Detet dhe oqeanet

detet dhe oqeanet

Me siguri më shumë se një herë keni qenë duke folur ose parë për të detet dhe oqeanet dhe ju jeni hutuar kur quani diçka det dhe një oqean tjetër. Si ndryshojnë vërtet ata? Për të dalluar më mirë si zonat e ndryshme gjeografike ashtu edhe ato ekologjikisht të dallueshme, ne përdorim konceptet e deteve dhe oqeaneve. Të dyja janë masa të mëdha të ujit të kripur që janë shtëpia e florës, faunës dhe aspekte të tjera që interesojnë ekonominë e vendeve siç janë depozitat që kemi në Platforma kontinentale.

A doni të dini cilat janë ndryshimet kryesore midis deteve dhe oqeaneve? Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë me shumë detaje.

Çfarë është një oqean

Dete

Gjëja e parë që duhet të dimë për të njohur ndryshimet midis deteve dhe oqeaneve është të dimë se çfarë është secila gjë veç e veç. Në këtë mënyrë, ne mund ta përfundojmë leximin e këtij artikulli dhe të mos kemi më dyshime për të. Oqeanet janë hapësira të mëdha të ujit të kripur që janë pjesë e hidrosferës së planetit. Ato janë ato që mbulojnë pjesën më të madhe të të gjithë sipërfaqes së Tokës. Ka 5 oqeane në të gjithë botën që ndajnë ujërat nga e gjithë bota. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Oqeani Atlantik. Shtë ai që po ndan kontinentet e Amerikës, Evropës dhe Afrikës. Theshtë më e rëndësishmja nga të gjitha pasi që, komercialisht, është një pikë e madhe e eksporteve dhe importeve. Përveç kësaj, ajo ka rripin transportues që rishpërndan nxehtësinë dhe të ftohtin e masave të ujit nga ekuatori në polin verior në një mënyrë të ekuilibruar.
 • Oqeani Paqësor. Shtë më i madhi nga të gjithë oqeanet. Zona e saj është afërsisht 180 milion kilometra katrorë. Ndodhet midis kontinenteve të Azisë, Amerikës dhe Oqeanisë.
 • Oqeani Indian. Shtë midis Afrikës, Azisë dhe Oqeanisë dhe është më i vogël. Ka një sipërfaqe prej 74 milion kilometra katrorë.
 • Oqeani Antartik. Ajo zë vetëm 14 milion km2 dhe mbulon të gjithë Polin e Veriut.
 • Oqeani Antartik. Ai zë rreth 22 milion km2 dhe është ai që shtrihet përmes polit të jugut.

Përkufizimi i detit

ndryshimet midis ujërave

Tani ne e dimë se cilat janë oqeanet dhe cilat janë në botë. Në rastin e deteve është diçka krejt tjetër. Detet janë hapësira të mëdha uji të kripura që mund të jenë të lidhura ose jo me një oqean. Ata zakonisht janë. Ata janë shumë më të vegjël se një oqean dhe janë gjithashtu më të cekët. Ata zakonisht nuk kanë dalje natyrore dhe janë afër Tokës. Ka valë në dete dhe jo në oqeane.

Ne mund të bëjmë një listë të deteve kryesore në të gjithë botën megjithëse, ndryshe nga oqeanet, ka shumë më tepër nëpër botë përveç kësaj liste. Këtu vendosim vetëm ato më të rëndësishmet:

 • Deti Mesdhe. Extensionshtë shtrirja më e madhe e brendshme kontinentale në të gjithë planetin. Shtë midis Afrikës, Azisë dhe Evropës.
 • Deti Baltik. Shtë një det i vendosur në verilindje të Evropës. Zona e saj është 420 mijë kilometra katrorë.
 • Deti i Karaibeve. Me siguri e keni dëgjuar këtë det njëmijë herë si një destinacion pushimesh në ëndërr. Ndodhet midis Amerikës Qendrore dhe Amerikës së Jugut me një shtrirje prej 2,7 milion kilometrash.
 • Deti Kaspik. Isshtë një det që gjendet në Evropën Juglindore dhe ka një sipërfaqe prej 371 mijë kilometra katrorë.
 • Deti i Vdekur. Një tjetër nga detet që me siguri do ta keni dëgjuar për të. Ndodhet në Lindjen e Mesme.
 • Deti i Zi. I famshëm për ngjyrën e ujërave të tij, ndodhet midis Evropës, Anadollit dhe Kaukazit.
 • deti i Kuq. I famshëm gjithashtu për ngjyrën e tij. Ndodhet midis Afrikës dhe Azisë.

Dallimet kryesore midis deteve dhe oqeaneve

Ujëra të kripura

Tani që kemi njohur përkufizimet e deteve dhe oqeaneve dhe ato kryesore në të gjithë botën, le të shohim cilat janë ndryshimet. Dallimi kryesor midis deteve dhe oqeaneve është shtrirja. Detet janë të gjitha më të vogla se oqeanet. Ato zakonisht janë të mbyllura dhe ndodhen midis tokës dhe oqeaneve. Oqeanet janë ujëra të hapura dhe shumë më të thella.

Ndryshe nga detet, oqeanet kanë të shumta Rrymat oqeanike që ndikojnë në qarkullimin e ujit dhe klimës. Këto rryma oqeanike mund të formojnë uragane, gjë që është pothuajse e pamundur në dete. Ka disa dete që nuk kanë një shtrirje shumë të madhe, kështu që ato konsiderohen si liqene të mëdha me ujë të kripur. Për shembull, eai Deti Kaspik, Deti i Vdekur dhe Deti Aral konsiderohen liqene të mëdha me ujë të kripur sepse nuk janë shumë të mëdha.

Një aspekt tjetër është temperatura. Për shkak se oqeanet arrijnë thellësi më të mëdha, ato zakonisht arrijnë edhe temperatura më të ulëta. Detet më afër sipërfaqes së tokës marrin më shumë rrezatim diellor dhe janë më të ngrohtë se oqeanet. Kjo ndryshon në dete të ndryshme, kështu që nuk është kondicionues. Për shembull, ujërat e Detit Mesdhe janë më të ngrohtë se ato të Detit të Vdekur.

Ndërsa detet po dezertohen dhe po zvogëlohen në vëllim për shkak të ngrohjes globale, detet dhe oqeanet janë rritur në vëllim për shkak të shkrirjes së kapele akulli polare.

Për sa i përket biodiversitetit, detet kanë një sasi më të madhe të biodiversitetit sesa oqeanet. Kjo sepse ata marrin një sasi më të madhe rrezatimi diellor dhe kanë më pak thellësi. Prandaj, ato janë zona ku mund të strehohet një numër më i madh i specieve. Në oqeane gjejmë më pak specie, por ato janë specie të afta të përshtaten në mjedise dhe thellësi të ndryshme. Kështu, shumë specie të vendosura në thellësi nuk mund të migrojnë në zonat bregdetare.

Edhe pse ka më shumë biodiversitet në dete, ekziston edhe një shkallë më e lartë e vdekjeve, pasi ato janë më të ekspozuara ndaj ndotjes së mjedisit. Oqeanet, duke qenë më të mëdha dhe më larg bregdetit, ato tentojnë t'i rezistojnë më mirë ndikimeve mjedisore të qenieve njerëzore.

Shpresoj që me këtë informacion të jeni të qartë për ndryshimet midis deteve dhe oqeaneve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.