Fauna e paleocenit

Brenda epokës Kenozoik ne takojmë Epoka e paleocenit që shtrihej nga rreth 66 milion vjet më parë në rreth 56 milion vjet më parë. Ajo ishte e vendosur brenda periudhës së Paleogjenit dhe është e njohur për disa ndryshime drastike që ekzistonin në planet. Fauna e paleocenit Karakterizohej nga një proces i zhdukjes masive të dinosaurëve dhe me kushte disi armiqësore. Gjatë kësaj kohe, u krijuan disa kushte në mënyrë që planeti të ishte disi më i qëndrueshëm dhe të mund të lindte zhvillimin e bimëve dhe kafshëve të shumta.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe evolucionin e faunës Paleocene.

Epoka e paleocenit

Fauna ujore Paleocene

Gjate asaj kohe planeti ishte mjaft aktiv nga pikëpamja gjeologjike. Domethënia kontinentale vazhdoi lëvizjen e saj për të ndarë super kontinentin e njohur si Pangea dhe kontinentet u zhvendosën drejt vendndodhjes që janë sot.

Sa i përket biodiversitetit, ishte rreth një kohë me një bollëk kafshësh dhe bimësh. Grupet e kafshëve që mbijetuan zhdukjen e periudhës së mëparshme arritën të përshtaten me kushte të ndryshme mjedisore. Nga këtu, ata u përhapën, duke zënë zona të mëdha toke dhe duke u diversifikuar në specie dhe gjini.

Duke pasur parasysh aktivitetin intensiv gjeologjik që u karakterizua kjo kohë, ne kemi disa pllaka tektonike që filluan lëvizjen e tyre gjatë kretace dhe ata përfundimisht u vendosën në vende të tjera në të gjithë Paleocenin. Moti gjithashtu shkaktoi disa temperatura të larta që Ato shkaktuan një ndryshim drastik në zhvillimin e specieve të qenieve të gjalla dhe zonës së tyre të shpërndarjes dhe habitatit.

Biodiversiteti dhe flora

Fauna e paleocenit

Meqenëse Paleoceni filloi menjëherë pas një procesi të zhdukjes masive në një nivel planetar, shumë specie u desh të mbijetojnë dhe t'i përshtaten kushteve të reja. Kjo zhdukje masive bëri që speciet e mbijetuara duhej të diversifikoheshin si në territor ashtu edhe në evolucion. Shumë prej këtyre specieve të mbijetuara u bënë speciet e reja dominuese në planet.

Ky proces i zhdukjes masive ishte më i studiuari dhe i njohuri në histori dhe njihet si zhdukja masive e Kretaceut dhe Terciarit. Hereshtë këtu që shumë nga fauna e të gjithë planetit u zhduk dhe dinosaurët bien në sy.

Ndërsa për florën e Paleocenit gjejmë shumë bimë që vazhdojnë edhe sot. Disa prej bimëve që u zhvilluan gjatë kësaj kohe ishin palma, halore dhe kaktus. Kjo është gjetur falë të dhënave fosile që janë mbledhur nga specialistët. Kishte edhe vende ku fier ishte një bimë shumë e bollshme.

Meqenëse klima mbizotëruese gjatë Paleocenit ishte mjaft e nxehtë dhe e lagësht favorizoi zhvillimin e sipërfaqeve të mëdha të tokës me bimë me gjethe dhe zarzavate tipike të pyjeve të hershme të paprekura dhe pyjeve. Ky zhvillim i ekosistemeve tropikale të bollshme në lagështirë, temperatura të ngrohta dhe bimësi të gjerë mund të lejojë shfaqjen e faunës së re.

Haloret mbizotëronin të gjitha ato vende ku temperatura ishte më e ulët. Këto halorë shtriheshin në ato rajone afër poleve. Një tjetër prej bimëve që vazhdoi diversifikimin e tyre ishin angiospermat. Këto bimë ruhen sot.

