Fauna paleogjene

Fauna paleogjene

Brenda Epoka kenozoike ne kemi Periudha e Paleogjenit. Isshtë një ndarje e afateve kohore që përfshin 66 milion vjet dhe ka përfunduar afërsisht 23 milion vjet më parë. Në këtë periudhë kemi një evolucion të madh të gjitarëve përkundër faktit se atyre u është dashur të evoluojnë nga speciet e një madhësie shumë të vogël. Fauna paleogjene shënoni një para dhe pas, veçanërisht në gjitarët.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për të gjitha karakteristikat dhe evolucionin e faunës Paleogjene.

Periudha e Paleogjenit

Kjo periudhë ishte origjina e formave më primitive të jetës së fundit. Duhet të kemi parasysh se në fillim të kësaj periudhe gjeologjike ka pasur një zhdukje që korrespondon me dinosaurët në fund të periudha kretace. Në gjeologjinë e kësaj periudhe shohim që pllakat e Australisë dhe Indisë lëvizën në një drejtim verilindor për shkak të lëvizjes së domethënies kontinentale. Shtë vlerësuar se shpejtësia e lëvizjes së këtyre pllakat tektonike ishin rreth 6 centimetra në vit. Aktualisht kjo normë është shumë më e ulët.

Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh se fauna e Paleogjenit u ndikua nga ndryshimet në klimë në një nivel global. Kishte ndryshime akute klimatike të tilla si një ftohje e përgjithshme e të gjitha rajoneve polare. Për shkak të uljes së të gjitha temperaturave globale, ishte e mundur të lejohej që i gjithë planeti të ftohet. Ndërsa përparon periudha e Paleogjenit, temperaturat e planetit u rritën përsëri. Dhe është se rritja e temperaturave ndihmoi që të ketë një klimë tropikale në shumë vende. Siç e dimë, klima tropikale karakterizohet kryesisht nga bollëk temperatura të larta, lagështi të lartë dhe reshje të mira shiu. E gjithë kjo çon në zhvillimin e faunës Paleogjene.

Shumë organizma u desh të përshtaten me klimën dhe ishin në gjendje ta bënin këtë pavarësisht nga zhdukja që ndodhi në periudhën e mëparshme. Një nga taksat që mund të zhvillohej ishin bimët e angiospermës.

Fauna paleogjene

fauna paleogjene tropikale

Periudha e Paleogjenit është e ndarë në tre epoka: Paleoceni, Eoceni dhe Oligoceni. Në secilën nga këto periudha gjejmë një zhvillim të ndryshëm të faunës Paleogjene. Le të analizojmë cilat në detaje.

Paleoceni

Gjatë epokës së Paleocenit gjetëm një numër të madh të kafshëve që duhej të jetonin përmes zhdukjes masive të Kretaceut të vonë. Falë kësaj ngjarjeje të zhdukjes masive, kafshët ishin në gjendje të zhvillonin qëndrime të ndryshme për t'u përshtatur në mjedise të reja. Kjo zhdukje i dha asaj mundësinë për të diversifikuar dhe zgjeruar në specie të caktuara të florës dhe faunës. Ata veçanërisht shfrytëzuan rastin që dinosaurët ishin tashmë atje. Dhe a është se këto kafshë ata konsideroheshin grabitqarët më të rëndësishëm në të gjithë planetin. Të gjitha kafshët duhej të garonin për burime natyrore me dinosaurët.

Ndër faunën e Paleogjenit që dallon nga epoka e Paleocenit kemi zvarranikët. Ata ishin një grup kafshësh që i mbijetuan zhdukjes shumë mirë dhe u favorizuan falë kushteve klimatike të kësaj kohe. Ndër zvarranikët më të bollshëm ne gjejmë kampe, që banonin kryesisht në vendet ujore. Gjarpërinjtë dhe breshkat e detit gjithashtu patën një zhvillim të madh.

