Planetët e jashtëm

vizioni i planetëve të jashtëm

Kur analizojmë të gjithë planetët e Sistem diellor, ne duhet t'i ndajmë ato në dy lloje sipas situatës tuaj: planetët e brendshëm y Planetët e jashtëm. Sot do të përqendrohemi në shpjegimin se cilët janë planetët e jashtëm dhe karakteristikat e tyre kryesore. Këta planetë janë ata që ndodhen përtej rripit të asteroideve. Këta planetë njihen me emrin e gjigandëve të gazit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë në lidhje me karakteristikat e planetëve të jashtëm dhe disa kuriozitete.

Planetët e jashtëm

Planetët e jashtëm

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, planetët e jashtëm janë ata që ato janë të vendosura pas rripit të asteroideve. Ndër karakteristikat kryesore që kanë këta planet është se ata njihen me emrin e gjigandëve të gazit. Ky emër vjen nga morfologjia e tij. Dhe është se këta planetë janë masa të mëdha gazrash që rrotullohen rreth diellit. Shtë e vërtetë që këta planetë kanë një bërthamë të fortë. Sidoqoftë, nëse nuk arrini të kaloni nëpër qendër të planetit, do të ishit në gjendje të kalonit nëpër to.

Duhet të mbahet mend se, deri më sot, Plutoni nuk konsiderohet planet. Ndër grupin e planetëve të jashtëm gjejmë si vijon: Jupiter, Saturni, Uran y Neptun. Të gjithë këta planetë kanë karakteristika të ngjashme. Që një trup qiellor të konsiderohet planet, duhet të plotësojë disa rregulla. E para është se nuk mund të ketë dritën e vet. E dyta është se është mjaft e madhe sa që graviteti nuk po formon vazhdimisht formën. Së fundmi, rregulli i tretë është që ai duhet të jetë mjaft i madh në mënyrë që graviteti është në gjendje të tërheq gjithçka përreth dhe të pastrojë trupat e tjerë nga zona e saj e orbitës.

Një kërkesë tjetër që nuk thuhet në konsensus me komunitetin shkencor është se ai duhet të rrotullohet rreth një ylli. Disa nga karakteristikat që këta planetë të jashtëm kanë të përbashkët është se ata janë të rrethuar nga unaza dhe kanë shumë satelitë. Ne do të analizojmë secilin nga planetët e jashtëm dhe të tregojmë cilat janë karakteristikat e tyre kryesore.

Jupiter

Jupiteri është planeti më i madh në të gjithë sistemin diellor. Masa e saj është dyfishi i pjesës tjetër të planetëve të bashkuar. Nëse krahasojmë madhësinë me atë të planetit tokë, Jupiteri është 1317 herë më i madh. Nëse shkoni në sipërfaqe mund të shihni se, sa më i përparuar në bërthamën e tij, ka gazra që janë duke u ngjeshur. Këto gazra janë hidrogjen, helium dhe argon. Këto tre gazra janë elementët kryesorë që ekzistojnë në Jupiter. Nëse i afrohemi më shumë bërthamës, këto gazra kompresohen dhe marrin pamjen e një strukture shkëmbore.

Më vonë, bërthama, ne shohim se është një formë shkëmbore që formohet nga këta elementë, por në një gjendje të ngrirë. Asnjë shkëmb si i tillë nuk është gjetur deri më sot. Prandaj emri i gjigandit të gazit. Një nga gjërat që tërheq më shumë vëmendjen e Jupiterit është pika e saj e madhe e rrumbullakët dhe e kuqe. Kjo pikë tregon një stuhi e fortë që duket se është formuar për më shumë se 3 shekuj dhe është aktive edhe sot. Duke pasur parasysh madhësinë e planetit, njolla e kuqe duket e vogël. Por nëse e krahasojmë me diametrin e tokës, ajo është më e madhe.

