Deti i Zi

Ngjyra e detit të zi

Një nga detet më kurioz dhe i quajtur për karakteristikat e tij të veçanta është Deti i Zi. Ky detyrë i atribuohet kësaj ngjyre për një arsye. Somethingshtë diçka mjaft kurioze për këtë det. Vendndodhja e tij është midis Evropës dhe Azisë dhe është një nga dyshimet më të mëdha për ata që e dëgjojnë emrin e saj. Diçka e ngjashme me atë që ndodh me Detin e Kuq.

Në këtë artikull ne do të zbulojmë të gjitha sekretet e Detit të Zi dhe do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat e veçanta që ka. A doni të dini më shumë për të?

tipare kryesore

Turizmi i detit të zi

Deti i Zi është ai që shkakton shumë dyshime kur flet me të. Dikush mund të dyshojë për ekzistencën reale të kësaj ngjyre ose për shkakun e saj. Shumë njerëz nuk janë të sigurt nëse i përket Azisë apo Evropës. E vërteta është se ajo po bën pjesë në atë që dikur ishte kontinenti i madh i quajtur Euroazia.

Ndër vendet që e rrethojnë ne gjejmë:

 • Turqi: është në jug të Detit të Zi.
 • Bullgaria: në Perëndim.
 • Rumani: edhe në Perëndim.
 • Ukrainë: ndodhet në veri të këtij deti.
 • Rusi: është në Lindje.
 • Gjeorgji: edhe ne Lindje.

Ky det njihej me emrin e Euksin Pontus. Kjo pjesë ku ndodhet Deti i Zi është në mes të një zone tërësisht tokësore dhe oqeanesh. Thjesht lidhet me Detin Mesdhe nga një ngushticë e vogël e Bosforit në Turqi. Isshtë e vetmja pjesë ku mund të rinovohet si uji në hyrje ashtu edhe nga dalja. Nëse ky ngushticë nuk do të ishte aty, do të ishte një liqen.

Dimensionet e këtij deti janë një nga pyetjet që njerëzit bëjnë më shumë. Për ta quajtur ujë një det, sipërfaqja e tij duhet të jetë mjaft e madhe. Në këtë rast, Deti i Zi mat rreth 600 km nga veriu në jug dhe rreth 1.175 km nga lindja në perëndim. E gjithë zona është 436.400 km2. Thellësia e tij është gjithashtu mjaft e gjerë dhe shumë florë dhe fauna e larmishme mund të zhvillohen në të. Thellësia arrin 2.2455 metra dhe kapaciteti i saj i ujit është 547.000 km3 ujë.

Si quhet Deti i Zi?

Valët e detit të zi

Ajo që keni ardhur me siguri këtu është të zbuloni pse quhet Deti i Zi që nga fillimi. Kur e shihni Detin e Zi e kuptoni se nuk është një det i zi. Atëherë pse quhet kështu?

Nuk dihet saktësisht pse e quajnë këtë det me emrin e tij. Qytetërimet që banonin në këto vende në kohërat antike nuk e quanin atë në këtë mënyrë, por diçka tjetër. Ndër arsyet më të përshtatshme që gjejmë që ky det të quhet me këtë emër kemi se ka një ngjyrë të errët. Një nga karakteristikat që e bën këtë det të veçantë është se, ngjyra e tij e errët, e bën të pamundur për të parë ndonjë gjë në një distancë prej rreth 100 metrash.

Arsyeja që ka këtë ngjyrë të errët është sepse ka shumë bimësi në fund dhe baltë të zezë. Kjo bimësi ushqehet nga përmbajtja e lartë e sulfurit të hidrogjenit, prandaj e gjithë balta fiton këtë ton të zi. Uji nuk është i zi, vetëm pasqyrimi i tokës bën që i gjithë deti të duket me një ngjyrë të errët.

Theshtë e njëjta gjë me Detin e Kuq. Sasia e algave të kuqe në substratin e saj bën që ngjyra e detit të duket e kuqe nga jashtë. Sidoqoftë, nëse uji do të ishte i zi, do të ishte një shqetësim. Përkundër asaj që mendohet (sepse shumë e ngatërrojnë atë me Detin e Vdekur) është se ky det nuk përmban një nivel të lartë kripe. Përkundrazi, nëse përmbajtja e kripës do të ishte më e lartë, i gjithë ambienti i bimës që i jep ngjyrën për të cilën është emëruar nuk do të mund të zhvillohej.

Në këtë det mund të gjejmë fitoplankton, midhje zebër, krap të zakonshëm dhe çifte të rrumbullakëta, të cilat janë një lloj peshku. Pasuria e saj e florës dhe faunës është mjaft e lartë dhe është mjaft e famshme turistikisht.

rëndësi

Deti i Zi

Tani do të shohim rëndësinë e këtij deti si për vendndodhjen e tij, ashtu edhe për interesin ekonomik që mund të ketë për njerëzit. Ka përdorime të ndryshme moderne që mund të jepen në këtë rajon dhe ato janë më poshtë. Duke pasur bimësi dhe faunë të mirë, portet mund të ndërtohen për peshkim. Kjo bën që tregtia të lulëzojë midis vendeve që rrethojnë këtë det.

Navigimi është gjithashtu i mundur, pasi sipërfaqja e tij është mjaft e madhe. Kjo rrit turizmin dhe paratë që vijnë prej tyre. Falë këtij turizmi, llixhat dhe hotelet rrisin fitimet e tyre duke pasur më shumë hostë.

Nga ana tjetër, pasuria e faunës gjithashtu ofron disa pjesë interesante për peshkimin sportiv. Megjithëse jo aq i përhapur, ai gjithashtu shërben për të shfrytëzuar disa hidrokarbure të pranishëm, megjithëse nuk ka shumë prej tyre. Përdorimi ushtarak që iu dha për shkak të pozitës së tij gjeostrategjike është i mirë për luftërat e vjetra.

Me përjashtim të përdorimit ushtarak, pjesa tjetër e përdorimeve ka ardhur duke u rritur pas Luftës së Ftohtë. Kjo lejon që ekonomia e të gjitha zonave përreth të përparojë.

A mund të lundroni?

Një pyetje që shumë njerëz kanë kur shkojnë në Detin e Zi është nëse ata mund të lundrojnë ose jo. Përgjigja është po. Megjithëse ka karakteristika të padiskutueshme të ndryshme nga pjesa tjetër e deteve, mund të lundrohet për sa kohë që anijet janë të përgatitura mirë dhe duhet të kalojnë kontrollet e nevojshme. Në këtë mënyrë, ato mund të përshtaten me karakteristikat e këtij deti.

Navigimi komercial është gjithashtu një mundësi e mirë për të përmirësuar ekonominë dhe peshkimin përmes marrjes së kapjeve të mira. Në një kohë të shkurtër, turistët dhe qytetarët e këtij rajoni janë më të frikësuar ndaj këtij deti.

Në disa kohëra të kaluara nuk ishte i lundrueshëm, pasi për shkak të përmasave të tij më të vogla ngriu në dimër. Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të zbuloni gjithçka në lidhje me Detin e Zi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.