Fauna e eocenit

Fauna e eocenit

La Epoka eocenit ishte një nga ata që formuan periudhën e Paleogjenit të Epoka kenozoike. Gjatë kësaj kohe pati ndryshime të mëdha nga pikëpamja gjeologjike dhe biologjike, pasi që vargje të mëdha malore u formuan për shkak të përplasjeve kontinentale. Këto lëvizje të kontinenteve shkaktuan Fauna e eocenit ai mund të zhvillohet dhe diversifikohet në hapësira të gjera.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe zhvillimin e faunës Eocene.

tipare kryesore

Epoka e eocenit zgjati përafërsisht 23 milion vjet. Ajo u shpërnda në 4 mosha të shënuara nga disa ndryshime klimatike, gjeologjike dhe faunale. Konsiderohet si një kohë e ndryshimeve në të cilat planeti pësoi disa modifikime në një nivel gjeologjik pasi super-kontinenti Pangea u shkaktua të thyhej. Kështu u formuan kontinentet siç i njohim ne sot.

Kishte ndryshime të shumta klimatike me rëndësi të madhe pasi kishte disa ngjarje që kundërshtuan Paleogjenin. Për shembull, kemi ngjarjen Azolla që shkaktoi një rritje të temperaturës globale të mjedisit në një mënyrë të tillë që krijoi kushte të tjera në të cilat qeniet e gjalla duhej të adaptoheshin. Kishte gjithashtu një ndryshim tjetër në luhatjet e temperaturës që shkaktoi një rënie në të. Të dy ngjarjet klimatike sollën pasoja për qeniet e gjalla që populluan planetin gjatë kësaj kohe.

Zogjtë ishin një nga grupet që përjetuan diversifikimin më të madh në këtë kohë. Shumë nga ata që banonin në planet ishin grabitqarë të frikshëm dhe të mëdhenj. Fragmentimi total i super kontinentit Pangea ishte ajo që shkaktoi diversifikimin e shumë specieve të kafshëve dhe bimëve.

Ne do të analizojmë se si flora dhe fauna e eocenit kanë evoluar.

Flora

Gjatë kësaj periudhe kohore kushtet mjedisore të këtij planeti lejuan zhvillimin e specieve të shumta të bimëve dhe kafshëve. Ishte një kohë kur biodiversiteti ishte i pasur falë klimës së lagësht dhe të ngrohtë.

Duke analizuar florën, gjetëm se ishte një ndryshim mjaft i dukshëm. Kur temperaturat ishin të ngrohta dhe të lagështa në fillim të Eocenit, planeti kishte një bollëk xhunglash dhe pyjesh. Ka prova që thonë se polet gjithashtu kishin pyll gjatë kësaj kohe. E përbashkëta që mbante pak mungesë bimësh ishin ekosistemet e shkretëtirës në brendësi të kontinenteve.

Bimët më të zhvilluara gjatë kësaj kohe ishin metasequoia dhe familja cupresaceae. Këto të fundit janë ato që i përkasin grupit të gjimnosjeve, duke qenë në thelb halore. Shtë një grup mjaft i zhdërvjellët i bimëve pasi ato mund të jenë të vogla dhe të mëdha. Gjethet e saj janë të ngjashme me luspat dhe janë rregulluar shumë afër njëra-tjetrës. Disa prej tyre lëshojnë diçka më të këndshme.

Fauna e eocenit

Zogjtë e Faunës Eocene

Isshtë këtu që ne të përqendrohemi në faunën e Eocenit. Mund të themi se fauna në këtë kohë ishte e larmishme. Grupet e gjitarëve dhe zogjve ishin ato që binin më shumë në sy. Ne do të analizojmë të gjitha grupet.

Pa kurrizorë

Ai vazhdonte të diversifikohej mjaft veçanërisht në mjedisin detar. Ekziston një numër i madh i molusqeve, midis të cilëve shquhen gastropodët, bivalvalet, ekinodermat dhe knidaret. Artropodët gjithashtu evoluan gjatë kësaj kohe, me milingonat më përfaqësuese.