Ky planet ka lëvizjen më të shpejtë rrotulluese në të gjithë sistemin diellor. Një ditë në këtë planet zgjat vetëm 10 orë. Sidoqoftë, duhen 12 vjet për të shkuar rreth diellit. Ka afërsisht më shumë se 60 hënë dhe të gjitha janë shumë të famshme. Planetshtë planeti më i vjetër në të gjithë sistemin diellor.

Saturni

Saturni është planeti më i njohur për unazat e tij. Isshtë e vetmja që unazat i ka të dukshme nga toka. Madhësia e Saturnit krahasuar me Tokën është 750 herë më e madhe. Rreth orbitës së saj gjejmë rreth 62 satelitë. Njëri prej tyre njihet mirë me emrin Titan dhe dihet që ka patur një atmosferë të ngjashme me tonën shumë kohë më parë. Nuk është i vetmi planet që ka unaza, por ka më shumë. Unazat përbëhen nga elementë shumë të vegjël me madhësinë e një kokrre rëre. Gjetëm edhe elementë të tjerë me madhësinë e një mali.

Nuk dihet mirë për periudhën e rrotullimit pasi nuk ka një sipërfaqe të fortë. Atmosfera e saj po rrotullohet me shpejtësi të ndryshme. Kjo shpejtësi varet nga gjerësia gjeografike. Ashtu si me Jupiterin, hidrogjeni dhe heliumi janë gazrat kryesorë në këtë atmosferë. Lëvizja e përkthimit është 30 vjet.

Një nga karakteristikat për të cilën shquhet ky planet janë erërat e tij të forta. Dhe kjo mund të gjendet re të formuara nga kristale të amoniakut dhe erëra të forta deri në 450 metra në sekondë. Në polin e saj verior ekziston një formacion i reve për të cilin shkenca ende nuk ka përgjigje. Njihet si gjashtëkëndëshi i Saturnit.

Uran

Planeti Uran ka një bërthamë por ndryshimi me ato të mëparshmi është se ai është i mbuluar me një mantel të akullt që arrin në sipërfaqe. Atmosfera është e përbërë kryesisht nga hidrogjen dhe helium. Bërthama ka madhësi shumë të vogël. Duhet thënë se ky planet ka një ngjyrë më blu sepse pothuajse i gjithë planeti është akull.

Lëvizja e tij përkthyese është 84 vjet Tokë dhe ndodhet në një distancë mesatare nga dielli prej 3.000 milion kilometrash. Lëvizja rrotulluese nuk është e njohur mirë pasi nuk është homogjene në të gjitha gjerësitë gjeografike. Një nga karakteristikat për të cilën është i veçantë ky planet është prirja e boshtit të tij. Kjo e bën njërin prej poleve gjithmonë të drejtuar nga dielli. Shtë arsyeja pse Urani Ka periudha 42 vjet dritë dhe 42 vjet tjetër errësirë.

Neptun

Shtë i fundit nga grupi i planetëve të jashtëm. Planetshtë planeti më i largët në të gjithë sistemin diellor. Alsoshtë gjithashtu më i vogli në madhësi, megjithëse është ende i katërti me diametër në të gjithë sistemin diellor. Ai ka një gravitet shumë të ngjashëm me planetin tonë pavarësisht madhësisë së tij më të vogël. Bërthama e saj shkëmbore përbëhet nga silikate, nikel dhe hekur. Një mantel i shkëlqyeshëm i akullt dhe një atmosferë e përbërë kryesisht nga hidrogjen, helium dhe gaz metani është ajo që mbretëron në këtë planet.

Në këtë atmosferë gjejmë edhe disa stuhi të dhunshme në të cilat gjejmë erëra me shpejtësi deri në 2200 kilometra në orë. Tani njihen 14 satelitë që rrotullohen rreth tij. Më i famshmi prej tyre është Triton.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për planetët e jashtëm dhe karakteristikat e tyre kryesore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.