Planetë të vegjël

Planetë të vegjël

Në të gjithë universin e ka më shumë planetë dhe yje përveç atyre që shohim në Sistem diellor. Vite dritë larg ka forma të tjera të jetës në një masë më të madhe ose më të vogël të ngjashme me tonat. Sidoqoftë, hapësira përbëhet nga më shumë elementë sesa nga planetët. Ekziston një lloj ylli që quhet Planetë të vegjël.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është një planet xhuxh dhe si ndryshon nga një planet normal.

Cilat janë planetët xhuxh

Planetë të rinj të vegjël

Planetët xhuxh janë, siç sugjeron emri i tyre, planetë më të vegjël se ata të zakonshëm. Nuk ka figura konkrete, por ato ndodhen diku midis planetëve normalë dhe pjesës tjetër të vendeve asteroide. Ky zbritje themelore konsiderohet si një shpjegim i zakonshëm, por nuk është kriteri me të cilin një planet klasifikohet si një planet xhuxh.

Për të kategorizuar një astro si një planet xhuxh, nevojiten kërkesat e mëposhtme:

 • Ata duhet të jenë në orbitë rreth diellit.
 • Shumica e al duhet të jetë mjaft e madhe në mënyrë që graviteti të kapërcejë forcën e trupit të ngurtë. Kjo është, ajo ka një formë sferike ose gjysmësferike.
 • Nuk është sateliti i një planeti tjetër.
 • Kur një yll arrin një nivel të caktuar të evolucionit, ai ndikon kundër yjeve të tjerë. Ato mund të rrjedhin në mënyra të ndryshme. Së pari, mund të ketë tërhequr të gjithë yjet përreth tij. Së dyti, mund t'i largoni nga orbita e tyre ose t'i rrotulloni në të. Në rastin e planetëve xhuxh kjo nuk ndodh dhe kjo bën që yjet e tjerë të varen nga ata në rrethinat e orbitës së tyre.

Kriteret e planetëve xhuxh

Format e planetit xhuxh

Nga kriteret që kemi përmendur, i vetmi që e bën atë ndryshe nga planetët normalë është i fundit. Kjo është, planetët me madhësi normale kanë një sipërfaqe aq të madhe sa të kenë aftësinë për t'i bërë yjet përreth të ndryshojnë trajektoren e tyre. Ose duke iu afruar atyre, duke u larguar ose duke i bërë ata të kthehen nga ata.

Dallimi i madh midis një planeti me madhësi normale dhe një planeti xhuxh është pikërisht ky. Planeti xhuxh nuk ka aftësinë të bëjë që yjet përreth të ndryshojnë trajektoren e tyre. Si kuriozitet, ata planetë që janë përtej orbitës së Neptun se ata e njohin atë si plutoid.

Planetët xhuxh të sistemit diellor

Rrip Kuiper

Në sistemin tonë diellor ka pesë planetë xhuxh. Ne do të analizojmë se cilat janë emrat dhe karakteristikat e tyre kryesore:

 • Ceres: është një planet që u zbulua në 1801 dhe ndodhet midis orbitave të Mars y Jupiteri. Në fillim, ajo konsiderohej si një kometë, por në fund dihej që ishte një planet xhuxh. Masa është vetëm një e treta e rripit të përgjithshëm të asteroideve. Diametri i tij është rreth 950 × 932 kilometra. Shtë sikur të ishte një planet me madhësinë e distancës që ka kur kalon Spanjën vertikalisht. Ky planet ka ujë në brendësi të tij dhe ekzistenca e tij u zbulua në vitin 2014.
 • PlutoniMegjithëse Plutoni ka qenë si pjesë e planetëve me madhësi normale të sistemit diellor, kur përkufizimi i një planeti serioz të verës u ndryshua, Plutoni ra më shumë në këtë kategori. Shtë zbuluar në vitin 1930. Ndodhet shumë afër orbitës së Neptunit. Ka një diametër prej 2370 kilometrash, ekuivalent me një të gjashtën e diametrit të planetit tonë. Ajo gjithashtu ka një shtresë uji të akullt dhe një atmosferë me ngjyrë blu.
 • Eris: Ky planet xhuxh u zbulua së fundmi. Diametri i tij është më i vogël se ai i Plutonit. Isshtë një nga ata që i përket grupit të quajtur Plutoid, pasi ndodhet prapa orbitës së planetit Neptun. Hyn në brezin Kuiper.
 • Bëj: ky planet u zbulua në 2005 dhe është një tjetër plutoid. Shtë një nga më të mëdhatë në të gjithë rripin Kuiper. Bëhet fjalë për gjysmën e Plutonit.
 • Haumea: gjendet gjithashtu në rripin Kuiper dhe konsiderohet gjithashtu një Plutoid. Shtë zbuluar në vitin 2003. Ka një formë eliptike.

Nga kurioziteti, vlerësohet se ka rreth 200 planetë xhuxhësh të mundshëm në rripin Kuiper. Kjo do të thotë, megjithëse kishte shumë planetë xhuxh për t'u zbuluar brenda sistemit tonë diellor.

Planetët e mundshëm xhuxh

Përveç planetëve xhuxh që kemi parë, ekziston një grup planetësh të quajtur planetë xhuxhë potencialë. Këta yje nuk kategorizohen si planetë xhuxh por janë nën vëzhgim për përfshirjen e mundshme në të ardhmen. Vetëm në brezin Kuiper ka rreth 200 kandidatë të mundshëm. Përtej rajonit të sistemit diellor mund të ketë afër 10.000 kandidatë.

Ajo që shumë njerëz po mendojnë dhe rimendojnë është fakti pse Plutoni nuk konsiderohej më një planet në vitin 2006. Arsyeja kryesore e largimit të Plutoni ishte se nuk plotësonte kërkesat e katërta për të qenë një planet. Fakti që nuk mund të ndikojë në pjesën tjetër të yjeve që janë rreth tij nuk e bën atë një planet.

Shumë shkencëtarë nuk u pajtuan për këtë vendim në fillim. Edhe sot, ka ende një debat të hapur nëse Plutoni duhet të konsiderohet përsëri një planet apo jo. Pas zbulimeve të sondës New Horizons Plutoni dihet se ka pesë satelitë dhe një atmosferë. Ky fakt e bën atë të ketë kapacitet të mjaftueshëm për të qenë në gjendje të ndikojë në trajektoren e yjeve përreth tij, kështu që mund të konsiderohet një planet.

Siç mund ta shihni klasifikimet brenda planetëve të universit mund të jenë disi komplekse. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth planetëve xhuxh dhe të afroheni pak me realitetin e universit tonë. A mendoni se Plutoni duhet të konsiderohet një planet i ri apo që ai të mbetet një planet xhuxh siç konsiderohet sot?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.