Asteroidet

asteroid

Universi është një gjë fantastike për t’u njohur. Çdo ditë mësojmë më shumë për të dhe deshifrojmë misteret që kanë të bëjnë me funksionimin e gjithçkaje. Me siguri që keni parë apo biseduar asteroide. Alsoshtë gjithashtu e mundur që i keni ngatërruar ata me meteorit sepse nuk i njihni mirë konceptet. Asteroidët nuk janë asgjë më shumë se objekte të vogla të formuara nga shkëmbinj, kryesisht dhe që, si pjesa tjetër e planetëve, orbitojnë rreth Diellit.

Nëse keni pyetje se çfarë janë asteroidët dhe si ndryshojnë ato nga meteorët, ky është postimi juaj. Ne do t'i shpjegojmë të gjitha këto me hollësi të mëdha.

Çfarë është asteroid dhe çfarë karakteristikash ka ai

orbitat e asteroideve

Siç kemi përmendur, një asteroid nuk është asgjë më shumë sesa një objekt shkëmbor që rrotullohet rreth Diellit. Megjithëse madhësia e tij nuk është e njëjtë me atë të një planeti, orbita e tij është e ngjashme. Ka shumë asteroide që orbitojnë në tonat Sistem diellor. Shumica dërrmuese e tyre formojnë atë që ne e njohim si rrip asteroidi. Ky rajon shtrihet midis orbitave të Mars y Jupiter. Ashtu si planetët, orbita e tyre është eliptike.

Ata jo vetëm që gjenden në këtë rrip, por gjithashtu mund të gjenden në trajektoren e planetëve të tjerë. Kjo do të thotë që ky objekt shkëmbor ka të njëjtën rrugë rreth diellit, por nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. Ju mund të mendoni se nëse një asteroid është në të njëjtën orbitë me planetin tonë, do të vijë koha kur mund të përplaset dhe të shkaktojë katastrofa. Kjo nuk është si kjo. Nuk ka nevojë të shqetësoheni pasi ato nuk përplasen.

Shpejtësia me të cilën asteroidët që janë në të njëjtën orbitë me një orbitë planeti zakonisht shkojnë me të njëjtën shpejtësi. Prandaj, ata nuk do të takohen kurrë. Që të ndodhë kjo, ose Toka do të duhet të lëvizë më ngadalë, ose asteroidi do të duhet të rrisë shpejtësinë e tij. Kjo nuk ndodh në hapësirën e jashtme nëse nuk ka ndonjë forcë të jashtme që e bën këtë. Ndërkohë, ligjet e lëvizjes rregullohen nga inercia.

Llojet e asteroideve

Rrip asteroidi

Këto asteroide vijnë nga formimi i Sistemit Diellor. Siç kemi parë në disa artikuj, Sistemi Diellor u formua rreth 4.600 miliardë vjet më parë. Kjo ndodhi kur një re e madhe me gaz dhe pluhur u shemb. Ndërsa kjo ndodhi, shumica e materialit ra në qendër të resë, duke formuar Diellin.

Pjesa tjetër e materialit u bënë planetë. Sidoqoftë, objektet që ndodhen në rripin e asteroideve nuk patën një shans të bëhen planet. Meqenëse asteroidet formohen në vende dhe kushte të ndryshme, ato nuk janë të njëjta. Secili është formuar në një distancë të ndryshme nga Dielli. Kjo i bën kushtet dhe përbërjen gjithashtu të ndryshme.

Hasim në objekte që nuk janë të rrumbullakëta, përkundrazi ato kanë forma të dhëmbëzuara dhe të çrregullta. Këto formohen nga goditjet e vazhdueshme me objekte të tjera derisa të kenë qenë të tilla.

Të tjerët janë qindra kilometra në diametër dhe të mëdha. Ata janë më të vegjël, si një guralecë. Shumica dërrmuese e tyre janë bërë nga lloje të ndryshme shkëmbinjsh. Shumë prej tyre kanë një sasi të mirë nikeli dhe hekuri.

Çfarë informacioni nxirret?

Orbita e asteroideve

Këto objekte shkëmbore mund të na japin disa informacione në lidhje me njohjen e universit. Meqenëse ato u formuan në të njëjtën kohë me pjesën tjetër të Sistemit Diellor, këta shkëmbinj hapësinorë mund të na japin informacion në lidhje me historinë e planetëve dhe Diellit. Shkencëtarët mund të ekzaminojnë këto asteroide për të marrë informacion në lidhje me të.

Ka pasur disa misione hapësinore të NASA-s ku janë vëzhguar asteroide. Në fluturimin që anija kozmike NEED Shoemaker bëri drejt Eros (emri që i është dhënë një asteroidi) u ul në të në mënyrë që të merrte të dhëna të caktuara për përbërjen dhe formimin e objektit shkëmbor. Ka pasur misione të tjera eksploruese hapësinore siç është anija kozmike Agimi për të vizituar rripin e asteroideve në të cilën u analizua Vesta, një asteroid i madh sa një planet i vogël dhe anija kozmike OSIRIS-REX që ka shërbyer për të vizituar një asteroid afër. në Tokë të quajtur Bennu dhe sillni një shembull në planetin tonë.

Dallimet me meteoritët

meteorit

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, me siguri ju keni gabuar ndonjëherë një meteorit me një asteroid. Dhe është se asteroidët klasifikohen bazuar në pozicionin në të cilin ndodhen në Sistemin Diellor. Për shembull, ne tashmë kemi thënë ato që janë në rripin e asteroideve midis Marsit dhe Jupiterit. Ka të tjerë që quhen AKM sepse janë më afër Tokës. Ne gjithashtu gjejmë Trojanët, të cilët janë ata rreth orbitës së Jupiterit.

Nga ana tjetër, ne kemi Centaurs. Këto janë ato që janë në pjesën e jashtme të Sistemit Diellor, afër Re e Oortit. Më në fund, ne kemi mbetur me asteroidët që bashkëpunojnë me Tokën. Kjo është, që janë "kapur" nga graviteti dhe orbita e Tokës për periudha të gjata kohore. Ata gjithashtu mund të largohen përsëri.

Deri më tani shpresoj që gjithçka të jetë mirë. Tani është koha të dimë se çfarë është një meteorit. Një meteorit nuk është asgjë më shumë se një asteroid që godet Tokën. Ky emër është dhënë sepse, kur hyn në atmosferë, lë një gjurmë drite të quajtur meteor. Këto janë ato të rrezikshmet për njerëzit. Sidoqoftë, atmosfera jonë na mbron prej tyre, pasi që kur bien në kontakt me të, ato përfundojnë të shkrihen.

Në varësi të përbërjes që kanë, ato mund të jenë me gurë, metalike ose të dyja. Ndikimi i meteorit gjithashtu mund të jetë pozitiv, pasi shumë informacion mund të merret në lidhje me të. Possibleshtë e mundur që mund të shkaktojë dëme nëse është mjaft e madhe sa që atmosfera nuk e shkatërron atë plotësisht kur bien në kontakt. Kjo sot mund të parashikohet duke ditur trajektoren e saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth asteroideve dhe meteoritëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.