Çfarë është dhe si funksionon teoria heliocentrike?

Funksionimi i Universit

Se planetët e sistemit diellor rrotullohen rreth një ylli qendror të quajtur Dielli nuk dihej saktë. Ekzistonte një teori që Toka ishte qendra e Universit dhe se pjesa tjetër e planetëve vërtiteshin mbi të. Teoria heliocentrike Ai për të cilin do të flasim sot është ai në të cilin Dielli është qendra e universit dhe është një yll i fiksuar.

Kush e zhvilloi teorinë heliocentrike dhe në çfarë bazohet? Në këtë artikull do të mësoni mbi bazën e tij shkencore. Dëshironi ta njihni plotësisht? Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Karakteristikat e teorisë heliocentrike

Teoria heliocentrike

Gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX kishte një revolucion shkencor që kërkoi t'u përgjigjej të gjitha atyre pyetjeve në lidhje me Universin. Ishte një kohë kur mbizotëronte mësimi dhe zbulimi i modeleve të reja. Modelet u krijuan për të qenë në gjendje të shpjegojnë funksionimin e planetit në lidhje me të gjithë Universin.

Faleminderit fizikë, matematikë, biologji, kimi dhe astronomi për të cilën ka qenë e mundur të dimë kaq shumë për Universin. Kur flasim për astronominë, shkencëtari që bie në sy është Nicolaus Koperniku. Ai ishte krijuesi i teorisë heliocentrike. Ai e bëri atë bazuar në vëzhgimet e vazhdueshme të lëvizjeve të planetëve. Ajo ishte bazuar në disa karakteristika të teorisë së mëparshme gjeocentrike për ta hedhur poshtë atë.

Koperniku zhvilloi një model që shpjegoi funksionimin e Universit. Ai propozoi që lëvizja e planetëve dhe yjeve të ndiqte një rrugë të ngjashme me modelin mbi një yll të fiksuar më të madh. Isshtë Dielli. Për të hedhur poshtë teorinë e mëparshme gjeocentrike, ai përdori probleme matematikore dhe vuri bazat për një astronomi moderne.

Duhet përmendur se Koperniku nuk ishte shkencëtari i parë që propozoi një model heliocentrik në të cilën planetët vërtiteshin rreth Diellit. Sidoqoftë, falë themelit dhe demonstrimit të tij shkencor, ajo ishte një teori e re dhe me kohë.

Një teori që përpiqet të tregojë një ndryshim në perceptimin e një dimensioni të tillë prek popullatën. Nga njëra anë, kishte raste kur astronomët flisnin për zgjidhjen e problemeve matematikore në mënyrë që të mos linin mënjanë gjeocentrizmin. Por ata nuk mund të mohonin që modeli i kontribuar nga Koperniku ofroi një vizion të plotë dhe të hollësishëm të funksionimit të Universit.

Parimet e përgjithshme të teorisë

Nicolaus Koperniku dhe teoria e tij heliocentrike

Teoria heliocentrike bazohet në disa parime për të shpjeguar të gjithë operacionin. Këto parime janë:

 1. Trupat qiellorë ato nuk rrotullohen rreth një pike të vetme.
 2. Qendra e Tokës është qendra e sferës hënore (orbita e hënës rreth Tokës)
 3. Të gjitha sferat rrotullohen rreth Diellit, i cili është afër qendrës së universit.
 4. Distanca midis Tokës dhe Diellit është një pjesë e papërfillshme e distancës nga Toka dhe Dielli në yje, kështu që nuk vërehet asnjë paralaksë në yje.
 5. Yjet janë të paluajtshëm, lëvizja e dukshme e saj ditore shkaktohet nga rrotullimi ditor i Tokës.
 6. Toka lëviz në një sferë rreth Diellit, duke shkaktuar migrimin e dukshëm vjetor të Diellit.Toka ka më shumë se një lëvizje.
 7. Lëvizja orbitale e Tokës rreth Diellit shkakton tërheqjen e dukshme në drejtim të lëvizjeve të planetëve.

