Planetë të brendshëm

Kur u referohemi të gjithë planetëve që rrotullohen rreth diellit dhe që përbëjnë atë Sistem diellor, ne i ndajmë ato në planetët e brendshëm dhe planetët e jashtëm. Planetët e brendshëm janë ata që ndodhen në pjesën më të afërt me diellin. Nga ana tjetër, të jashtmit janë ato që janë më larg. Midis grupit të planetëve të brendshëm kemi si vijon: Toka, Mars, Venus y Merkur. Në grupin e planetëve të jashtëm kemi si më poshtë: Saturni, Jupiter, Neptun y Uran.

Në këtë artikull ne do të përqendrohemi në studimin e të gjitha karakteristikave të planetëve të brendshëm.

Karakteristikat e planetëve të brendshëm

Sistem diellor

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, këto janë ato planete që ndodhen në një pjesë më afër diellit. Përveç ndarjes së këtij vendndodhja në lidhje me diellin, grupi i planetëve të brendshëm ka karakteristika të tjera të përbashkëta. Ndër këto karakteristika gjejmë një madhësi të ngjashme, përbërjen e atmosferës së saj ose përbërjen e bërthamës së saj.

Ne do të analizojmë se cilat janë karakteristikat e ndryshme të planetëve të brendshëm. Para së gjithash, ato kanë përmasa shumë më të vogla nëse e krahasojmë me madhësinë e planetëve të jashtëm. Ata njihen me emrin e planetëve shkëmbor pasi sipërfaqja e tyre përbëhet nga silikate. Këto silikate janë minerale që formojnë shkëmbinj. Duke u formuar nga këto përqendrime të larta mineralesh, mund të thuhet se këta planetë shkëmborë kanë një dendësi të lartë. Vlerat e dendësisë ndryshojnë ndërmjet 3 dhe 5 g / cm³.

Karakteristikë tjetër e planetëve të brendshëm është rrotullimi i tyre në bosht. Ndryshe nga planetët e tjerë, rrotullimi në boshtin e tij është shumë i ngadaltë. Atë për planetët Mars dhe Tokë u duhen 24 orë për t'u kthyer në vetvete, ndërsa ajo e Venusit është 243 ditë dhe ajo e Merkurit është 58 ditë. Kjo është, që Venusi dhe Mërkuri të jenë në gjendje të kthehen rreth boshtit të tyre, të gjitha ato ditë duhet të kalojnë.

Planetët e brendshëm njihen gjithashtu me emrin e planetët telurikë. Kjo sepse bërthama e këtyre planetëve përbëhet nga toka dhe shkëmbinjtë. Të vetmit që kanë një atmosferë janë Marsi, Afërdita dhe Toka. Këta planet karakterizohen nga lëshimi i më pak energjie se sa marrin nga dielli. Një emër tjetër me të cilin njihen këta planetë është me emrin e planetëve të vegjël. Ky emër vjen nga madhësia e tij krahasuar me përmasat gjigante të planetëve të fundit në sistemin diellor.

Ato kanë disa karakteristika të përbashkëta, të tilla si një strukturë dhe përbërje e ngjashme, një bërthamë pjesë qendrore dhe shtresa të ndryshme që ndryshojnë në proporcion nga një planet në tjetrin.

Planetë të brendshëm

Merkur

Shtë i pari në listën e planetëve të brendshëm. Kjo sepse është planeti më i afërt që është në të gjithë sistemin diellor. Ndodhet në një distancë prej rreth 0.39 njësi astronomike nga dielli. Duke qenë kaq afër diellit dhe duke marrë shumë energji, i mungon një atmosferë. Kjo e bën temperaturën sipërfaqësore të këtij planeti shumë të lartë gjatë ditës dhe shumë të ulët natën. Mund të vërehen temperatura prej 430 gradë gjatë ditës dhe -180 gradë gjatë natës. Siç mund ta prisni, me këtë diapazon në përkatësinë e temperaturës, fakti që ka jetë në këtë planet është pothuajse i padiskutueshëm.

Një nga karakteristikat që ka Mërkuri është se ka dendësinë më të lartë brenda planetëve të brendshëm. Bërthama e saj përbëhet nga hekuri me dendësi të lartë dhe bërthama e tij zë një pjesë të madhe të të gjithë masës së planetit. Nuk ka asnjë satelit që rrotullohet rreth tij dhe një nga aspektet që e bën atë interesante është sasia e kratereve dhe vrimave që kanë sipërfaqen e saj. Këto kratere janë formuar për shkak të sasisë së objekteve që përplasen me të pasi nuk ka mbrojtje pasi nuk ka atmosferë. Një nga vrimat më të mëdha që janë formuar është afërsisht 1600 kilometra në diametër dhe është quajtur Platina Caloris. Meqenëse nuk dihet saktësisht mirë, mendohet se mund të jetë një fushë vullkanike.

Venus

Planetshtë planeti i dytë brenda grupit të atyre që janë më afër diellit. Ndodhet në një distancë prej 0.72 njësi astronomike nga dielli. Dendësia dhe diametri i tij i përafërt janë afër atyre të Tokës. Ndryshe nga Mërkuri, Afërdita ka një atmosferë. Përbëhet kryesisht nga dioksid karboni, azot dhe në proporcione gazra të tjerë siç është sulfuri i hidrogjenit.

Mund të shihet një mbulim i vazhdueshëm dhe i vazhdueshëm i reve. Këto karakteristika janë për shkak të atmosferës së saj pasi që është një planet shumë e nxehtë me temperatura mbi 460 gradë. Presioni i tij atmosferik është rreth vlerave midis 93 deri 200 hPa. Mendohet se në të kaluarën mund të kishte ujë të lëngshëm, por ajo ide është hedhur poshtë sot. Një nga kuriozitetet që ka ky planet është se lëvizja e tij përkthyese është më e shkurtër se ajo e rrotullimit.

Toka

Orbita e planetëve të brendshëm

Pak për të thënë në lidhje me këtë planet që ne nuk e dimë tashmë. Sidoqoftë, ne do të bëjmë një rishikim të karakteristikave. Ndodhet 1 njësi astronomike nga dielli. Ka një satelit të njohur si Hëna. Mbulesa e sipërfaqja e tokës përbëhet nga 76% ujë. Ka një fushë magnetike me një intensitet të dukshëm. Isshtë i vetmi planet ku jeta njihet si një aftësi vetërprodhuese, adaptive, metabolike dhe e aftë për të marrë energji nga mjedisi që e rrethon atë.

Ka një atmosferë të përbërë nga azot në proporcione më të larta dhe oksigjen. Në përmasa më të vogla gjejmë gazra të tjerë si dioksidi i karbonit, avujt e ujit, argoni dhe grimcat e pluhurit në pezullim. Rotacioni është ekuivalent me kohë në 24 orë dhe përkthimi zgjat rreth 365 ditë.

Mars

Shtë i fundit nga grupi i planetëve të brendshëm. Ata janë në një distancë prej 1.52 njësi astronomike nga dielli. Ka një ngjyrë të kuqërremtë dhe prandaj quhet planeti i kuq. Kohëzgjatja e rrotullimit është 24 orë dhe 40 minuta, ndërsa përkthimi rreth diellit e drejton atë në 687 ditë. Kjo atmosferë ne shohim se është e përbërë nga dioksid karboni kryesisht, dhe në përmasa më të vogla uji, monoksid karboni, oksigjen, azot dhe argon.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për planetët e brendshëm dhe karakteristikat e tyre kryesore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.