Ndryshimi i klimës në Mars

Marsi, planeti i kuq

Marsi është një botë e akullt sot. Sidoqoftë, gjatë gjithë historisë ai kishte momente me temperaturë më të mirë përmes të cilave rrjedhin lumenj dhe dete, me akullnaja të shkrirë, dhe ndoshta ka pasur jetë me bollëk.

Sidoqoftë, sot, Marsi ka një sipërfaqe të thatë në të cilën sasia e ujit në atmosferën e tij shpesh kondensohet në acar, veçanërisht afër polit të tij verior. Në atë zonë formon kapele akulli shumëvjeçare. Çfarë ndodhi me klimën e Marsit?

Sipërfaqja dhe atmosfera e Marsit

Megjithëse duket e paparë, megjithëse CO2 ruan nxehtësinë, në rajonin e polit jugor të planetit Mars, Vendbanon shumë CO2 të ngrirë. Sipërfaqja e këtij planeti nuk tregon shenja uji, përveç në disa zona me acar ose në formën e luginave të hapura nga përmbytjet e vjetra.

Atmosfera e Marsit është e ftohtë, e thatë dhe e rralluar. Kjo vello e hollë, e përbërë kryesisht nga CO2, krijon një presion në sipërfaqe që është më pak se 1% e asaj të regjistruar në Tokë në nivelin e detit. Orbita e Marsit është 50% më larg Diellit sesa planeti ynë. Përveç kësaj, atmosfera që e rrethon është shumë e hollë, gjë që kontribuon në këtë klimë të akullt. Temperaturat mesatare janë -60 gradë, duke arritur temperatura prej -123 gradë në pole.

Krejt e kundërta planeti venus . Dielli i mesditës është i aftë të ngrohë sipërfaqen aq sa të jetë në gjendje të prodhojë një shkrirje e rastit, por presioni i ulët atmosferik bën që uji të avullojë pothuajse menjëherë.

sipërfaqja e marsit

Megjithëse atmosfera përmban një sasi të vogël uji dhe nganjëherë prodhohen re dhe ujë dhe akull, klima e Marsit karakterizohet nga stuhi rëre ose gale dioksid karboni. Çdo dimër, një stuhi e dioksidit të karbonit të akullt godet një nga polet, dhe ndërsa dioksidi i karbonit i akullt avullohet në kapakun e kundërt polar, grumbullohen disa metra nga dëbora e akullit të thatë. Por edhe në polin ku është verë dhe dielli shkëlqen tërë ditën, temperaturat rriten aq shumë sa shkrijnë atë ujë të akullt.

E kaluara e Marsit

Shumica e kratereve në Mars janë gërryer rëndë. Pothuajse çdo krater më i ri dhe më i madh që mund të shihni struktura të ngjashme me rrjedhjet e baltës. Këto jashtëqitje me baltë ka të ngjarë të jenë mbetje të ngrira të kataklizmave antike, përplasjeve të asteroideve ose kometave me sipërfaqen e Marsit, i cili shkriu zonat e ngricës së ngrirë dhe gdhendi vrima të mëdha thellë nën tokë në zonat që përmbanin ujë të lëngshëm.

Beenshtë gjetur prova se në disa kohë akulli formohej në sipërfaqe që krijonte peisazhe tipike akullnajore. Këto përfshijnë kreshta shkëmbore të përbërë nga sedimente të mbetura në kufijtë e tyre nga shkrirja e akullnajave, dhe shirita gjarpërues rëre dhe zhavorri të depozituar nën akullnajat nga lumenjtë që rrjedhin nën fletën e akullit.

liqeni i mundshëm në mars

Possibleshtë e mundur që cikli i ujit në Mars të ketë përbërës në episodet e lagështa. Një atmosferë e dendur ka shumë të ngjarë të përmbajë një sasi e konsiderueshme uji avullohet nga liqenet dhe detet. Avulli i ujit do të kondensohet për të formuar re dhe përfundimisht bie në shi. Uji që bie do të krijonte rrjedhje dhe shumica e tij do të depërtonte nëpër sipërfaqe. Nga ana tjetër, reshjet e borës do të ishin grumbulluar duke formuar akullnajat, dhe këto do të shkarkonin ujin e shkrirë në liqenet akullnajore.

Disa nga imazhet e marra nga Marsi zbulojnë ekzistencën e kanaleve të mëdha kulluese të këputura në sipërfaqe. Disa nga këto struktura janë më shumë se 200 kilometra të gjera dhe shtrihen për 2000 kilometra ose më shumë. Gjeometria e këtyre kanaleve kulluese tregon se uji mund të kishte kaluar sipërfaqen jo më pak se me rreth 270 kilometra në orë.

