Planeti Venus

Venusi i planetit

Planeti Venus është planeti i dytë nga Dielli në tonë Sistem diellor. Mund të shihet nga Toka si objekti më i ndritshëm në qiell, pas Diellit dhe Hënës. Ky planet njihet me emrin e yllit të mëngjesit kur shfaqet në lindje në lindje të diellit dhe ylli i mbrëmjes kur vendoset në perëndim në perëndim të diellit. Në këtë artikull ne do të përqendrohemi në të gjitha karakteristikat e Venusit dhe atmosferën e saj në mënyrë që të mund të mësoni më shumë rreth planetëve në Sistemin tonë Diellor.

Dëshironi të dini gjithçka për Venusin? Vazhdoni të lexoni

Vëzhgimi i planetit Venus

Planet Venus nga Toka

Në kohët antike, ylli i mbrëmjes ishte i njohur si Hesperus dhe ylli i mëngjesit si Fosfori ose Luciferi. Kjo është për shkak të distancave midis orbitave të Venusit dhe Tokës nga Dielli. Për shkak të distancave të mëdha, Venusi nuk është e dukshme më shumë se tre orë para lindjes së diellit ose tre orë pas perëndimit të diellit. Astronomët e hershëm menduan se Venusi në të vërtetë mund të jetë dy trupa krejtësisht të veçantë.

Nëse shikohet përmes një teleskopi, planeti ka faza si Hëna. Kur Venusi është në fazën e tij të plotë mund të shihet më i vogël pasi është në anën më të largët nga Dielli nga Toka. Niveli maksimal i ndriçimit arrihet kur është në fazën e ngritjes.

Fazat dhe pozicionet e Venusit në qiell përsëriten në një periudhë sinodike prej 1,6 vjetësh. Astronomët i referohen këtij planeti si planetit motër të Tokës. Kjo është për shkak se ato janë shumë të ngjashme në madhësi, siç janë masa, dendësia dhe vëllimi. Të dy janë formuar pak a shumë në të njëjtën kohë dhe janë kondensuar nga e njëjta mjegullnyrë. E gjithë kjo e bën Toka dhe Venusi janë planetë shumë të ngjashëm.

Mendohet se, nëse do të ishte në të njëjtën distancë nga Dielli, Venusi mund të priste jetën ashtu si Toka. Duke qenë në një zonë tjetër të Sistemit Diellor, ai është bërë një planet shumë i ndryshëm nga yni.

tipare kryesore

Planeti përvëlues i Venusit

Venusi është një planet që nuk ka oqeane dhe është i rrethuar nga një atmosferë shumë e rëndë e përbërë kryesisht nga dioksid karboni dhe pothuajse pa avuj uji. Retë përbëhen nga acidi sulfurik. Në sipërfaqe takohemi një presion atmosferik 92 herë më i lartë se në planetin tonë. Kjo do të thotë që një person normal nuk mund të qëndrojë asnjë minutë në sipërfaqen e këtij planeti.

Njihet gjithashtu si planeti përvëlues, pasi sipërfaqja ka një temperaturë prej 482 gradë. Këto temperatura shkaktohen nga efekti i madh serrë i prodhuar nga atmosfera e dendur dhe e rëndë. Nëse arrihet një efekt serë në planetin tonë për të mbajtur nxehtësinë me atmosferën shumë më të hollë, imagjinoni efektin e ruajtjes së nxehtësisë që do të ketë një atmosferë më e rëndë. Të gjithë gazrat bllokohen nga atmosfera dhe nuk janë në gjendje të arrijnë hapësirën. Kjo bën që Venusi të jetë më i nxehtë se planeti merkur edhe pse është më afër Diellit.

Një ditë në Venusian ka 243 ditë Tokë dhe është më i gjatë se viti i tij 225 ditë. Kjo sepse Venusi rrotullohet në një mënyrë të çuditshme. E bën këtë nga lindja në perëndim, në drejtim të kundërt me planetët. Për një person që jeton në këtë planet, ai mund të shihte se si Dielli do të lindte në perëndim dhe muzgu do të ndodhte në lindje.

atmosferë

Atmosfera e Venusit

I gjithë planeti është i mbuluar me re dhe ka një atmosferë të dendur. Temperatura e lartë i bën të vështira studimet nga Toka. Pothuajse e gjithë njohuria që ka pasur rreth Venusit është marrë me anë të automjeteve hapësinore që kanë qenë në gjendje të zbresin nëpër atë atmosferë të dendur që mbartin sonda. Që nga viti 2013 46 misione janë kryer në planetin përvëlues për të zbuluar më shumë rreth tij.

Atmosfera përbëhet pothuajse tërësisht nga dioksidi i karbonit. Ky gaz është një gaz serrë i fuqishëm për shkak të aftësisë së tij për të mbajtur nxehtësinë. Prandaj, gazrat në atmosferë nuk janë të aftë të migrojnë në hapësirë ​​dhe të lëshojnë nxehtësinë e akumuluar. Baza e reve është 50 km nga sipërfaqja dhe grimcat në këto re janë kryesisht acid sulfurik i përqendruar. Planeti nuk ka fushë magnetike të perceptueshme.

Që gati 97% e atmosferës përbëhet nga CO2 nuk është aq e çuditshme. Dhe është që korja e tokës së saj ka të njëjtën sasi, por në formën e gurit gëlqeror. Vetëm 3% e atmosferës është azot. Uji dhe avujt e ujit janë elementë shumë të rrallë në Venus. Shumë shkencëtarë përdorin argumentin se, duke qenë më afër Diellit, ai i nënshtrohet një efekti serrë shumë të fortë që çon në avullimin e oqeaneve. Atomet e hidrogjenit në molekulat e ujit mund të jenë humbur në hapësirë ​​dhe atomet e oksigjenit në kore.

Një mundësi tjetër që mendohet është se Afërdita kishte shumë pak ujë që nga fillimi i formimit të saj.

Retë dhe përbërja e tyre

Krahasimi midis Venusit dhe Tokës

Acidi sulfurik i gjetur në re korrespondon gjithashtu me atë në Tokë. Isshtë i aftë të formojë mjegulla shumë të imëta në stratosferë. Acidi bie në shi dhe reagon me materialet sipërfaqësore. Kjo në planetin tonë quhet shi acid dhe është shkak i dëmtimeve të shumta në mjediset natyrore siç janë pyjet.

Në Venus, acidi avullohet në bazën e reve dhe nuk precipiton, por qëndron në atmosferë. Maja e retë janë të dukshme nga Toka dhe nga Pioneer Venus 1. Ju mund të shihni se si përhapet si një mjegull 70 ose 80 kilometra mbi sipërfaqen e planetit. Retë përmbajnë papastërti të verdhë të zbehtë dhe zbulohen më së miri në gjatësi vale afër ultravjollcës.

Ndryshimet që ekzistojnë në përmbajtjen e dioksidit të squfurit në atmosferë mund të tregojnë një lloj vullkanizmi aktiv në planet. Në zonat ku ka një përqendrim më të lartë, mund të ketë një vullkan aktiv.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth një planeti tjetër në Sistemin Diellor.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.