Shpend

Zogjtë ishin ato specie që u zhvilluan më së shumti falë kushteve të favorshme mjedisore. Disa specie ishin grabitqarë të egër që dhanë dy grupe qeniesh të gjalla dhe kishin shumë frikë në atë kohë. Ndër speciet e zogjve që u zhvilluan më shumë dhe ishin më të bollshme janë: Phorusrhacidae, Gastornis dhe pinguinët. Ne do të përshkruajmë karakteristikat e secilës prej tyre:

 • Phorusrhacidae: Isshtë një grup zogjsh karakteristikë kryesore e të cilëve është madhësia e tij e madhe. Disa ekzemplarë ishin të gjatë deri në 3 metra. Mund të verifikohet falë të dhënave të shumta fosile që ekzistojnë nga kjo kohë. Kohët e fundit, disa kafka të këtyre kafshëve mund të gjendeshin në mënyrë që t'i identifikonin ato më mirë. Një tjetër tipar i krahut është aftësia për të fluturuar. Sidoqoftë, ai e kompensoi atë shumë shpejt. Mendohet se ato arritën shpejtësi deri në 50 kilometra në orë. Ata ishin grabitqarë të shkathët të kafshëve të vogla, duke përfshirë disa gjitarë.
 • Gastornis: Njihet si zogu i terrorit. Kjo sepse ata dukeshin mjaft frikësues. Ndër karakteristikat e tij më të dukshme ne gjejmë madhësinë e saj të madhe, me disa ekzemplarë deri në 2 metra dhe më shumë se 100 kg në peshë. Koka e tyre e madhe dhe trupi i shkurtër dhe i fortë i bëri ata mjaft të frikshëm. Sqepi ishte i ngjashëm me atë që kanë papagajtë sot. Forca estetike ishte mbresëlënëse dhe shërbeu për të kapur pre e tyre. Megjithëse nuk fluturonte, kishte shpejtësi të madhe.
 • Penguins: është një grup basesh jo fluturues. Ky grup ka mbijetuar deri në ditët e sotme dhe është i vendosur në Antarktidë në polin e jugut. Në këtë kohë besohet se ata banonin në kontinentin e Amerikës së Jugut. Kjo dihet falë disa fosileve që janë marrë nga ajo sit. Kishte disa ekzemplarë që mateshin deri në 1.5, si dhe të tjerët më të vegjël.

Fauna e eocenit: zvarranikët dhe gjitarët

Zvarranikët ekzistonin dhe zhvilloheshin me hapa të shpejtë. Ata që ekzistonin më shumë ishin gjarpërinjtë e mëdhenj, duke arritur më shumë se 10 metra gjatësi në disa ekzemplarë.

Sa i përket gjitarëve, ky grup u bë gjithnjë e më i larmishëm, sidomos thundrat, cetace dhe disa mishngrënës të mëdhenj. Le të analizojmë secilën prej tyre:

 • Ungulon: Karakteristika e tij kryesore është se ajo mund të lëvizë e mbështetur në fund të gishtërinjve të saj. Këtu kemi derra dhe deve, lopë, dele dhe dhi.
 • Cetaceans: ato u zhvilluan në mjedisin detar dhe kishte specie të tilla si arkeocetos. Këto ishin të parat që zhvilluan karakteristikat që i lejuan ata të përshtaten me jetën ujore.
 • Ambulocitidet: ato janë balenat e para ekzistuese në këtë planet. Ata kanë një gjatësi prej më shumë se 3 metra dhe pesha e tyre mund të jetë rreth 120 kg. Ka një pamje të ngjashme me krokodilët edhe pse me gjymtyrë të gjata. Këto gjymtyrë shërbyen si pendë për të lëvizur. Dieta e tyre ishte mishngrënëse.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Eocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.