Sa për zogjtë, ata u zgjeruan falë rritjes së temperaturave në zonat tropikale. Zogjtë e terrorit ishin më të njohurit në atë kohë. Ata ishin të mëdhenj, por pa aftësinë për të fluturuar. Zakonet e këtyre specieve ishin mishngrënëse dhe konsideroheshin grabitqarë të frikshëm për shumë kafshë. Speciet e tjera të zogjve që gjetën zhvillim të madh gjatë faunës së Paleogjenit ishin pulëbardha, pëllumba, bufë dhe rosa.

Fauna detare gjithashtu u zhvillua mjaft shumë përsa i përket peshkut. Gjeneroi një konkurrencë të madhe në fushën detare dhe peshkaqenët u përhapën për t'u bërë grabitqarët e rinj dominues. Në fushën e gjitarëve, një nga kafshët që janë zhvilluar më shumë gjatë faunës Paleogjene, gjejmë placentarë, monotremë dhe marsupiale. Ne gjithashtu gjejmë grupin e brejtësve, primatëve, lemurëve, ndër të tjera.

Eoceni

Periudha e Paleogjenit

Në epokën e Miocenit, fauna e Paleogjenit u zhvillua kryesisht në grupin e gjitarëve dhe zogjve. Invertebrorët arritën të zhvillohen dhe diversifikohen mjaft në mjedisin detar. Shumë molusqe, gastropodë, bivalvale, cnidarians ekinodermë mund të zhvillohen gjatë kohës. Grupi i milingonave është mbase grupi më i zhvilluar i kafshëve për sa i përket jovertebrorëve.

Zogjtë ishin specie që u zhvilluan falë kushteve të favorshme mjedisore. Më të shumtat ishin speciet e njohura si Phorusrhacidae, Gastornis dhe pinguinët. Në fushën e zvarranikëve dhe gjitarëve që u zhvilluan me një shpejtësi të mirë, ne gjetëm kafshë që mund të kishin gjatësi deri në 10 metra. Midis këtyre kafshëve kemi ungulates, cetaceans dhe Ambulocytids. Çdo kafshë kishte karakteristika të veçanta që i ndihmuan ata të përshtaten me mjedisin mbizotërues në atë kohë.

Oligoceni

Pjesa e fundit e faunës Paleogjene i referohet faunës Oligocene. Karakterizohet nga pasja e grupeve të shumta të kafshëve që diversifikohen dhe lulëzojnë pavarësisht nga kushtet klimatike në të cilat ato u gjetën. Këtu spikat evolucioni i gjitarëve. Një numër i madh i specieve gjitare u shfaq, midis të cilave kemi brejtës, kanaçe, primatë dhe cetace.

Brejtësit kishin karakteristikën kryesore të kenë prerës shumë të mprehtë me përdorime të shumëfishta. Përdorimi i tij ishte kryesisht atë të kafshimit të grabitqarëve ose brejtjes së drurit. Primatët janë një grup më i zhvilluar gjitarësh dhe karakterizohen nga mbajtja e pesë gishtërinjve në gjymtyrët e tyre. Ndër avantazhet evolucionare të këtyre kafshëve ndaj gjitarëve të tjerë është se ato kanë gishta të mëdhenj të kundërt. Përveç kësaj, ato kanë këmbë të planifikuara që lejojnë mbështetjen e të gjithë shputës së këmbës në mënyrë që të lëvizë në mënyrë më efikase.

Kanidet bëjnë pjesë në grupin e ujqërve dhe qenve. Karakteristika e tyre kryesore është ajo e të pasurit një trup të mesëm dhe ata ecin në majë të gishtërinjve. Ata kanë një dietë mishngrënëse dhe zakonisht gjenden në lidhjen grabitqare në zinxhirin ushqimor.

Më në fund, cetacet ishin një grup gjitarësh që u zhvilluan mjaft gjatë faunës së Paleogjenit. Ata ishin kafshët që u përshtatën më shumë në jetën detare edhe pse vazhdojnë të kenë frymëmarrje të mushkërive.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Paleogjenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.