Satelitë natyralë

Satelitë natyralë

Kur flasim për të gjithë grupin e Sistem diellor ne duhet t'u referohemi jo vetëm planetëve por edhe satelitë natyralë. Një satelit natyror është një trup qiellor jo-artificial që orbiton një tjetër. Normalisht, satelitët kanë përmasa më të vogla se trupi që ai rrethon vazhdimisht. Kjo lëvizje është për shkak të tërheqjes së ushtruar nga forca e gravitetit të trupit më të madh në atë më të vogël. Shtë arsyeja pse ata fillojnë të orbitojnë vazhdimisht. E njëjta gjë është e vërtetë për orbitën e tokës në lidhje me diellin.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe kuriozitetet e satelitëve natyralë.

Satelitët natyrorë në sistemin diellor

satelitët natyrorë hëna

Kur flasim edhe për një satelit natyror zakonisht përmendet me emrin e zakonshëm të hënave. Meqenëse ne e quajmë satelitin tonë hënën, satelitët e tjerë të planetëve të tjerë referohen me të njëjtin emër. Për shembull, shpesh thuhet "hënat e Jupiter« Sa herë që përdorim termin hënë, ai i referohet trupit qiellor që lëviz rreth një trupi tjetër në sistemin diellor, megjithëse mund ta bëjë këtë rreth planetëve xhuxh si dhe planetët e brendshëm, Planetët e jashtëm dhe madje edhe trupa të tjerë më të vegjël si p.sh. asteroide.

Sistemi diellor është i përbërë nga 8 planetë, 5 Planetë të vegjël, kometa, asteroide dhe të paktën afërsisht 146 satelitë natyrorë të planetëve. Më e njohur nga të gjitha është e jona e njohur si hëna. Satelliteshtë i vetmi satelit në planetin Tokë. Nëse fillojmë të krahasojmë numrin e satelitëve midis planetëve të brendshëm ose të jashtëm, ne shohim një ndryshim të madh. Planetët e brendshëm kanë shumë pak ose aspak satelitë. Nga ana tjetër, pjesa tjetër e planetëve të njohur si planetë të jashtëm kanë disa satelitë për shkak të madhësisë së tyre të madhe.

Meqenëse të gjithë këta satelitë natyralë u zbuluan pak nga pak, asaj iu dhanë emra të ndryshëm. Shumica e këtyre emrave vijnë nga mitologjitë Greke dhe Romake. Për shembull, një nga hënat e Jupiterit njihet si Callisto.

tipare kryesore

Ne do të analizojmë se cilat janë karakteristikat që kanë këto trupa qiellorë. Para së gjithash është se duhet të jetë një trup i fortë qiellor. Nuk ka satelitë natyrorë që janë të përbërë nga gazra si në rastin e gjigandëve të gazit. Të gjithë satelitët natyrorë përbëhen nga shkëmbinj të fortë. Gjëja më normale është se ata nuk kanë atmosferën e tyre. Duke qenë kaq të vegjël, këta trupa nuk kanë një atmosferë të duhur. Fakti i të pasurit të një atmosfere do të shkaktonte ndryshime të ndryshme në dinamikën e sistemit diellor.

Ne e dimë që ato ekzistojnë gjithsej rreth 146 satelitë natyrorë në sistemin diellor. Pyetja që shkencëtarët shpesh i bëjnë vetes është se si qëndrojnë në orbitat e tyre dhe nuk zmadhohen ose afrohen shumë me planetët përreth tyre. Kjo është ajo ku ne i referohemi sa më sipër. Kjo është për shkak të tërheqjes gravitacionale. Dhe është se, ndërsa planetët primitivë filluan të rriteshin dhe zhvilloheshin, ata fituan një fushë gravitacionale e cila është e aftë të mbajë trupat e tjerë afër njëri-tjetrit. Graviteti nuk e bën trupin qiellor të lëvizë më afër tjetrit, por përkundrazi e bën atë të rrotullohet rreth tij.

Ky është i njëjtë me planetin tonë rreth diellit. Një trup qiellor lëviz rreth një trupi tjetër më të madh ndërsa e bën atë me një shpejtësi konstante. Formimi i një sateliti natyror është për shkak të proceseve të ndryshme që ndodhin në sistemin diellor. Disa nga këto u formuan nga re të gazit dhe pluhurit që u gjetën rreth planetëve gjatë viteve të para të formimit të tyre. Fakti që ato ishin afër planetit bëri që vetë graviteti të lidhte grimcat së bashku për të formuar një satelit.

Ata nuk janë të gjithë të njëjtën madhësi. Disa i gjejmë më të mëdha se hëna dhe të tjerët shumë më të vegjël. Hëna më e madhe ka përmasa 5.262 kilometra në diametër dhe quhet Ganymede që i përket Jupiterit. Siç mund ta prisni, planeti më i madh në sistemin diellor gjithashtu ishte dashur të strehonte satelitin më të madh. Nëse analizojmë orbitat, shohim se ato janë të rregullta ose të parregullta. Jo të gjitha janë rregulluar. Sa i përket morfologjisë, e njëjta gjë ndodh. Ka disa trupa që janë sferikë, ndërsa të tjerët kanë një formë mjaft të parregullt. Kjo është për shkak të procesit të formimit të tij. Kjo është gjithashtu për shkak të shpejtësisë së tij. Ata trupa që u formuan shpejt fituan një formë më të parregullt sesa ato që u formuan më ngadalë.

E njëjta gjë vlen për orbitën dhe periudhën kohore. Për hënë, për shembull, duhen rreth 27 ditë për të shkuar rreth tokës. Në homologun e saj, të Ganymede përfundon duke u kthyer në 7.16 ditë, edhe pse planeti Jupiter është shumë më i madh se Toka.

Llojet e satelitëve natyralë

Satelitë Jupiter

Sipas orbitave që ka secili prej tyre, ekzistojnë disa lloje të satelitëve:

  • Satelitë të rregullt natyralë: Ato janë ato trupa që rrotullohen rreth një trupi më të madh në të njëjtën kuptim që sillet rreth diellit. Kjo është, orbitat kanë të njëjtin kuptim edhe pse njëra është shumë më e madhe se tjetra. Si shembull, hëna rrotullohet nga lindja në perëndim dhe planeti juaj bën të njëjtën gjë. Prandaj, është një satelit i rregullt pasi është në orbitë të drejtpërdrejtë rreth trupit më të madh.
  • Satelitë të parregullt natyralë: këtu shohim që orbitat janë shumë larg nga planetët e tyre. Shpjegimi për këtë mund të jetë se trajnimi i tyre nuk ishte kryer afër tyre. Nëse jo se këta satelitë mund të "kapen" nga tërheqja gravitacionale e planetit në veçanti. Mund të ketë gjithashtu një origjinë që shpjegon largësinë e këtyre planetëve. Isshtë se ata dikur mund të ishin kometa që hynë afër orbitës së një planeti gjigand. Këto satelitë të parregullt kanë orbita shumë eliptike dhe të prirura.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth satelitëve natyralë dhe karakteristikave kryesore të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.