Për të shpjeguar ndryshimet në paraqitjet e Merkurit dhe Venusit, duhej vendosur të gjitha orbitat e secilës. Kur njëri prej tyre është në anën më të largët nga Dielli në lidhje me Tokën, ai duket më i vogël. Sidoqoftë, ato mund të shihen të plota. Nga ana tjetër, kur ato janë në të njëjtën anë të Diellit me Tokën, madhësia e tyre duket më e madhe dhe forma e tyre bëhet gjysmë hënë.

Kjo teori shpjegon në mënyrë të përsosur lëvizjen retrograd të planetëve si Marsi dhe Jupiteri. Demonstshtë demonstruar plotësisht se astronomët në Tokë nuk kanë një kornizë fikse referimi. Përkundrazi, Toka është në lëvizje të vazhdueshme.

Dallimet midis teorisë heliocentrike dhe gjeocentrike

ndryshimet midis teorive

Ky model i ri ishte një revolucion për shkencën. Modeli i mëparshëm, ai gjeocentrik, bazohej në faktin se Toka ishte qendra e Universit dhe se ajo është e rrethuar nga Dielli dhe të gjithë planetët. Ky model u reduktua në vetëm dy lloje të vëzhgimeve të zakonshme dhe të dukshme. Gjëja e parë është të shohësh yjet dhe Diellin. Easyshtë e lehtë të shohësh qiellin dhe të shohësh se si, gjatë gjithë ditës, lëviz në qiell. Në këtë mënyrë, jep ndjesinë se është Toka ajo që është e fiksuar dhe pjesa tjetër e trupave qiellorë që lëvizin.

Së dyti, gjejmë perspektivën e vëzhguesit. Jo vetëm që dukej sikur pjesa tjetër e trupave lëvizte në qiell, por Toka nuk ndjehet sikur lëviz. Ata lundruan dhe lëvizën pa ndjenjën e lëvizjes.

Gjatë shekullit të XNUMX-të para Krishtit Toka mendohej të ishte e rrafshët. Sidoqoftë, këto modele Aristoteli përfshinë faktin që planeti ynë ishte sferik. Kjo nuk ishte deri në mbërritjen e astronomi Klaudi Ptolemeu që detajet në lidhje me formën e planetëve dhe Diellit ishin standardizuar. Ptolemeu argumentoi se Toka ishte në qendër të Universit dhe se të gjithë yjet ishin në një distancë modeste nga qendra e tij.

Frika e Kopernikut për t'u burgosur nga Kisha Katolike e bëri atë të ndalojë kërkimet e tij dhe të mos i publikojë deri në momentin e vdekjes së tij. Isshtë kur ai ishte gati të vdiste kur e botoi atë në vitin 1542.

Shpjegimi i sjelljes së planetëve

Teoria gjeocentrike

Teoria gjeocentrike

Secili planet në këtë sistem të ideuar nga ky astronom lëviz nga një sistem i dy sferave. Njëra është epërsi dhe tjetra epikel. Kjo do të thotë që mbrojtësi është një rreth, pika qendrore e të cilit hiqet nga Toka. Kjo u përdor për të shpjeguar ndryshimet midis kohëzgjatjes së secilit sezon. Nga ana tjetër, epikseli është i ngulitur në sferën e diferencuar dhe vepron sikur të ishte një lloj rrote brenda një rrote tjetër.

Epikli përdoret për të shpjeguar lëvizja retrogradë e planetëve në qiell. Kjo mund të shihet ndërsa ato ngadalësohen dhe lëvizin prapa për të lëvizur ngadalë përsëri.

Megjithëse kjo teori nuk shpjegonte të gjitha sjelljet e vëzhguara në planet, ishte një zbulim që deri më sot u ka shërbyer shumë shkencëtarëve si bazë për studimin e Universit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.