Mars

Planeti Mars

Qenia njerëzore gjithmonë ka pasur vëmendje të veçantë për një planet në sistemin tonë diellor. Ai planet është Marsi. Quhet planeti i kuq për ngjyrën e tij. Ishte një nga planetët e parë që u vëzhgua përmes teleskopit dhe nga mesi i shekullit të XNUMX-të filloi të spekulonte për ekzistencën e mundshme të jetës jashtëtokësore. Shumë shkencëtarë përshkruan ekzistencën e kanaleve të dizajnuara për të transportuar ujë, gjoja të dobishëm për një civilizim.

Marsi është një nga planetët më të hulumtuar dhe për të cilin ka më shumë informacion. A doni të mësoni gjithçka në lidhje me planetin Mars? Në këtë postim do ta analizojmë plotësisht. Vazhdoni të lexoni dhe do të zbuloni gjithçka

Karakteristikat e Marsit

Jeta në planetin Mars

Marsi i përket katër planetëve shkëmbor të sistemit diellor. Ngjashmëria e saj me planetin tonë ka ndikuar shumë në besimin e jetës së mundshme marsiane. Sipërfaqja e planetit përmban formacione të ndryshme të përhershme dhe kapele polare që në të vërtetë nuk janë bërë nga akulli i vërtetë. Isshtë i përbërë nga një shtresë acar që ndoshta është bërë nga akulli i thatë.

Isshtë një nga planetët më të vegjël në sistemin tonë diellor dhe ka dy satelitë: Fobos dhe Deimos. Kishte një ekspeditë në Mars nga anija kozmike Marine 4. Në të, u vunë re njolla të lehta dhe të errëta, kështu që shkencëtarët spekuluan praninë e ujit në sipërfaqe. Aktualisht mendohet se kishte përmbytje të mëdha në planet rreth 3,5 milion vjet më parë. Vetëm disa vjet më parë, në 2015, NASA konfirmoi provat për ekzistencën e ujit të kripur të lëngshëm.

Formimi i hënave të Marsit

vetëm planeti merkur është më i vogël se Marsi. Për shkak të pjerrësisë së boshtit të rrotullimit, ajo përjeton sezone ashtu si Toka dhe që ndryshojnë në kohëzgjatje për shkak të orbitës së saj eliptike. Të dy satelitët u zbuluan në 1877 dhe nuk kanë unaza.

Orbita e tij e përkthimit rreth Diellit merr 687 ditë ekuivalente në tokë. Periudha e saj e rrotullimit anësor është 1.026 ditë Tokë ose 24.623 orë, pak më shumë se periudha e rrotullimit të Tokës. Kështu, një ditë marsiane është rreth gjysmë ore më e gjatë se një ditë e Tokës.

Struktura gjeologjike

Struktura gjeologjike

Diametri është prej 6792 km, masa e tij prej 6.4169 x 1023 kg dhe dendësia prej 3.934 g / cm3. Ai zë një vëllim prej 1.63116 X 1011 km3. Isshtë një planet shkëmbor si pjesa tjetër e planetëve telurikë. Sipërfaqja tokësore paraqet shenja ndikimesh ndaj trupave të tjerë qiellorë. Vullkanizmi dhe lëvizjet e kores së saj tokësore janë fenomene të lidhura me atmosferën e tij (si stuhitë e pluhurit). Të gjitha këto fenomene kanë ndryshuar dhe modifikuar sipërfaqen.

Nofka e planetit të kuq ka një shpjegim mjaft të thjeshtë. Toka e Marsit ka sasi të mëdha mineralesh hekuri që oksidohen dhe japin një ngjyrosje të kuqërremtë që dallohet dukshëm nga Toka. Njollat ​​e mprehta në Mars kanë lehtësuar shumë vëzhgimin dhe llogaritjen e periudhave orbituese.

Atmosfera e Marsit

Tektonika e saj ka një pozicion vertikal. Ka kapele akulli polare, vullkane, lugina dhe shkretëtira. Përveç kësaj, janë gjetur prova të erozionit të fortë të pësuar nga krateret e mbushura me pluhurin e transportuar nga stuhitë. Ato deformohen nga zgjerimi dhe tkurrja e shkaktuar nga ndryshimet e forta të temperaturës. Isshtë shtëpia e malit Olimp, vullkani më i madh në një planet në Sistemin Diellor, si dhe Valles Marineris, një nga kanionet më të mëdhenj dhe më spektakolarë që ka parë njeriu, me një gjatësi ekuivalente me distancën midis New York dhe Los Angeles (Shtetet e Bashkuara).

Atmosfera e Marsit

Fakte qesharake

Nga ana tjetër, ne do të shqyrtojmë plotësisht atmosferën. Ne gjejmë një atmosferë mjaft të hollë dhe të nënshtruar. Shtë i përbërë nga dioksid karboni, azoti dhe argoni. Për saktësi më të madhe, atmosfera përbëhet nga 96% CO2, 2% argon, 2% azot dhe 1% elementë të tjerë. Siç mund ta shihni, nuk ka oksigjen në atmosferën e Marsit, kështu që jeta nuk mund të ekzistojë ashtu siç e njohim ne.

Madhësia e Marsit është rreth gjysma e Tokës. Anija e parë kozmike, misioni i së cilës ishte i suksesshëm u quajt Marine 4 (përmendur më parë). Për t'ju dhënë një ide të kohës që do të duhet për të arritur në Mars nga planeti ynë, ka një distancë prej 229 milion kilometrash.

Të dhëna interesante

Terreni në Mars

Këtu është një grupim i disa fakteve interesante në lidhje me këtë planet dhe tonën:

 • Gjëja më e afërt me Marsin që kemi në Tokë është Antarktida. Isshtë i vetmi vend mahnitës ku mund të gjesh zona të shkreta me akull të bollshëm.
 • Ne e dimë që si planeti i kuq ashtu edhe yni kanë origjinën nga një seri goditjesh kozmike. Formuar nga asteroide gjigante nga miliarda vjet më parë. Këto fragmente të mbetura nga ndikimet me Marsin kanë përfunduar që rrotullojnë rreth të gjithë sistemit diellor për miliona vjet duke u udhëhequr nga forcat gravitacionale të planetëve të tjerë. Kështu përfunduan këtu në Tokë.
 • Ka më pak gravitet në planetin e kuq sesa në Tokë. Këto të dhëna janë kurioze, por mjaft të dukshme, pasi pesha e tyre është shumë më e vogël. Ka 62% më pak gravitet sesa në planetin tonë. Një person që peshon 100 kg në Tokë do të peshojë 40 kg atje.
 • Marsi ka 4 stinë ashtu si Toka. Siç ndodh këtu, pranvera, vera, vjeshta dhe dimri janë katër stinët që ka planeti i kuq. Dallimi në lidhje me atë që jemi mësuar të shohim është kohëzgjatja e secilit sezon. Në hemisferën veriore, pranvera e Marsit zgjat për 7 muaj dhe vera për 6, por vjeshta dhe dimri ndryshojnë në periudha të vogla kohore.
 • Ka qenë një ndryshimi i klimës në Mars ashtu siç ka qenë në Tokë.

Siç mund ta shihni, ky planet është një nga më të studiuarit nga komuniteti shkencor për besimin se ai mund të presë jetë jashtëtokësore dhe si një planet i mundshëm eksodi për të migruar në rast se planeti ynë arrin kufirin. Dhe ju, a mendoni se jeta do të gjendet në planetin Mars?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.