Cilat janë dhe si formohen rrymat oqeanike?

Rrymat oqeanike janë të rëndësishme në klimën e botës

Në këtë planet, gjithçka që lëviz kërkon një motor për të lëvizur. Kjo është, një forcë që e shtyn një objekt të lëvizë, pasi nuk do ta bënte atë vetvetiu. Diçka e ngjashme ndodh me rrymat oqeanike.

Gjithmonë kemi dëgjuar për rrymat oqeanike. Efektet, rëndësia, ndikimi i tij në klimë, etj. Sidoqoftë, mund të mos e dimë vërtet se si formohen këto rryma oqeanike. Motori që lëviz ujërat e oqeanit gjenerohet nga veprimi i kombinuar i erës, baticave dhe dendësia e ujit. Përveç kësaj, këto lëvizje shkaktojnë ndryshime të temperaturës në masat e ujit me gjerësi gjeografike të ndryshme dhe gjithashtu gjenerojnë lëvizje. Dëshironi të dini më shumë rreth rrymave oqeanike?

Rëndësia e rrymave oqeanike

të gjitha rrymat oqeanike që ekzistojnë

Këto rryma të masave ujore janë shumë të rëndësishme pasi në zonat ku ka më shumë lëvizje të ujit, është aty ku zakonisht ka më shumë sasi ushqyesish dhe, për këtë arsye, të biodiversitetit. Kjo është në sajë të lëvizjeve të vazhdueshme nga çfarë kanë ruajtur karakteristikat e tyre ujërat e oqeaneve të ndryshme në botë për miliona vjet.

Rrymat oqeanike jo vetëm që transportojnë lëndë ushqyese, por gjithashtu udhëtojnë distanca të mëdha duke transportuar energjinë e nxehtësisë. Kjo ndihmon për të shpërndarja e temperaturave, kripërave dhe organizmave në të gjitha cepat e planetit. Për shumë gjallesa që banojnë në oqeane, rrymat oqeanike kanë rëndësi jetike për transportin e lëndëve ushqyese, qëndrueshmërinë e temperaturave dhe zhvendosjet e gjata.

Një tjetër rëndësi që ato kanë në të gjithë planetin është se ato kanë ndikime të mëdha në klimë. Rrymat detare gjenerojnë shi, dukuri meteorologjike si p.sh. El Niño dhe shume te tjere. Përveç kësaj, falë rrymave të oqeanit, produktiviteti i ujërave rritet.

Si formohen rrymat oqeanike

si formohet rryma e detit

Siç kemi përmendur më parë, rrymat detare janë lëvizje të ujit që ndodhin brenda detit dhe që shkaktohen nga elementë të ndryshëm si era, ndryshimet e kripësisë dhe temperaturës. Këto rryma oqeanike mund të jetë edhe i cekët dhe i thellë për shkak të ndryshimeve në dendësinë e ujit.

Rrymat detare sipërfaqësore i detyrohen më shumë veprimit të erës. Era lëviz në drejtim të atyre zonave ku ka një sasi më të ulët të presionit atmosferik. Prandaj, nëse era zhvendos rrymat oqeanike, Këto gjithashtu do të lëvizin në zonat ku ka më pak presion.

Rrymat e thella të oqeanit janë për shkak ndaj ndryshimeve në temperatura, kripësi dhe dendësi. Ujërat më të dendur kanë tendencë të zbresin në fund të detit. Dendësia e ujit varet nga shkalla e kripës dhe temperatura. Ujërat e ftohtë janë më të dendur dhe shkojnë në shtratin e detit, duke zhvendosur ujërat e tjerë më të ngrohtë në sipërfaqe. Kjo lëvizje e masave ujore gjeneron rrymat detare.

Në mënyrë të ngjashme, ato ujëra më të kripura janë më të dendura dhe do të priren të zbresin, duke zhvendosur ujërat më pak të dendur në sipërfaqe, duke gjeneruar një lëvizje të masave të ujit.

Rrymat e ujit sipërfaqësor

rrymat sipërfaqësore të lëvizura nga era

Këto rryma ujore sipërfaqësore ndikohen nga shpërndarja e kontinenteve dhe rrotullimi i Tokës. Sasia e rrezatimit diellor që bie në ujëra dhe rishpërndarja e nxehtësisë gjithashtu ndikojnë në karakteristikat e këtyre rrymave.

