Planeti Mërkur

Planeti Mërkur

Kthimi në tonë Sistem diellor, ne takojmë tetë planetët me satelitët e tyre përkatës dhe yllin tonë Diellin. Sot kemi ardhur të flasim për planetin më të vogël që rrotullohet rreth Diellit. Planeti Mërkur. Përveç kësaj, është më e afërta nga të gjitha. Emri i tij vjen nga një lajmëtar i perëndive dhe nuk është e qartë kur u zbulua. Shtë një nga pesë planetët që mund të shihen mirë nga Toka. Në kundërshtim me planeti Jupiter është më i vogli nga të gjithë.

Nëse doni ta njihni në thellësi këtë planet interesant, në këtë postim do t'ju tregojmë gjithçka për të bërë

Planeti Mërkur

Merkur

Në kohët më të lashta u supozua se planeti Mërkur ishte gjithmonë drejt Diellit. Në një mënyrë të ngjashme me Hënën me Tokën, koha e rrotullimit të saj ishte e ngjashme me kohën e përkthimit. Duhen vetëm 88 ditë për të shkuar rreth diellit. Sidoqoftë, në vitin 1965 impulset u dërguan në një radar me të cilin ishte e mundur të përcaktohej që koha e rrotullimit të tij është 58 ditë. Kjo e bën dy të tretat e kohës së tij përkthyese. Kjo situatë quhet rezonancë orbitale.

Duke qenë një planet me një orbitë shumë më të vogël se ajo e Tokës, kjo e bën atë shumë afër Diellit. Ai fitoi kategorinë e planetit më të vogël të tetë në sistemin diellor. Më parë, Plutoni ishte më i vogli, por pasi e konsideroi atë si një planetoid, Mërkuri është zëvendësuesi.

Pavarësisht nga madhësia e saj e vogël, Mund të shihet pa teleskop nga Toka falë afërsisë me Diellin. Difficultshtë e vështirë të identifikohet për shkak të shkëlqimit të saj, por mund të shihet shumë mirë në muzg me perëndimin e diellit në perëndim dhe mund të shihet lehtësisht në horizont.

tipare kryesore

Afërsia me Diellin

Bën pjesë në grupin e planetëve të brendshëm. Ai është i përbërë nga materiale të tejdukshme dhe shkëmbore, me një kombinim të larmishëm të brendshëm. Madhësitë e përbërjeve janë të gjitha shumë të ngjashme. Ka një karakteristikë më të rëndësishme si planeti Venus. Dhe është një planet që nuk ka një satelit natyror që rrotullohet në orbitën e tij.

E gjithë sipërfaqja e saj është e përbërë nga shkëmb i fortë. Kështu, së bashku me Tokën është pjesë e katër planetëve më shkëmbor në sistemin diellor. Sipas shkencëtarëve, ky planet ka qenë pa ndonjë aktivitet për miliona vjet. Sipërfaqja e saj është e ngjashme me atë të Hënës. Ajo përmban krate të shumta të formuara nga përplasjet me meteorit dhe kometat.

Nga ana tjetër, ajo ka sipërfaqe të lëmuara dhe me shirita me një strukturë të ngjashme me atë të shkëmbinjve. Ata janë të aftë të shtrihen për qindra e qindra milje dhe të arrijnë lartësitë e një milje. Thelbi i këtij planeti Isshtë metalik dhe ka një rreze prej afërsisht 2.000 kilometrash. Disa studime konfirmojnë që qendra e saj është bërë edhe prej gize si ajo e planetit tonë.

Madhësi

Merkuri në sistemin diellor

Sa i përket madhësisë së Merkurit, ajo është pak më e madhe se Hëna. Përkthimi i tij është më i shpejti në të gjithë sistemin diellor për shkak të afërsisë me Diellin.

Në sipërfaqen e tij gjenden disa formacione me buzë që shfaqen në gjendje të ndryshme të ruajtjes. Disa kratere janë më të rinj dhe skajet e dhëmbëzuara janë më të theksuara nga ndikimi i meteoritëve. Ka pellgje të mëdha me disa unaza dhe një numër të madh lumenjsh lavë.

Midis të gjithë kratereve ka një që dallohet për të madhësia e quajtur Pellgu Carloris Diametri i tij është 1.300 kilometra. Një krater i kësaj madhësie duhej të shkaktonte predha deri në 100 kilometra. Për shkak të ndikimeve të forta dhe të vazhdueshme të meteoritëve dhe kometave, janë formuar unaza malore me lartësi deri në tre kilometra. Duke qenë një planet kaq i vogël, përplasja e meteoritëve shkaktoi valë sizmike që udhëtuan në skajin tjetër të planetit, duke krijuar një zonë plotësisht të hutuar të tokës. Sapo të ndodhte kjo, ndikimi krijoi lumenj lave.

Ka shkëmbinj të mëdhenj të prodhuar nga ftohja dhe nga zvogëlimi i madhësisë për shumë kilometra. Për këtë arsye, u krijua një kore e rrudhur e përbërë nga shkëmbinj disa kilometra të gjatë dhe të gjatë. Një pjesë e mirë e sipërfaqes së këtij planeti është e mbuluar nga fusha. Kjo quhet nga shkencëtarët zona ndërkraterore. Ato duhet të jenë formuar kur zonat antike u varrosën nga lumenjtë e lavës.

Temperatura

Sa i përket temperaturës, mendohet se të jesh më afër Diellit është më e ngrohta nga të gjitha. Megjithatë, kjo nuk është kështu. Temperatura e tij mund të arrijë 400 gradë në zonat më të nxehta. Duke pasur një rrotullim shumë të ngadaltë në vetvete, kjo bën që shumë rajone të planetit të hijezohen nga rrezet e Diellit. Në këto zona të ftohta, temperaturat janë nën -100 gradë.

Temperaturat e tyre janë shumë të ndryshme, ato mund të shkojnë ndërmjet -183 gradë Celsius gjatë natës dhe 467 gradë Celsius gjatë ditës, kjo e bën Merkurin një nga planetët më të nxehtë në Sistemin Diellor.

Kuriozitete të planetit Mërkur

Krateret e merkurit

 • Merkuri konsiderohet si planeti me më shumë kratere në Sistemin Diellor. Kjo ishte për shkak të takimeve dhe pengesave të panumërta me kometa dhe asteroide të panumërta dhe që bënë ndikime në sipërfaqen e saj. Një shumicë dërrmuese e këtyre ngjarjeve gjeologjike janë emëruar pas artistëve të njohur dhe shkrimtarëve të njohur.
 • Krateri më i madh që ka Mërkuri, quhet Caloris Planitia, ky krater mund të matë rreth 1.400 kilometra në diametër.
 • Disa vende në sipërfaqen e Merkurit mund të shihen me një pamje të rrudhur, kjo për shkak të tkurrjes që bëri planeti kur ftohja e bërthamës. Rezultati i tkurrjes së planetit ndërsa bërthama e tij ftohet.
 • Për të qenë në gjendje të vëzhgojë Merkurin nga Toka, duhet të jetë në muzg, domethënë para lindjes së diellit ose menjëherë pas perëndimit të diellit.
 • Në Mërkur mund të shihni dy agime: Një vëzhgues në vende të caktuara mund të vëzhgojë këtë fenomen madhështor në të cilin Dielli shfaqet në horizont, ndalet, kthehet përsëri nga vendi ku u largua dhe përsëri ngrihet në qiell për të vazhduar udhëtimin e tij.

Me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth këtij planeti fantastik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.