Mjegullnajat

Mjegullnajat

Sot ne vazhdojmë me një artikull tjetër nga kjo pjesë e astronomisë. Ne kemi parë karakteristikat dhe dimensionet e Sistem diellor dhe disa planete si Mars, Jupiter, Merkuri, Saturni y Venus Sot duhet të vizitojmë mjegullnajat. Ju ndoshta keni dëgjuar për to, por nuk e dini saktësisht se çfarë është. Në këtë post do të merremi me gjithçka që lidhet me mjegullnajat, nga ajo që është, te mënyra se si ato formohen dhe cilat lloje ekzistojnë.

A doni të mësoni më shumë rreth mjegullnajave dhe Universit tonë? Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Çfarë është mjegullnaja?

Çfarë janë mjegullnajat

Mjegullnajat, siç sugjeron emri i tyre, janë re gjigande që marrin forma të çuditshme në hapësirë. Ato përbëhen nga përqendrime të gazrave, kryesisht hidrogjen, helium dhe pluhur yjesh. Siç e dini, në të gjithë Universin nuk ka vetëm një galaktikë siç ishte menduar dekada më parë, por ka miliona. Galaktika jonë është Rruga e Qumështit dhe ndodhet pranë fqinjit tonë, Andromeda.

Mjegullnajat mund të gjenden në galaktikat që janë të parregullta dhe në të tjerat që aspirojnë. Ato janë mjaft të rëndësishme në Univers, pasi yjet kanë lindur brenda tyre nga një kondensim dhe grumbullim i materies.

Përkundër faktit se, në shikim të parë, Ato janë vetëm rera gazi dhe pluhuri jo të gjitha mjegullnajat janë njësoj. Tjetra do të analizojmë secilin lloj mjegullnaje për t'i njohur ato në detaje.

Llojet e mjegullnajave

Mjegullnajat e errëta

Mjegullnaja e errët

Një mjegullnajë e errët nuk është asgjë më shumë se një re me gaz të ftohtë dhe pluhur që nuk lëshon ndonjë dritë të dukshme. Yjet që ato përmbajnë janë të fshehura, pasi nuk lëshojnë asnjë lloj rrezatimi. Sidoqoftë, pluhuri nga i cili formohen këto re ka një diametër vetëm një mikron.

Dendësia e këtyre reve është sikur të ishte e tymit të cigares. Këto kokrra të imëta të materialit bashkohen për të formuar një numër molekulash si karboni, silikati ose një shtresë akulli.

Mjegullnaja e reflektimit difuz

Mjegullnaja e reflektimit

Ky lloj është i përbërë nga hidrogjen dhe pluhur. Ne kujtojmë se hidrogjeni është elementi më i bollshëm në të gjithë Universin. Mjegullnajat e reflektimit kanë aftësinë të reflektojnë dritën e dukshme nga yjet.

Pluhuri ka dallimin se është me ngjyrë blu. Mjegullnajat rreth Pleiadave janë shembuj të shkëlqyeshëm të këtij lloji.

Mjegullat e emetimit

Mjegullnaja e emetimit

Ky është lloji më i zakonshëm i mjegullnajës, ato janë të dukshme dhe lëshojnë dritë për shkak të energjisë që marrin nga yjet e afërt. Për të lëshuar dritë, atomet e hidrogjenit janë të ngazëllyer nga drita e fuqishme ultraviolet nga yjet afër dhe jonizojnë. Kjo është, Ai humbet elektronin e tij të vetëm për të lëshuar një foton. Thisshtë ky veprim që gjeneron shkëlqimin në mjegullën.

Yjet e tipit spektral O mund të jonizojnë gazin në një rreze prej 350 vitesh dritë. Për shembull, Mjegullnaja e Mjellmës ose M17 është një mjegullnyrë emisioni e zbuluar nga Chéseaux në 1746 dhe rizbuluar nga Messier në 1764. Kjo mjegullnaje është shumë e ndritshme dhe me ngjyrë rozë. E dukshme për syrin e lirë në gjerësinë gjeografike të ulët.