Fauna e paleocenit

Sa i përket faunës së Paleocenit, ne kemi shumë kafshë që u desh të kapërcenin ngjarjen e zhdukjes masive të Kretaceut të vonë. Kafshët që munden mbijetuan ata patën mundësinë të diversifikohen duke u zgjeruar nëpër toka të ndryshme rreth planetit. Ata veçanërisht shfrytëzuan rastin që dinosaurët ishin tashmë atje, këta ishin grabitqarët më të mëdhenj në planet. Këto kafshë grabitqare konkuruan për burimet mjedisore, kështu që prania e dinosaurëve, diversifikimi dhe pushtimi i territorit ishte shumë më e lehtë.

Midis grupeve të kafshëve që i përkisnin faunës së Paleocenit dhe që u përhapën në një pjesë më të madhe ishin gjitarët, zogjtë, zvarranikët dhe peshqit. Ne do të analizojmë secilën prej tyre.

Reptiles

Zvarranikët ishin grupi i kafshëve që i mbijetuan shtrirjes dhe u favorizuan nga kushtet klimatike mbizotëruese në këtë kohë. Kushtet mjedisore i lejuan ata të përhapen në më shumë zona që u bënë të përshtatshme për mbijetesën e tyre.

Ndër zvarranikët kampionë më të bollshëm mbizotëruan, që jetonin në habitate ujore. Trupi i tyre ishte i ngjashëm me atë të hardhucave të mëdha dhe ata kishin një bisht të gjatë me 4 gjymtyrë më të vogla. Disa prej këtyre ekzemplarëve mund të kishin një gjatësi deri në 2 metra dhe dhëmbët e tyre ishin në gjendje të gjuanin pre e tyre me shumë lehtësi. Gjarpërinjtë dhe breshkat gjithashtu kishin zhvillimin e tyre gjatë kësaj kohe.

Shpend

Zogjtë Paleocene banuan në këtë planet dhe ato u zgjeruan falë rritjes së temperaturave në zonat tropikale. Zogj të gjinisë Gastornis, të njohur si zogj terroriAta ishin të mëdhenj, por nuk kishin aftësinë për të fluturuar. Karakteristika kryesore e kësaj gjinie është se ata kishin një sqep të madh që kishte një strukturë shumë të fortë. Zakonet e tyre ishin mishngrënëse dhe ishin grabitqarë të frikshëm për shumë kafshë.

Gjatë gjithë kësaj periudhe kohore, shumë specie zogjsh që vazhdojnë sot u zhvilluan dhe u shfaqën falë kushteve të mjedisit. Midis këtij grupi zogjsh gjejmë pulëbardhat, bufët, pëllumbat dhe rosat, ndër të tjera.

Fauna e paleocenit: peshqit dhe gjitarët

Në periudhën e zhdukjes masive të Kretaceut, një pjesë e madhe e faunës detare dhe të gjithë dinosaurëve detarë gjithashtu u zhdukën. Kjo çoi në më pak konkurrencë në fushën detare dhe bëri që peshkaqenët të përhapeshin për t'u bërë grabitqarët e rinj dominues. Shumë prej peshqve që vazhdojnë sot e bënë shfaqjen e tyre rreth kësaj kohe.

Sa për gjitarët, ai ishte grupi më i suksesshëm brenda faunës së Paleocenit. Spikatën placentarët, monotremat dhe marsupialët. Placentalet janë një grup gjitarësh karakteristikë kryesore e të cilëve është zhvillimi i fetusit brenda nënës. Komunikimi midis tyre vendoset falë kordonit të kërthizës dhe placentës. Në këtë grup janë brejtësit, lemurët dhe primatët, ndër të tjera.

Marsupialët janë një grup tjetër gjitarësh nga të cilët femra paraqet një lloj qese që njihet me emrin marsupium. Këtu gjejmë kangurët dhe nuk kishte shumë përfaqësues në Paleocen. Më në fund, monotremat ishin kafshë, karakteristikat e të cilave ngjanin me zvarranikët dhe zogjtë. Trupi i tyre është i mbuluar nga vello por ato janë vezore. Këtu janë platipus dhe ekidna.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Paleocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.