Ngjyrat e planetëve të sistemit diellor

ngjyrat e planetëve të sistemit diellor

Siç e dimë, sistemi diellor përbëhet nga 8 planetë që kanë ngjyra të ndryshme. Një nga gjërat që shumë njerëz e vënë në dyshim është autentike ngjyrat e planetëve të sistemit diellor. Ne e dimë që imazhet që shohim të planetëve nuk janë paraqitje të sakta të realitetit. Në shumë raste imazhet ndryshohen ose përmirësohen për arsye të ndryshme. Kjo do të thotë që ne nuk e dimë mirë se cilat janë ngjyrat e planetëve të Sistem diellor.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë të vërtetën në lidhje me ngjyrat e planetëve në sistemin diellor dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Përpunimi i imazhit

planetet

Një praktikë shumë e zakonshme është trajtimi i imazheve në botën e astronomisë. Ne e dimë që planetët janë shumë larg për t'i parë shumë qartë. Hereshtë këtu ku është e nevojshme të trajtohen disa imazhe jo vetëm të planetëve, por edhe të objekteve të tjera, veçanërisht imazhe. mjegullnaja. Filtrat dhe përmirësimet e ngjyrave përdoren shpesh për të bërë më të lehtë për të vëzhguar dhe dalluar tipare të ndryshme të planetit. Kjo nuk ka për qëllim të fshehë asgjë, përkundrazi përdoret për qëllime më praktike

Kjo ngre pyetjen nëse ngjyrat e planetëve në sistemin diellor janë të njëjta me ato të paraqitura në imazhet e rrumbullakosura. Ne e dimë që planeti ynë duket një lloj mermeri blu pasi që oqeani përbën pjesën më të madhe të të gjithë territorit. Sidoqoftë, ne nuk e dimë në çfarë mase pjesa tjetër e planetëve ruajnë të njëjtën ngjyrë siç e shohim me imazhet e modifikuara.

Ne e dimë që një planet është tokësor dhe përbëhet kryesisht nga minerale dhe silikate pamja e tyre do të jetë ajo e një toni mineral gri ose oksidimi. Për të njohur ngjyrat e planetëve në sistemin diellor, duhet të merret parasysh lloji i atmosferës që ata kanë pasi do të modifikojë ngjyrën e përgjithshme në varësi të sasisë së dritës që mund të thithë dhe reflektojë nga dielli.

Ngjyrat e planetëve të sistemit diellor

ngjyrat e planetëve të sistemit diellor për të vërtetë

Le të shohim më poshtë cilat janë ngjyrat e ndryshme të planetëve të sistemit diellor në një mënyrë reale.

Merkur

Meqenëse marrja e fotove të merkurit është e vështirë për shkak të afërsisë me diellin, është praktikisht e pamundur të bësh foto të qarta. Kjo e bën madje as teleskopët e fuqishëm si Hubble nuk kanë qenë në gjendje të bëjnë një foto në një mënyrë praktike. Pamja e sipërfaqes së planetit Mërkur është shumë e ngjashme me atë të hënës. Isshtë e ngjashme pasi ka një gamë ngjyrash që shkon midis gri, me njolla dhe është e mbuluar me kratera të shkaktuara nga ndikimet e asteroideve.

Meqenëse Merkuri është një planet shkëmbor dhe përbëhet kryesisht nga hekuri, nikeli dhe silikatet dhe gjithashtu ka një atmosferë jashtëzakonisht të hollë, e bën atë një ngjyrë më gurë, gri të errët.

Venus

Ky planet varet kryesisht nga pozicioni që kemi kur e vëzhgojmë atë. Edhe pse është gjithashtu një planet shkëmbor, ai ka një atmosferë jashtëzakonisht të dendur të përbërë nga dioksid karboni, azoti dhe dioksid squfuri. Kjo do të thotë që nga orbita nuk mund të shohim më shumë se një shtresë e dendur e reve të acidit sulfurik dhe pa detaje sipërfaqësore. Për këtë arsye, në të gjitha fotot vërehet se Afërdita ka një ngjyrë të verdhë kur shihet nga hapësira. Kjo sepse retë e acidit sulfurik thithin ngjyrën blu.

