Giordano bruno

Giordano bruno

Në kohët antike kishte njerëz që nuk besonin në evolucion ose në zbulimin e disa gjërave. Modifikimi i asaj që tashmë ishte në vend dhe asaj që besohej se ishte e vërtetë nuk mund të ndryshonte brenda natës sepse një person i ri tha se është kështu. Kjo është ajo që ka ndodhur Giordano bruno për kundërshtimin e popullsisë për faktin se Toka nuk ishte qendra e Universit.

Në këtë artikull ne do t'ju shpjegojmë se çfarë ka ndodhur me Giordano Bruno dhe cilat ishin bëmat e tij.

Kush ishte Giordano Bruno?

Problemet e jetës së Brunos

Ky është një njeri që pjesën më të madhe të jetës ia kushtoi filozofisë dhe teologjisë. Ai ishte shumë fetar dhe gjithashtu shkruajti poezi dhe drama. Ai lindi në 1548 në Nola Napoles. Ai u dënua me vdekje nga Inkuizicioni i Shenjtë sepse ai bëri një akt zbulues kundër kishës, duke deklaruar se Toka nuk ishte qendra e Universit.

Siç e dimë sot, planeti ynë i përket Sistem diellor, të përbërë nga 8 planetë të tjerë që kanë orbitat e tyre rreth Diellit. Në vitin 1548 nuk kishte një teknologji të tillë për të njohur pozicionin tonë në Univers. Siç qeniet njerëzore kanë qenë gjithmonë, ata kanë mëkatuar egoizmin dhe, natyrisht, në këtë rast, ne besuam se ishim qendra e gjithçkaje. Giordano Bruno u dënua me vdekje dhe, disa ditë më parë, Papa Klementi VIII i dha atij mundësinë të hiqte dorë nga idetë e tij dhe të pendohej.

Historia thotë se Bruno nuk hoqi dorë nga bindjet e tij edhe duke u djegur në kunj. Ai ishte i vendosur ndaj idealeve të tij deri në fund. Tani mund të konkludohet se një njeri, zbulimi i të cilit ishte përparuar për kohën e tij, u vra mizorisht nga egoizmi njerëzor dhe kisha.

Problemet e tij tashmë filluan kur ai guxoi të lexonte tekstet e ndaluara të filozofit holandez Desiderius Erasmus të Roterdamit. Kjo ndodhi në vitin 1575 dhe, nga ai moment, Bruno u vu në qendër të vëmendjes. Ky ishte vetëm fillimi i problemeve të tij. Besimet e tij që në moshë shumë të re ishin një kërcënim për kishën, pasi ai kishte mënyrën e tij të të kuptuarit të teologjisë. Komuniteti më fetar vuante nga siklet kur dëgjoi gjërat që Bruno kishte për të thënë për Tokën pavarësisht se ishte gjithashtu një person fetar.

Problemet në jetë

Inkuizicioni dhe Bruno

Duke pasur parasysh bindjet e tij të ndryshme për moshën e tij (e cila më në fund është gjetur e vërtetë), Giordano thuhet se nuk është pranuar kurrë nga fetarët. Ai u shugurua prift dhe u akuzua për një heretik. Për shkak të kësaj ai u detyrua të linte Urdhrin dhe të shkishkohej. Ai më vonë u kthye në kalvinizëm, megjithëse idetë e tij kritike çuan në burgosjen e shpejtë.

Jo vetëm që Bruno u përndoq nga Inkuizicioni për të pasur ideale ose besime që nuk pajtoheshin me fenë, por intelektualë të ndryshëm u sulmuan mizorisht nga të njëjtët që u përpoqën të predikonin fjalën e Zotit dhe të sillnin paqen në botë.

Gjatë gjithë jetës së tij, vetëm ai ishte vërtet i lumtur dhe arriti të kishte pak paqe gjatë viteve që ishte në Londër, Paris dhe Oksford. Vetëm atje ai ishte në gjendje të zhvillonte mirë aftësitë e tij, duke fituar famë si autor i veprave të ndryshme të teologjisë.

Ai gjithashtu filloi të përforcojë disa nga idetë e tij në lidhje me shkencën dhe teoria heliocentrike të Nicolás Copernicus dhe Sistemit Diellor. Këto teori ishin gjithashtu nën kërcënime të vazhdueshme nga Inkuizicioni dhe u mbështet nga Galileo Galilei.

Ideologjia përpara kohës së saj

Teoria se Toka nuk është qendra e Universit

Dhe ka pasur njerëz që kanë qenë shumë të përparuar për kohën në të cilën kanë jetuar. Një profesor nga Departamenti i Fizikës i Universitetit Shtetëror të Sao Paulo (UNESP) me emrin Rodolfo Langhi siguroi që Bruno e dinte dhe mbështeste faktin se Dielli ishte qendra e Universit. Për më tepër, ai kishte zhvilluar teori të ndryshme bazuar në ato që kishte mësuar. Ai pohoi se Universi ishte i pafund dhe se nuk kishte një qendër të vetme siç e njohim ne. Kjo do të thotë, kishte më shumë botë të banuara si Toka dhe se secili grup planetësh vërtitej rreth qendrës së vet.

Bruno tashmë mendoi në vitin 1575 që në Univers kishte shumë planetë të tjerë si Toka dhe shumë yje të tjerë gjigandë siç është Dielli. Ai pohoi se kishte më shumë planete përtej Saturni që rrotullohet rreth Diellit. Më vonë, pas zbulimeve të Uran, Neptun y Plutoni përkatësisht në 1871m 1846 dhe 1930, u tregua se ai nuk kishte gabuar.

Problemi që Bruno kishte me shoqërinë ishte se ai nuk i mbështeste besimet e tij në të dhëna dhe prova shkencore. Përkundrazi, ai po mendonte për besimet fetare dhe kjo ishte ajo që po i jepte gjithnjë e më shumë probleme derisa të ishte në mesin e inkuizicionit. Pasi u akuzua për një heretik, ai duhej të linte Parisin në 1586. Ai shkroi artikuj të shumtë në të cilët ai fyeu zyrtarët dhe anëtarët e Kishës thjesht për të riafirmuar idetë e tij.

Pasi u largua nga Parisi ai shkoi në Gjermani ku u strehua në Luterizëm. Ata gjithashtu e dëbuan nga atje me kalimin e kohës.

Fundi i Giordano Bruno

Vdekja në rrezik nga Giordano Bruno

Gabimi më i keq i jetës së tij pa dyshim ishte ai i kthimit në Itali pas 15 vitesh largimi. Dhe është se ai u tradhtua nga fisniku Giovanni Mocenigo i cili, nën arsyetimin se Bruno ishte mësuesi i tij, Ai e ftoi atë në shtëpinë e tij dhe është vendi ku e dorëzoi në Inkuizicionin Venecian.

Kur ai kishte gjyqin përkatës, ai la mënjanë arrogancën dhe mendjemadhësinë që kishte pasur për të gjitha këto vite dhe e trajtoi jurinë shumë mirë. Sidoqoftë, ishte tepër vonë për të shkuar disa hapa prapa. Vendimi ishte që ai ishte djegur publikisht në kunjin në duart e Inkuizicionit. Edhe pse ai pohoi se predikimi i tij Ata nuk ishin fe, por filozofi, ai vdiq në kunj, i djegur në vitin 1600.

Siç mund ta shihni, përhapësit e vërtetë të së vërtetës janë vrarë mizorisht gjatë gjithë historisë nga Kisha. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth jetës së Giordano Bruno.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.