Periudha e Paleogjenit

La Epoka kenozoike fillon me Periudha e Paleogjenit y është një ndarje e shkallës kohore gjeologjike. Kështu filloi kjo periudhë që shtrihet 66 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 23 milion vjet më parë. Kjo periudhë kohore evolucioni i gjitarëve ishte mjaft i jashtëzakonshëm pavarësisht nga fakti se ata duhej të evoluonin nga speciet e vogla. Këto specie ishin të vogla në madhësi nëse e krahasojmë me dinosaurët që ekzistonin në periudha kretace.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e periudhës së Paleogjenit.

tipare kryesore

Fauna paleogjene

Emri Paleogjen vjen nga format më primitive të jetës së fundit. Kur i referohemi jetës së fundit, ne theksojmë gjithçka që ekziston që nga epoka e Kenozoikut. Në fillim të Paleogjenit kishte një defragmentim duke folur niveli gjeologjik pas zhdukjes së dinosaurëve në fund të Kretaceut.

Gjatë kësaj periudhe, Amerika e Veriut dhe Grenlanda u ndanë përfundimisht nga kontinenti i Euroazisë. Falë kësaj, u krijua Deti Norvegjez. Ky det ka ekzistuar për afërsisht 60 milion vjet. Në atë kohë, oqeane të tjerë morën rrugën e tyre, të tilla si Oqeani Indian dhe Atlantiku. Falë kësaj, ajo ishte në gjendje të zgjerohej në mënyrë të tillë që speciet e florës dhe faunës të evoluonin individualisht. Kjo sepse secila specie ishte përshtatur në një ekosistem të ndryshëm.

Për shkak të këtyre kushteve të ndryshme mjedisore, speciet gjenerojnë përshtatje të ndryshme në mënyrë që të mbijetojnë në mjedis.

Gjeologji Paleogjene

Nëse nuk i referohemi Australisë dhe Indisë mund të shohim se ata po lëviznin në drejtim të verilindjes falë lëvizjes së domethënies kontinentale. Shpejtësia e vlerësuar e lëvizjes së këtyre kontinenteve ishte afërsisht 6 centimetra në vit. Siç është vërtetuar nga studimet më të fundit gjeologjike, shkalla e zhvendosjes kontinentale është ngadalësuar ndjeshëm me kalimin e kohës.

Kjo zhvendosje në një drejtim verilindor shkaktoi ose ndarjen e Antarktidës që mbeti pranë polit të jugut nga origjina e Pangea. Rreth 40 milion vjet më vonë, India ishte ndarë pothuajse plotësisht nga Afrika dhe do të përplaset me Azinë për t'u bashkuar dhe formuar atë Himalaja. Përplasja dhe formimi i Himalajeve ishte shkaku i mbylljes së detit të oqeanit të madh Tethys. Kjo ndodhi afërsisht 52 milion vjet më parë.

Ndryshimet në mot

Gjatë gjithë periudhës së Paleogjenit ka pasur ndryshime akute klimatike të tilla si ftohja në rajonet polare. Në atë kohë, filloi edhe formimi i qymyrit dhe strukturave gjeologjike të tilla si Alpet dhe vargmali i gjerë Andean në Amerikën e Jugut.

Kjo ftohje nuk e pa planetin tonë pas zhdukjes së Triasik. Falë uljes së temperaturave globale, ftohja e përkohshme e të gjithë planetit u lejua. Sidoqoftë, Ndërsa periudha e Paleogjenit përparonte, temperatura e tokës u rrit përsëri. Për shkak të kësaj rritje të temperaturave, toka filloi të bëhej një vend tropikal në shumë vende. Në këto zona klima ishte krejtësisht e ndryshme nga të tjerat.

Organizmat duhet të përshtateshin me klimën. Ata ishin në gjendje të qëndronin pavarësisht nga zhdukja që ndodhi në periudhën e mëparshme. Një nga këto taksi ishin angiospermat.

Flora dhe Fauna

Periudha dhe fauna e Paleogjenit

Gjitarët që u gjetën në atë kohë mbaheshin me tipare të ngjashme me ato që gjenden sot. Midis tyre bie në sy kali, majmuni, disa variacione të bimëve dhe të tjerë të gjitarëve. Pas zhdukjes në Kretaceun e vonë, shumica e specieve të gjitarëve lulëzuan. Këto kafshë arritën të diversifikohen, duke u bërë një specie dalluese në planet.

Një nga speciet më të rëndësishme të gjitarëve ishin primatët që evoluan me kalimin e kohës në Homo sapiens.

Fazat e Paleogjenit

Periudha e Paleogjenit

Periudha e Paleogjenit ndahet në 3 periudha me karakteristika të ndryshme të gjeologjisë, florës dhe faunës dhe klimave të ndryshme. Këto tre faza janë si më poshtë: Paleoceni, Eoceni y Oligoceni.

Paleoceni

Është e para skenë me 65 milion vjet dhe zgjati deri në 56 milion vjet. Në këtë fazë kohore, ndodhi shkëputja totale e kontinentit Pangea. Të gjitha pllakat tektonike të ndara përfundimisht u ndanë nga Antarktida me Australinë. Komunitetet e vogla të gjitarëve të natës ekzistonin si karakteristika ushqyese barngrënëse dhe insektive. Këtu gjejmë brejtës, zogj dhe zvarranikë që do të mbijetonin në këtë kohë.

Eoceni

Kjo fazë zgjati nga 56 milion vjet në 34 milion vjet. Këtu e gjithë hemisfera perëndimore ishte ngritja e vargjeve të mëdha malore nga përplasja e pllakave tektonike. Moti ishte i nxehtë dhe i lagësht rreth kësaj kohe. Diferenca në temperatura u shënua nga ekuatori, meridiani dhe polet. Sa për faunën, kafshët primitive të tilla si marsupials dhe lemurs bëri paraqitjen e tyre.

Oligoceni

Kjo fazë zgjati nga 34 milion vjet në 23 milion vjet. Në këtë kohë gjeologjia u përqendrua në mbylljen e hendekut në skajin lindor të Oqeanit Tethys. E gjithë kjo po ndodhte ndërsa Australia u përplas me Indonezinë dhe pllaka e Amerikës së Veriut filloi të mbivendosej mbi Oqeanin Paqësor. Lidhur me motin, temperatura globale u mbajt në një mënyrë subtropikale dhe të lagësht. Pas pak, prirja po ndryshonte drejt një ftohjeje globale me ardhjen e një epoke akulli. Në pjesën e faunës gjejmë kriodontet që shkuan të ndërmarrin hapa të rëndësishëm në zhvillimin e tyre. Gjitarët. Ata u krijuan për të qenë në gjendje të dominojnë të gjithë jetën tokësore në planet. Një nga shembujt më thelbësorë janë devetë xhuxh dhe elefantët e parë që nuk posedonin tusks. Për më tepër, trupat e tij ishin shumë të shkurtër.

Siç mund ta shihni, periudha e Paleogjenit është e ngarkuar me zhvillim të florës dhe faunës dhe mjaft interesante në nivelin gjeologjik. Në fund të Paleogjenit, filloi zhvillimi i primatëve, të cilët më vonë do të evoluonin në qenien aktuale njerëzore. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për periudhën e Paleogjenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.