Fauna oligocene

Gjitarët e faunës oligocenike

La Epoka e oligocenit ishte e treta dhe e fundit e epokave që formuan periudhën Paleogjene të epokës së Kenozoik. Shtë një periudhë kohe në të cilën planeti përjetoi ose ndryshime të dukshme në nivelin e qenieve të gjalla dhe gjeologjisë. Fauna oligocene Ishte në gjendje të lulëzonte falë një ndryshimi thelbësor në klimë që krijoi kushte ideale për shtimin e kafshëve dhe bimëve.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe evolucionin e faunës Oligocene.

Epoka e oligocenit

Kjo epokë filloi afërsisht rreth 34 milion vjet dhe përfundoi rreth 23 milion vjet më parë. Gjatë gjithë kësaj kohe planeti pësoi ndryshime të dukshme. Klima luajti një rol themelor në zhvillimin e florës dhe faunës. Këto ndryshime në planet bënë që kafshët të rishpërndaheshin në të gjithë planetin.

Oligoceni ka qenë një kohë që i ka magjepsur specialistët në studimin e kohës gjeologjike pasi ata kanë kushtuar mjaft kohë dhe përpjekje për të qenë në gjendje të sqarojnë aspektet më të fshehura. Kohëzgjatja e Oligocenit është afërsisht 11 milion vjet dhe, gjatë kësaj kohe, lëvizjet e pllakave tektonike vazhduan, duke arritur pozicione të ngjashme me ato që kanë sot.

Fauna Oligocene është e famshme për t’u njohur si epoka e gjitarëve. Dhe është se grupi i gjitarëve ishte ai që përjetoi diversifikimin dhe larminë më të madhe gjatë kësaj kohe. Falë zhvillimit dhe shtrirjes së kafshëve, mund të krijohen nënndarje të njohura si brejtësit dhe kanaçet. Ajo që bie më shumë në sy nga gjeologjia e kësaj kohe është orogjenia e Laramidit dhe orogjenia Alpine.

Sa i përket klimës, kushtet që karakterizuan këtë periudhë ishin mjaft ekstreme. Karakterizohej nga temperatura shumë të ulëta në të cilat polet mbetën të mbuluar me akull. Disa ekosisteme u modifikuan nga ulja e temperaturës globale. Le ta analizojmë jetën më mirë.

Flora

Flora e Oligocenit karakterizohet kryesisht nga pyjet halore që mbizotëronin së bashku me pyjet gjetherënës. Këto pyje janë të përgatitur që të jenë në gjendje të mbijetojnë temperaturat e ulëta. Angiospermat filluan të përhapen në një numër të madh të habitateve, marrja e një domeni të shkëlqyeshëm.

Për shkak të klimës së ftohtë, u vu re një rënie në pyjet tropikale, të cilat u zëvendësuan nga bimë barishtore dhe kullota. Lloje të ndryshme të bimëve duhej të përballeshin me veprimin e kafshëve që kullotnin që ushqeheshin me to. Le të analizojmë cilat janë këto kafshë.

Fauna oligocene

Fauna oligocene

Fauna Oligocene karakterizohet nga pasja e shumë grupeve të kafshëve që arritën të diversifikohen dhe të prosperojnë pavarësisht nga kushtet klimatike në të cilat ato u gjetën. Në këto grupe më të larmishme të kafshëve gjejmë zogj, zvarranikë dhe gjitarë. Disa shkencëtarë e quajnë fauna Oligocene mosha e gjitarëve. Bëhet fjalë për kohën e epokës kenozoike, çfarë tjetër mund të shumohet për sa i përket gjitarëve.

Një numër i madh i specieve të reja të gjitarëve u shfaq, midis të cilave kemi brejtës, kanaçe, primatë dhe cetace. Ne do të analizojmë secilën prej tyre.

Brejtësit

Brenda rendit të brejtësve ne gjejmë një grup më të bollshëm të gjitarëve që u zhvilluan gjatë faunës Oligocene. Karakteristika e tij që ndihmoi në dallimin e tyre nga pjesa tjetër ishin dhëmbët prerës shumë të mprehtë me përdorime të shumta. Njëri prej tyre është kafshimi i grabitqarëve ose kërcëllim druri. Familja më e njohur e brejtësve të Oligocenit ishte Eomyidae. Ata ishin të ngjashëm me ketrat e sotëm, por me një trup më të vogël dhe zakone arbërore.

primat

Ata janë një grup gjitarësh që karakterizohen duke pasur pesë gishta në gjymtyrët e tyre. Një nga përparësitë kryesore të këtyre primatëve mbi gjitarët e tjerë është gishti i madh i kundërshtueshëm. Përveç kësaj, ato kanë këmbë të planifikuara që lejojnë lëvizjen e të gjithë shputës së këmbës. Modeli i dhëmbëve të tij është i përgjithësuar dhe jo shumë i specializuar. Primatët që mund të vërehen më shpesh në këtë kohë ishin lemuri dhe tarseri.

Tarsier është një kushëri me një madhësi të vogël afërsisht 10 centimetra. Karakteristikat e tyre kryesore janë se ata kanë sy të mëdhenj që i lejojnë ata të përshtatin vizionin e tyre në errësirë. Ata ushqehen plotësisht me nepërkën dhe kohën më të madhe e kalojnë pezull në degët e pemëve.

Për më tepër, lemuri është një primat që mund të ndryshojë në madhësi në varësi të nënllojeve. Një nga karakteristikat që bie në sy është bishti i saj i gjatë. Kjo bisht është shpesh më e gjatë se e gjithë trupi. Sytë e tyre janë të mëdhenj dhe kjo i lejon ata të shohin errësirën. Ata nuk i dallojnë mirë ngjyrat edhe pse mund të dallojnë format.

Fauna oligocene: kanide

Brenda kanidheve ata bëjnë pjesë në grupin e ujqërve dhe qenve. Karakteristika e tij kryesore është të kesh një trup të mesëm dhe të ecësh mbështetur në majat e gishtërinjve. Ata janë ushqim mishngrënës dhe shumë prej tyre janë grabitqarë. Ata u shfaqën në Eocene dhe më vonë u larmishëm.

Cetaceans

Grupi i gjitarëve që ka qenë në gjendje të përshtatet më së shumti në jetën detare. Karakteristikat e tij kryesore janë gjymtyrët e përparme të modifikuara për të qenë në gjendje të bëhen pendë. Flippers e tyre të pasme janë zhdukur me kalimin e kohës. Frymëmarrja e tyre është pulmonare, kështu që ata shpesh duhet të ngrihen në sipërfaqe për të marrë ajrin.

Gjatë faunës Oligocene një nga gjitarët më të mëdhenj të tokës të zhvilluar. Njihet si Paraceratherium. Ajo kishte matjet e përafërta të gati 8 metra të gjatë dhe 7 metra të gjatë. Ata ishin kafshë barngrënëse me një nuhatje shumë të zhvilluar. Nuk ishte aspak e shoqërueshme, por ata kishin një mënyrë jetese të vetmuar. Me sa duket ata po luftonin me njëri-tjetrin, duke përplasur kokën dhe i kishin të mbrojtur nga kockat e kafkës shumë më të trashë se normalja.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth faunës Oligocene.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.