Periudha Kretace

Gjatë gjithë epokës së Mesozoik gjejmë 3 periudha: Triasik, Jurasik dhe Kretace. Sot do të përqendrohemi të flasim për periudhën e Kretaceut. Shtë një ndarje e shkallës kohore që korrespondon me koha gjeologjike duke qenë periudha e tretë dhe e fundit e Mesozoikut. Filloi afërsisht 145 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 65 milion vjet më parë. Kjo periudhë është e ndarë në dy gjysma të njohura si Kretace e Poshtme dhe Kretace e Epërme. Kjo është një nga periudhat më të gjata brenda epokës fanerozoike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për periudhën e Kretaceut.

tipare kryesore Karakteristikat e kretakut

Kjo periudhë ka emrin e saj që vjen nga latinishtja në eta që do të thotë shkumës. Ky emër bazohet në shtresat e vendosura në pellgun parizian në Francë. Në këtë periudhë jeta në dete dhe në tokë u shfaq si një përzierje e formave të tëra moderne dhe formave arkaike. Zgjat rreth 80 milion vjet afërsisht, duke qenë periudha më e gjatë e epokës fanerozoike.

Si në shumicën e epokave gjeologjike që kemi studiuar, fillimi i kësaj periudhe është mjaft i pasigurt me disa miliona vjet më shumë ose më pak. Të gjitha fillimet dhe mbarimet e periudhave gjeologjike përcaktohen nga ndonjë ngjarje e rëndësishme globale, ose nga ndryshimet në klimë, florë, faunë ose gjeologji. Datimi i fundit të kësaj periudhe është relativisht i saktë në lidhje me fillimin. Kjo pasi nëse përputheni me një nga shtresat gjeologjike që ka një prani të fortë iridiumi dhe që duket se përputhet rënia e një meteori në atë që tani korrespondon me Gadishullin Jukatan dhe Gjirin e Meksikës.

Ky është meteoriti i famshëm që mund të përfundojë duke shkaktuar një zhdukje masive që ndodhi në fund të kësaj periudhe në të cilën shumica e të gjithë faunës u zhduk, duke përfshirë dinosaurët. Kjo është ngjarja më e rëndësishme që deklaron fundin e epokës Mesozoike. Aftershtë pas Jurassic dhe para Paleoceni.

Gjeologjia kretace

Shkëmbinj kretakë

Në mes të periudhës së Kretaceut, u formuan më shumë se gjysma e rezervave të naftës në botë që kemi sot. Shumica e përqendrimeve më të famshme janë të vendosura rreth Gjirit Persik dhe në rajonin midis Gjirit të Meksikës dhe bregdetit të Venezuelës.

Gjatë gjithë kësaj periudhe niveli i detit ishte në një rritje të vazhdueshme për shkak të rritjes së temperaturave globale. Kjo rritje solli nivelet e detit në nivelet më të larta të regjistruara ndonjëherë në historinë e planetit tonë. Shumë zona që ishin më parë të shkreta u bënë fusha të përmbytura. Niveli i detit arriti një pikë të tillë që vetëm 18% e sipërfaqes së tokës ishte mbi nivelin e ujit. Sot kemi 29% të sipërfaqes së shfaqur të tokës.

Supercontinent i njohur si Pangea u nda gjatë gjithë epokës Mesozoike për të dhënë lindjen e kontinenteve që ne njohim sot. Pozicionet që ata mbajtën atëherë ishin thelbësisht të ndryshme. Në fillim të Kretaceut kishte tashmë dy superkontinentë të njohur si Laurasia dhe Gondwana. Këto dy masa të mëdha toke u ndanë nga Deti i Thetis. Në fund të kësaj periudhe kontinentet filluan të përvetësojnë format që janë më të ngjashme me ato aktuale. Ndarja progresive e kontinenteve u shkaktua nga veprimi i Domethënie kontinentale dhe shoqëruar me formimin e platformave të gjera dhe shkëmbinj nënujorë.

Sistemi i defektit që ekzistonte në Jurasikën e brendshme kishte ndarë Evropën, Afrikën dhe kontinentin e Amerikës së Veriut. Sidoqoftë, këto toka mbetën afër njëra-tjetrës. India dhe Madagaskari po largoheshin nga bregu i Afrikës Lindore. Një nga episodet më të rëndësishme të vullkanizmit masiv ndodhi midis Kretaceut të vonë dhe Paleocenit të hershëm në Indi. Nga ana tjetër, Antarktida dhe Australia ishin ende së bashku dhe ata po largoheshin nga Amerika e Jugut, duke u larguar drejt lindjes.

Të gjitha këto lëvizje krijuan rrugë të reja detare të tilla si Atlantiku Verior dhe Jugor primitiv gjithashtu, Deti Karaibe dhe Oqeani Indian. Ndërsa Oqeani Atlantik po zgjerohej, orogjenitë që ishin formuar gjatë Jurassic vazhduan nga vargu malor i Amerikës së Veriut, ndërsa orogjenia e Nevada u pasua nga orogjeni të tjera si Laramide.

Klima kretace

gjeologji kretace

Temperaturat gjatë kësaj periudhe u rritën në maksimumin e tyre rreth 100 milion vjet më parë. Në atë kohë praktikisht nuk kishte akull në pole. Sedimentet që janë gjetur nga kjo periudhë tregojnë se temperaturat në sipërfaqen e oqeanit tropikal duhet të jenë midis 9 dhe 12 gradë, duke qenë më të ngrohta se aktualisht. Temperaturat në oqeanin e thellë duhet të kenë qenë edhe 15 dhe 20 gradë më të larta.

Planeti nuk duhet të ketë qenë shumë më i ngrohtë sesa gjatë Triasikut ose Jurasikut, por është e vërtetë që gradienti i temperaturës që ekziston midis poleve dhe Ekuatorit duhet të ishte më i butë. Kjo gradient i butë i temperaturës bëri që rrymat ajrore të planetit të ulen dhe kontribuan në zvogëlimin e rrymave oqeanike. Prandaj, kishte shumë oqeane që ishin më të ndenjur se sa sot.

Sapo të mbaronte periudha e Kretaceut, filluan temperaturat mesatare një zbritje e ngadaltë që përshpejtohej në mënyrë progresive dhe në milionat e fundit mesatarja vjetore u ul nga 20 gradë në 10 gradë.

Flora dhe Fauna

Periudha Kretace

Efekti që bëri që Toka të ndahet në 12 ose më shumë toka të izoluara favorizoi zhvillimin e faunës dhe florës endemike. Në këto popullata, ata formuan izolimin e tyre në kontinentet ishullore të Kretaceut të Epërm dhe evoluan për të gjeneruar pjesën më të madhe të biodiversitetit të jetës tokësore dhe detare që ne njohim sot.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për periudhën e Kretaceut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jorge Gomez Godoy dijo

    Raport i mirë, por me shumë gabime në shkrim dhe shkrim.