Oqeani Atlantik

El oqeanin atlantik është trupi i dytë më i madh ujor oqeanik në botë. Ajo strehon një pafundësi të specieve të kafshëve dhe bimëve në të. Ajo lan brigjet e shumë vendeve dhe të disa kontinenteve. Zona e saj është rreth 106.4 milion kilometra katrorë. Kjo zonë zë një të pestën e të gjithë sipërfaqes së Tokës. Rëndësia e këtij oqeani është shumë e lartë për njerëzimin dhe pjesën tjetër të qenieve të gjalla që banojnë në të. Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull thellësisht.

Nëse doni të dini gjithçka që lidhet me Oqeanin Atlantik, këtu do t'ju shpjegojmë me shumë detaje.

tipare kryesore

Sipërfaqja e të gjithë oqeanit

Ky oqean ka sipërfaqen e tij në formën e një pellgu të zgjatur në S. Ai shtrihet nga Euroazia, Afrika në lindje dhe Amerika në perëndim. Ajo mbulon pothuajse 17% të të gjithë sipërfaqes së tokës. Njihet për detin më të kripur në botë. Ka zona tropikale dhe avullim të lartë për shkak të temperaturave normalisht të larta.

Pothuajse në të gjitha zonat e saj, thellësia mesatare është rreth 3.339 metra. Ajo strehon një vëllim prej 354.700.000 kilometra kub ujë. Zakonisht ujërat më të kripura janë në zonat me gjerësi 25 shkallë në veri dhe në jug. Nga ana tjetër, ne gjejmë më shumë zona tropikale ku temperaturat janë më të larta, një shkallë e lartë avullimi me koston e saj. Përveç kësaj, në këto zona ku uji avullon në sasi më të madhe, zakonisht ka pak reshje. Nivelet më të ulëta të kripësisë gjenden në veri të ekuatorit, pasi shkalla e avullimit është më e ulët.

Sa i përket temperaturës së tij, ajo ndryshon më shumë në varësi të gjerësisë gjeografike në të cilën ndodhemi. Si zakonisht, është në 2 gradë, por ka pjesë ku është më shumë dhe në të tjerat ku është më pak. Në rajonet polare ose afër tyre, temperatura e ujit, veçanërisht në sipërfaqe, është më e ulët, ndërsa në zonat tropikale ato janë më të larta.

Relief dhe klima

Relief dhe klima e oqeanit

Në kohën e gushtit dhe nëntorit, faza e uraganit fillon në Oqeanin Atlantik. Kjo është për shkak të ngritjes së shumicës së ajrit të nxehtë që është në sipërfaqe dhe kondensimit të tij pasues kur hasni masa të ajrit të ftohtë. Uragani ushqehet me vetë ujin derisa të thyhet në sipërfaqen e tokës, ku humbet forcën. Pak nga pak shndërrohet në një stuhi tropikale, derisa më në fund të zhduket. Në mënyrë tipike, uraganet formohen në brigjet e Afrikës dhe lëvizin në perëndim në Detin Karaibe.

Në një mënyrë të zgjeruar, Ky oqean ka një fund të detit mjaft të rrafshët. Sidoqoftë, ai ka disa vargmale, depresione, pllaja dhe kanione. Ajo që është më e bollshme janë fushat humnerë ku jetojnë disa specie më të adaptuara në mjedise ekstreme. Një nga vargjet e tij më të famshme malore është Mid-Atlantiku. Shtrihet nga Islanda veriore deri në 58 gradë gjerësi gjeografike. Ky varg malor ka një gjerësi prej rreth 1.600 km.

Oqeani Atlantik ndahet nga zona klimatike që varen kryesisht nga gjerësia gjeografike ku jemi. Zonat më të ngrohta klimatike janë ato në Atlantikun në veri të ekuatorit. Ndërsa zonat më të ftohta janë në gjerësi gjeografike të larta ku sipërfaqja e oqeanit është e mbuluar me akull.

L Rrymat oqeanike që janë në Oqeanin Atlantik ndihmojnë për të kontrolluar klimën praktikisht të botës. Kjo sepse transporton ujërat e ngrohtë dhe të ftohtë në territoret e tjera për të qenë në gjendje t'i shpërndajë ato më mirë. Nëse kjo rrip transportieri prishet, klima e botës do të pësojë dëme pothuajse të pariparueshme. Flitet shumë për një Epoka e Akullnajave.

Zonat përreth këtij oqeani preken nga erërat qarkulluese që po ftohen ose ngrohen kur fryjnë në këto rryma detare. Era, kur transporton lagështi dhe ajër të nxehtë ose të ftohtë, ai vepron si një rregullator i shkëmbimit termik dhe të energjisë.

Flora dhe Fauna

Ujërat e oqeanit Atlantik

Duke filluar me faunën, ne gjejmë një oqean me mjaft larmi të kafshëve detare. Gjejmë si vertebrorë ashtu edhe jovertebrorë. Midis kafshëve me zonën më të madhe të shpërndarjes në këtë oqean kemi:

 • Walruses
 • Delfini rrotullues
 • Manatee
 • Stingray me njolla
 • Ton i kuq
 • Peshkaqeni i madh i bardhë
 • Breshkë jeshile dhe lëkure
 • Balenë kurrizore
 • Orca ose balena vrasëse

Nga ana tjetër, ne kemi miliona specie të ndryshme të bimëve. Shumica dërrmuese e tyre jetojnë në ose afër sipërfaqes, pasi u duhet drita e diellit për të kryer fotosintezën. Në oqean, ekziston një variabël shumë i rëndësishëm për t'u marrë parasysh për mbijetesën e bimëve. Bëhet fjalë për rrezatim. Kjo variabël është ajo që mat sasinë e rrezatimit diellor që ndikon në bimë. Më e thellë, gjejmë një sasi më të vogël të rrezatimit diellor që prek bimët. Në këtë mënyrë, fotosinteza nuk mund të ndodhë dhe bimët nuk mbijetojnë. Kjo variabël ndikohet shumë edhe nga turbullira e ujit. Në ujin me re ose në lëvizje që mbart grimcat e baltës, sasia e dritës së diellit që depërton është më e vogël, kështu që bimët do të vuajnë më shumë.

Ne gjithashtu mund të gjejmë një numër të madh të bimëve në sfond. Ata mund të mbijetojnë mirë ndërsa notojnë lirshëm në ujë. Ne gjithashtu kemi lloje të algave të detit, fitoplanktonit ose barit të detit. Ky fitoplankton është një formë bimore shumë themelore që shërben si ushqim për miliona peshq dhe kafshë të tjera detare.. Në zonat e Karaibeve, shkëmbinj nënujorë koralesh janë gjithashtu të zakonshëm. Këto dëmtohen shumë nga efektet e ndryshimit të klimës.

Rëndësia e Oqeanit Atlantik

Rruga në oqeanin atlantik

Ky oqean ka një rëndësi të madhe për të qenë një mjet komunikimi midis kontinenteve. Ka depozita të rëndësishme të naftës dhe gazit natyror, shkëmbinj sedimentarë që ndodhen në raftet kontinentale  dhe fitoni një pafundësi të madhe të burimeve të peshkimit. Disa gurë të çmuar nxirren gjithashtu prej tij. Me derdhjet e vajit, ju po shqetësoheni për të ardhmen tuaj në lidhje me cilësinë e ujit tuaj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për Oqeanin Atlantik dhe të gjitha karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.