që përmes një zgjidhje shpirtërore njeriu i krijuar tundohet të zgjedhë të mirën dhe e keqja ... gjithsej se aktualisht jemi Reptilianë që vizitojnë galaktikën e tretë dhe lënë informacione që Zoti që besojmë është Natyra, ajri, uji, toka, zjarri, ndër të tjera ... ne jemi plot me teori dhe përcaktohet nga njerëz që kanë prova vetëm se ne kemi lindur dhe vdesim duke filluar dhe përfunduar Alpha dhe Omega Big Bang