Kur ato bëhen të kuqe, do të thotë që shumë prej hidrogjenit jonizohet. Isshtë shtëpia e yjeve të shumtë të rinj të lindur nga rrezatimi i gazit nga mjegullnaja. Nëse vërehet në infra të kuqe, sasia e pluhurit në favor të formimit të yjeve mund të vërehet.

Nëse hynim në mjegullnyrë mund të shihnim një tufë të hapur të përbërë nga rreth 30 yje të fshehur nga gazrat. Diametri zakonisht është rreth 40 vjet dritë. Masa totale që formohet në mjegullnajat e këtij lloji është rreth 800 më shumë se masa e Diellit.

Shembuj të qartë të kësaj mjegullnaje është M17, e cila ndodhet 5500 vjet dritë nga sistemi ynë diellor. M16 dhe M17 shtrihen në të njëjtin krah spiral të Rrugës së Qumështit (krahu Shigjetari ose Shigjetari-Carina) dhe mbase pjesë e të njëjtit kompleks të reve të materies yjore gjigante.

Mjegullnaja planetare

Mjegullnaja planetare

Ky është një lloj tjetër mjegullnaje. Fuzzy ato shoqërohen me lindjen e yjeve. Në këtë rast nënkuptojmë mbetjet e yjeve. Mjegullnaja Planetare vjen nga vëzhgimet e para që kishin pasur për këto objekte me pamje rrethore. Kur jeta e një ylli arrin në fund, ajo shkëlqen kryesisht në rajonin ultraviolet të spektrit elektromagnetik. Ky rrezatim ultraviolet ndriçon gazin që dëbohet nga rrezatimi jonizues dhe për këtë arsye formohet mjegullnaja planetare.

Ngjyrat që mund të vërehen nga elementët e ndryshëm janë në një gjatësi vale shumë specifike. Dhe është se atomet e hidrogjenit lëshojnë dritë të kuqe, ndërsa atomet e oksigjenit ndriçojnë jeshile.

Mjegullnaja Helix është një yll kozmik shpesh fotografohet nga astronomë amatorë për ngjyrat e tij të gjalla dhe ngjashmërinë e saj me një sy gjigant. Ajo u zbulua në shekullin e 18-të dhe ndodhet rreth 650 vite drite larg në konstelacionin Ujori.

Mund të thuhet se mjegullnajat planetare janë mbetje të yjeve që, në të kaluarën, ishin të ngjashme me Diellin tonë. Kur këta yje vdesin, ata dëbojnë të gjitha shtresat e gazta në hapësirë. Këto shtresa nxehen nga bërthama e nxehtë e yllit të vdekur. Kjo quhet një xhuxh i bardhë. Ndriçimi që ndodh mund të shihet si në gjatësinë e valës së dukshme ashtu edhe në atë infra të kuqe.

Mjegullnajat e reflektimit dhe emisionit

Mjegullnajat e dy llojeve

Ne nuk mund ta përfundojmë këtë post pa përmendur se ka mjegulla që ruajnë dy karakteristikat e përmendura në llojet e mëparshme. Shumica e mjegullnajave të emetimit janë zakonisht 90% hidrogjen, pjesa e mbetur është helium, oksigjen, azot dhe elementë të tjerë. Nga ana tjetër, mjegullnajat e reflektimit janë zakonisht blu sepse kjo është ngjyra që shpërndahet më lehtë.

Siç mund ta shihni, Universi ynë është plot me elementë të pabesueshëm që mund të na lënë pa fjalë. A keni parë ndonjëherë një mjegullnaje? Na lini komentin tuaj


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luciana dijo

    pershendetje une e doja sa i qarte ishe duke shpjeguar se cilat jane mjegullnajat. Si mund të lexoj gjithçka që keni shkruar për universin?