Era kenozoike: Gjithçka që duhet të dini

kafshë cenozoike

Sot do të bëjmë një udhëtim në të kaluarën. Por jo për të kaluarën e disa viteve ose disa shekuj më parë. Ne do të udhëtojmë 66 milion vjet prapa në të tashmen. Dhe a është kjo kenozoik është një epokë që ishte e treta e epokave kryesore në historinë e Tokës. Ishte intervali më i njohur për të cilin kontinentet po merrnin konfigurimin që kanë sot. Ne e kujtojmë atë teoria e shtrirjes kontinentale dhe tektonika e pllakave shpjegon se kontinentet lëvizin.

A doni të dini të gjitha karakteristikat dhe ngjarjet, si gjeologjike ashtu edhe biologjike, që kanë ndodhur në Kenozoik? Në këtë postim do t'ju tregojmë të gjithëve ...

Çfarë është Kenozoiku?

Koha gjeologjike

Gjeologjia, flora dhe fauna e botës nuk është e qëndrueshme me kalimin e kohës. Me kalimin e viteve ato evoluojnë për shkak të kryqëzimit të specieve dhe ndryshimeve në kushtet e mjedisit. Nga ana tjetër, shkëmbinjtë po lëvizin së bashku me kontinentet, duke krijuar dhe shkatërruar me pllaka tektonike.

Termi Cenozoic vjen nga fjala Kainozoic. Ajo u përdor nga gjeologu anglez John Philips për të emëruar nënndarjet kryesore të Eeonit fanerozoik.

Epoka kenozoike ka qenë një nga më të rëndësishmet, pasi përfaqëson momentin kur dinozaurët u zhdukën. Kjo shënoi fillimin e revolucionit të gjitarëve. Përveç kësaj, kontinentet fituan konfigurimin që mirëmbahet sot dhe flora dhe fauna evoluan. Kushtet e reja mjedisore që paraqiti planeti ynë, detyruan të ndryshojnë të gjithë panoramën e njohur deri më tani.

Kafshët e pranishme në Kenozoik

Kafshët e pranishme në Kenozoik

Gjatë Kenozoikut, Oqeani Atlantik u zgjerua për të formuar vargmalin Atlantik. Disa vende si India kishin goditje të mëdha tektonike që rezultuan në deri në formimin e Himalajeve. Nga ana tjetër, pllaka afrikane lëvizi në drejtimin evropian për të formuar Alpet Zvicerane. Më në fund, në Amerikën e Veriut Malet Shkëmbore u formuan nga të njëjtat procese.

Shkëmbinjtë që ishin të pranishëm në këtë epokë u zhvilluan në kontinente dhe fusha të ulta, duke marrë një nivel më të lartë fortësie. Kjo është për shkak të presionit të lartë të shkaktuar nga varrosja e thellë, diagjeneza kimike dhe temperaturat e larta. Nga ana tjetër, janë shkëmbinjtë sedimentarë që mbizotëruan këtë epokë. Më shumë se gjysma e të gjithë naftës në botë nxirret nga depozitat sedimentare të shkëmbinjve.

Karakteristikat e epokës kenozoike

Shuarja e dinosaurëve

Që kur kjo epokë hyri me zhdukjen e dinosaurëve, kishte shumë ndryshime që ndodhën në nivelin planetar. E para ishte evolucioni dhe zgjerimi i gjitarëve. Duke mos pasur si konkurrencë dinosaurët, ata mund të evoluojnë dhe të diversifikohen. Shkëmbimi gjenetik ndihmoi në rritjen e përhapjes dhe adaptimit të gjitarëve në mjedise të ndryshme.

Në përgjithësi, kishte një shtrirje të faunës në të gjithë Tokën. Pllakat tektonike janë në lëvizje të vazhdueshme dhe është në këtë epokë që Oqeani Atlantik u zgjerua. Ngjarjet që kishin më shumë rëndësi dhe që janë të rëndësishme sot ishin:

 • U formuan vargjet e mëdha malore të të gjithë botës.
 • U shfaqën hominidet e para.
 • Kapakët polare u zhvilluan.
 • Lloji njerëzor bëri paraqitjen e tij.

Cilat periudha mbulon kjo epokë?