Sidoqoftë, nga toka vizioni është shumë i ndryshëm. Ne e dimë atë Venus është një planet tokësor që nuk ka as bimësi dhe as ujë. Kjo e bën atë të ketë një sipërfaqe shumë të ashpër dhe shkëmbore. Shtë e vështirë të dihet se cila është ngjyra e vërtetë e sipërfaqes pasi atmosfera jetësore është blu

Ngjyrat e planetëve të sistemit diellor: Toka

ngjyrat reale të planetëve

Planeti ynë përbëhet kryesisht nga oqeani dhe ne kemi një atmosferë të pasur me oksigjen dhe azot. Shfaqja e ngjyrës është për shkak të efektit të shpërndarjes së dritës nga atmosfera dhe oqeanet. Kjo bën që drita blu të shpërndahet më shumë sesa pjesa tjetër e ngjyrave për shkak të gjatësisë së shkurtër të valës. Përveç kësaj, duhet gjithashtu të merret parasysh se uji thith dritën nga pjesa e kuqe e spektrit elektromagnetik. Kjo i jep asaj një pamje të përgjithshme blu nëse shikojmë planetin Tokë nga hapësira. Kështu planeti ynë duket i pagabueshëm.

Nëse shtojmë retë që mbulojnë qiellin, ato e bëjnë planetin tonë të duket si një mermer blu. Ngjyra e sipërfaqes gjithashtu varet nga vendi ku po shikojmë. Mund të variojë nga jeshile, e verdhë dhe kafe. Ne e dimë që varësisht nga lloji i ekosistemit ai do të ketë një ngjyrë mbizotëruese ose një tjetër.

Mars

El planeti Mars Njihet me emrin e planetit të kuq. Ky planet ka një atmosferë të hollë dhe është më afër planetit tonë. Ne kemi qenë në gjendje ta shohim atë qartë për më shumë se një shekull. Në dekadat e fundit, falë zhvillimit të udhëtimit në hapësirë ​​dhe eksplorimit, ne kemi mësuar se Marsi është i ngjashëm me planetin tonë në shumë mënyra. Pjesa më e madhe e planetit ka ngjyrë të kuqërremtë. Kjo i atribuohet pranisë së oksidit të hekurit në sipërfaqen e tij. Ngjyra e saj është gjithashtu e dukshme pasi atmosfera është shumë e hollë.

Ngjyrat e planetëve të sistemit diellor: Jupiteri

Ky planet ka një pamje të pagabueshme pasi ka banda portokalli dhe kafe të përziera me ato të tjera të bardha. Kjo ngjyrë buron nga përbërja e saj dhe modelet atmosferike. Ne e dimë se ka shtresa të jashtme me atmosferën e tyre që janë të përbëra nga retë e hidrogjenit, heliumit dhe mbeturinave të elementeve të tjerë që lëvizin me shpejtësi të mëdha. Tonet e tij të bardha dhe portokalli janë për shkak të ekspozimit të këtyre përbërësve, i cili ndryshon ngjyrën kur bien në kontakt me dritën ultraviolet nga dielli.

Saturni

Saturni i ngjashëm në dukje me Jupiter. Ai është gjithashtu një planet i gaztë dhe ka grupe që kalojnë në të gjithë planetin. Sidoqoftë, duke pasur një dendësi më të ulët, vija janë më të holla dhe më të gjera në zonën e Ekuadorit. Përbërja e tij është kryesisht hidrogjen dhe helium me disa sasi të vogla të elementeve të paqëndrueshëm siç është amoniaku. Kombinimi i reve të amoniakut të kuq dhe ekspozimi ndaj rrezatimit ultraviolet nga dielli i bën ato të kenë një kombinim ngjyrash prej ari të zbehtë dhe të bardhë.

Uran

Duke qenë një planet i madh i gaztë i akullt, ai përbëhet kryesisht nga hidrogjen molekular dhe helium. Së bashku me sasi të tjera të amoniakut, sulfurit të hidrogjenit, ujit dhe hidrokarbureve i jep asaj një ngjyrë blu të kaltër afër ujit të detit.

Neptun

Planetshtë planeti më i largët nga sistemi diellor dhe është i ngjashëm me Uran. Ajo është kryesisht e ngjashme në përbërje dhe përbëhet nga hidrogjen dhe helium. Ka disa sasi të vogla azoti, uji, amoniaku dhe metani dhe sasi të tjera të hidrokarbureve. Meqenëse është më larg diellit, ka një ngjyrë blu të errët.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth ngjyrave të planetëve në sistemin diellor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.