Një oqean i humbur?

Në disa zona të larta të Marsit ka sisteme të gjera luginash që derdhen në depresione fundore sedimentare, zona të ulta që dikur ishin përmbytur. Por këto liqene nuk ishin akumulimet më të mëdha të ujit në planet. Në përmbytjet e përsëritura, kanalet e kullimit shkarkohen drejt veriut dhe kështu formohen një seri liqenesh kalimtare dhe detesh. Siç mund të interpretohet në foto, shumë nga tiparet e vëzhguara rreth këtyre pellgjeve të vjetra të ndikimit shënojnë zonat ku akullnajat derdhen në ato trupa të thellë uji.

Sipas llogaritjeve të ndryshme, një nga detet më të mëdha në veri të Marsit mund të kishte zhvendosur një vëllim ekuivalent me atë të Gjiri i Meksikës dhe Deti Mesdhe së bashku. Madje ekziston mundësia që një oqean të ketë ekzistuar në Mars. Prova e kësaj bazohet në faktin se shumë nga tiparet e fushave veriore të kujtonin erozionin e vijave bregdetare. Ky oqean hipotetik u quajt Oqeani Borealis. Vlerësohet se mund të jetë rreth katër herë më i madh se Oqeani ynë Arktik dhe u propozua modeli i ciklit të ujit në Mars që mund të shpjegojë krijimin e tij.

akulli në mars

Shumica e ekspertëve të planetologjisë tani pranojnë që trupa të mëdhenj të ujit formohen në mënyrë të përsëritur në fushat veriore të Marsit, por shumë mohojnë se ka pasur ndonjëherë një oqean të vërtetë.

Cambio climático

Në një Mars të ri, erozioni i fuqishëm mund të ndodhë, duke zbutur sipërfaqen. Por më vonë, ndërsa përparonte në moshën e mesme, fytyra e tij u bë e ftohtë, e thatë dhe e mbytur. Që nga ajo kohë do të ketë pasur vetëm disa periudha të buta të shpërndara që rinovuan sipërfaqen e saj në zona të caktuara.

Sidoqoftë, mekanizmi që alternohet midis regjimeve të buta dhe të rrepta në Mars mbetet kryesisht një mister. Për momentin, është e mundur të merren vetëm disa shpjegime të hollësishme se si mund të kishin ndodhur këto ndryshime klimatike.

Një nga hipotezat e ndryshimeve klimatike në Mars bazohet në pjerrësinë e boshtit të rrotullimit nga pozicioni i tij ideal, pingul me planin orbital. Ashtu si Toka, Marsi tani është i anuar rreth 24 gradë. Kjo prirje ndryshon rregullisht me kalimin e kohës. Pjerrësia gjithashtu ndryshon ashpër. Çdo 10 milion vjet apo më shumë, ndryshimi i boshtit të animit mbulon, në mënyrë sporadike, deri në 60 gradë. Po kështu, orientimi i boshtit të animit dhe forma e orbitës së Marsit ndryshojnë me kalimin e kohës, sipas një cikli.

luginat mars

Këta mekanizma qiellorë, veçanërisht tendenca e boshtit të rrotullimit të animit të tepërt, shkaktojnë temperatura ekstreme të stinës. Edhe me një atmosferë të rrallë si ajo që mbulon planetin sot, temperaturat e verës në gjerësinë mesatare dhe të lartë mund të kenë tejkaluar ngrirjen në mënyrë të qëndrueshme për javë gjatë periudhave me pjerrësi të lartë, dhe dimrat do të kishin qenë edhe më të ashpër se sa janë sot.

Me ngrohjen e mjaftueshme të njërit prej poleve gjatë verës, megjithatë, atmosfera duhet të ketë ndryshuar në mënyrë drastike. Possibleshtë e mundur që emetimi i gazrave nga mbivendosja e akullit, nga uji nëntokësor karbonik ose ngrica e përhershme e pasur me dioksid karboni, ka trashur atmosferën mjaftueshëm për të gjeneruar një klimë kalimtare të serrës.  Në këto kushte mund të ketë ujë në sipërfaqe. Reaksionet kimike ujore, nga ana tjetër, do të formohen në ato periudha të ngrohta kripëra dhe shkëmbinj karbonatikë; procesi do të hiqte ngadalë dioksidin e karbonit nga atmosfera dhe për këtë arsye do të zvogëlonte efektin serë. Një kthim në nivele të moderuara të zhdrejtësisë do të ftohte më tej planetin dhe do të precipitonte borë të thatë akulli, duke hedh lëng edhe më shumë atmosferën dhe duke e kthyer Marsin në gjendjen e tij të akullt normale.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.