Epoka e Akullnajave

Siç përshkruhet në koha gjeologjike Çdo epokë përbëhet nga disa periudha. Kenozoiku është i ndarë në dy periudha të quajtura terciare dhe kuaternare. Këto nga ana tjetër ndahen në epoka të ndryshme.

Periudha terciare

Bashkimi i kontinenteve dhe formimi i vargjeve aktuale malore

Bashkimi i kontinenteve dhe formimi i vargjeve aktuale malore

Isshtë periudha e parë në të cilën format e jetës si në sipërfaqe ashtu edhe në det janë të ngjashme me ato aktuale. Meqenëse dinosaurët ishin zhdukur, gjitarët dhe zogjtë sunduan planetin. Kjo sepse ata nuk kishin asnjë lloj konkurrence. Në këtë kohë egzistonin barngrënësit, kafshët ripërtypëse, marsupia, insektivuesit dhe madje edhe balenat.

Siç kemi përmendur më parë, kjo periudhë ndahet nga ana tjetër në periudha të ndryshme që janë:

 • Paleoceni. Karakterizohet nga ftohja e planetëve me formimin pasues të kapakëve polare. Supercontinent Pangea përfundoi duke u ndarë dhe kontinentet morën formën e sotme. Specie të shumta zogjsh u shfaqën së bashku me zhvillimin e angiospermave. Për më tepër, Grenlanda u largua nga Amerika e Veriut.
 • Eoceni. Në këtë kohë u ngritën vargjet e mëdha malore të përmendura më lart. Gjitarët u zhvilluan aq shumë sa u bënë kafshët më të rëndësishme. Kuajt e parë u shfaqën dhe primatët lindën. Disa gjitarë si balena të adaptuara në mjedisin detar.
 • Oligoceni. Kjo është një kohë kur pllakat tektonike vazhduan të përplasen për të formuar Detin Mesdhe. U formuan vargje malore si Himalajet dhe Alpet.
 • Miocen. Të gjitha vargjet malore u përfunduan dhe u formua kapaku i akullit Antarktik. Kjo bëri që klima e përgjithshme në Tokë të jetë më e ftohtë. Shumë kullota kanë origjinën në të gjithë botën dhe fauna evoluoi.
 • Plioceni. Në këtë kohë, gjitarët arritën kulmin dhe u përhapën. Klima ishte e ftohtë dhe e thatë dhe u shfaqën hominidet e para. Lloje si Australopitecinat dhe Homo habilis  dhe Homo erectus, paraardhësit e Homo sapiens.

Periudha kuaternare

Mjedisi cenozoik

Kjo është periudha më moderne që ne njohim. Ajo është e ndarë në dy epoka:

 • Pleistoceni. Isshtë e njohur gjithashtu si epoka e akullit pasi ajo shtrihej mbi një të katërtën e të gjithë sipërfaqes së Tokës. U mbuluan vendet ku akulli nuk kishte ekzistuar kurrë më parë. Në fund të kësaj periudhe shumë gjitarë ishin zhdukur.
 • Holoceni. Shtë periudha në të cilën akulli zhduket duke rritur sipërfaqet e tokës dhe duke zgjeruar shelfin kontinental. Klima është më e ngrohtë me një bollëk të florës dhe faunës. Njerëzit zhvillohen dhe fillojnë gjuetinë dhe bujqësinë.

Klima kenozoike

Zogj që sundojnë planetin

Kenozoik u konsiderua si një periudhë kohe në të cilën planeti u ftoh. Zgjati mjaft gjatë. Pasi Australia u nda plotësisht nga Antarktida gjatë periudhës së Oligocenit, klima u ftoh shumë për shkak të shfaqjes së Rryma rrethore antarktike e cila prodhoi një ftohje të madhe të Oqeanit Antarktik.

Gjatë Miocenit kishte një ngrohje për shkak të çlirimit të dioksidit të karbonit. Pas ftohjes së klimës, filluan epokat e para të akullit.

Me këtë informacion do të mësoni më shumë rreth historisë së planetit tonë


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge dijo

  Thjesht nënvizoni se e dua faqen tuaj. Unë kam qenë në gjendje të mësoj shumë gjëra që nuk i dija ...