Në Hemisferën Veriore ato lëvizin në mënyrë rrethore në drejtim të akrepave të orës. Në Hemisferën Jugore ata lëvizin në një mënyrë rrethore në një drejtim anti-akrepave të orës.

Siç kemi përmendur më parë, shpërndarja e lëndëve ushqyese në ujëra varet nga rrymat detare. Erërat tregtare që fryjnë në perëndim i zhvendosin këto rryma në atë drejtim, duke lejuar që ujërat e ftohta, të thella dhe shumë lëndë ushqyese të ngrihen. Këto zona përbëjnë Daljet. Ata janë shumë të pasur në zonat e peshkimit, më të rëndësishmet gjenden në brigjet e Perusë dhe Kalifornisë, në Amerikë dhe në brigjet e Saharasë, Kalaharit dhe Namibisë, në Afrikë.

Rrymat e thella

rrymat e thella të oqeanit janë më të ngadalta

Rrymat e thella janë për shkak të ndryshimeve në temperaturë dhe kripësi. Ata quhen rryma termohaline. Zakonisht preken nga topografia e shtratit të detit dhe nga rrotullimi i Tokës.

Rripi i ashtuquajtur transportues oqeanik zhvillohet në Atlantikun e Veriut dhe gjeneron një rrymë me ujë të ftohtë dhe shumë të kripur, rryma Arktike. Zhytet thellë duke lëvizur në jug. Pasi të kalojmë ekuatorin, duke kaluar gjerësinë gjeografike të jugut, rryma e ujit rritet ndërsa shtyhet nga një rrymë tjetër uji më e ftohtë. Ajo rrymë që godet është rryma Antarktike. Lëvizja e këtyre rrymave është shumë e ngadaltë nga 2 në 40 cm / s dhe mund të ketë një drejtim të kundërt me rrymat sipërfaqësore.

Kur ngjiten në rrymat e thella prodhohen daljet, ku është e mundur të kemi rendimente të mira peshkimi.

Rrymat e baticës

baticat gjenerojnë lëvizje uji

Këto rryma gjenerohen nga lëvizjet e ujit të shkaktuara nga tërheqja e hënës në Tokë dhe graviteti. Kur batica rritet ose bie, lëvizja e ujit gjeneron rrymat. Këto rryma janë shumë të ngadalta dhe vështirë se ndikojnë shumë në dinamikën e oqeaneve.

Shembuj të rrymave oqeanike

Në të gjithë planetin ekzistojnë rryma oqeanike që shquhen për rëndësinë e tyre.

Rryma rrethore antarktike

rryma rrethore

Rryma Antarktik Circumpolar është një rrymë e ftohtë oqeanike që rrjedh lirshëm nga perëndimi në lindje rreth Antarktidës, në të njëjtin drejtim me lëvizjen rrotulluese të Tokës. Kjo është kështu sepse kjo rrymë nuk gjen asnjë kontinent në të gjithë trajektoren e tij që ndërhyn në qarkullimin e tij.

Rryma e gjirit

Rryma e Gjirit

Rryma e Gjirit ka një gjerësi mesatare prej 80-150 km dhe një thellësi midis 800 dhe 1200m. Shpejtësia më e lartë është afër sipërfaqes dhe zvogëlohet me thellësinë. Shpejtësia maksimale që arrin rryma është 2m / s.

Rryma e Kalifornisë

Isshtë një rrymë e ftohtë oqeanike nga Paqësori që rrjedh në një drejtim jugor përgjatë bregdetit perëndimor të Amerikës së Veriut, duke mbyllur qarkullimin e ujit midis 48 ° dhe 23 ° gjerësi gjeografike të Veriut. Kjo është për shkak të ngritjes së ujit të ftohtë nga thellësitë e oqeanit, të shkaktuara nga devijimi në Jug të Rrymës së Paqësorit Verior.

Me këtë informacion mund të dini diçka më shumë për rëndësinë e rrymave oqeanike në klimën tonë dhe mënyrën se si ato formohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.