Platforma kontinentale

panoramike e shelfit kontinental

Kur flasim për teoria e tektonikës së pllakaveThemi se korja e tokës ndahet në pllaka të ndryshme tektonike. Kjo është, në platformat kontinentale dhe oqeanike që janë baza e të gjithë zhvillimit të jetës. Platforma kontinentale është kufiri i kores kontinentale. Kjo është, thuhet në të gjithë sipërfaqen e fundit nënujor që shtrihet nga bregu deri sa të ketë një kërcim më pak se 200 metra. Kjo zonë ka një bollëk të madh të jetës së kafshëve dhe bimëve, prandaj ka një vlerë të madhe ekonomike për territoret.

Në këtë artikull, ne do të shpjegojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me shelfin kontinental dhe rëndësinë e tij.

Përkufizimi i shelfit kontinental

Platforma kontinentale

Oneshtë një gjë që, duke folur gjeologjikisht, le të themi se është një pjesë më shumë e pllakës tektonike në të cilën gjendemi. Dallimi është se është nën ujë dhe këto kushte ato bëjnë të mundur strehimin e një numri të madh të qenieve të gjalla. Këto qenie të gjalla përbëjnë atë që ne e quajmë biodiversitet. Zhvillimi i faunës dhe florës nën det rrit burimet në dispozicion të njerëzve.

Me gjithë këtë, përdoren edhe shfrytëzimet e mineraleve dhe shkëmbinjve. Kështu që, ekonomikisht, është e mundur të dihet dhe të përcaktohet se çfarë është shelfi kontinental, në 1958 Konventa e Gjenevës bëri një përkufizim në një nga nenet e saj. Sipas ligjit, një shelf kontinental është platforma nënujore që rrethon tokat kontinentale në një thellësi mesatare prej 200 metrash, e cila duke pasur parasysh pjerrësinë e ulët arrin një gjerësi mesatare prej rreth 90 kilometrash.

Kufiri i jashtëm i platformës në fjalë duhet të ketë një ndryshim të mprehtë në pjerrësinë për të sinjalizuar fundin. Në sfond nga ky ndryshim, ne gjejmë shtratin e oqeanit që nuk ka të njëjtën vlerë ekonomike. Ajo që duhet të përmendim është se këto ngjarje u kanë dhënë qeverive dhimbje koke. Vija ku ndryshon relievi quhet pjerrësia kontinentale.

Ligji kushtetues modifikoi përkufizimin e cituar më sipër në 1982. Këtu u tha që shelfi kontinental i një shteti përbëhet nga shtrati dhe nëntoka e tokave të nëndetëseve që janë përtej detit të tij territorial dhe përgjatë shtrirjes natyrore e territorit të saj deri në skajin e jashtëm të margjinës kontinentale, ose deri në një distancë prej 200 milje detare nga fillimi i detit territorial.

Pjesë të shelfit kontinental

Këto përkufizime të reja ofruan konceptet e nevojshme në mënyrë që të mos kishte gabime gjatë shfrytëzimit të burimeve aktuale natyrore. Me gjithë këtë, shelfi kontinental mund të ndahet në mënyrë të përkryer në dy pjesë: margjina kontinentale dhe pjerrësia kontinentale.

Marzhi kontinental

Burimet natyrore

Kjo pjesë e parë është ajo që është e mbuluar në të gjithë shtrirjen që është zhytur në tokën e kontinentit. Kryesisht përbëhet nga shtrati dhe nëntoka e zonës nënujore, pjerrësia dhe zona e ngritjes kontinentale. Sidoqoftë, e gjithë kjo pjesë nuk përfshin oqeanin më të thellë përtej vendit ku ne jemi 200 metra të thellë. Platforma përcaktohet në zonat më ekstreme dhe të largëta nga një distancë që zakonisht nuk i kalon 350 milje detare nga vija e detit.

E gjithë zona ku gjenden burimet natyrore për shfrytëzim dhe ekonomi janë të zhytura nën ujë. Këtu, jeta detare është e gjerë dhe e larmishme, prandaj shumica e peshkimit zhvillohet këtu. Dalja në det për të peshkuar është më e shtrenjtë, më pak efikase dhe më e rrezikshme. Prandaj, norma ekonomike e kthimit është e rëndësishme kur flasim për përfitimin e produkteve.

Jo vetëm që gjejmë burime të vlefshme si flora dhe fauna, por kemi edhe zona ku gjenden një e katërta e të gjitha rezervave të naftës dhe gazit në botë. Kështu, Nuk është e pazakontë të shohësh platforma të naftës që bëjnë gjërat e tyre në zonat e shelfit kontinental. Problemi me këtë është ndikimi që shkakton kjo nxjerrje vaji në jetën detare. Shumë specie kërcënohen nga zhurma e kompanive të naftës, ndotja e ujit, copëtimi dhe përkeqësimi i habitateve, etj. Normalisht, ajo që ofron ekonomi shkatërron natyrën.

Pjerrësia kontinentale

Pjesë të shelfit kontinental

Kjo pjesë tjetër e shelfit kontinental Isshtë rajoni nënujor që ndodhet midis 200 metra të thellë dhe 4000 metra nën det. Në shpat mund të gjejmë ndryshime të rëndësishme në të gjithë morfologjinë e terrenit dhe relievin. Gjëja më normale është të vëzhgosh luginat, detet dhe kanionet e mëdha brenda oqeanit. Ju gjithashtu mund të shihni rrëshqitje të dherave në shpatet perëndimore pasi ato kanë origjinën falë akumulimit të sedimenteve të shumta që janë depozituar nga lumenjtë nga tokat më të afërta.

Jeta e kafshëve dhe bimëve në këtë zonë është më e vështirë. Biomasa zvogëlohet pasi që thellësia në të cilën ndodhen nuk lejon që dielli të arrijë tek ata dhe ato mund të shumohen. Në të gjithë këtë zonë të shpatit kontinental është fundi i oqeanit që shtrihet deri në 4000 metra të thellë. Këtu pjerrësia mesatare është zakonisht midis 5 dhe 7 gradë, megjithëse në disa zona mund të arrijë 25 gradë dhe madje të kalojë 50 gradë.

Për sa i përket sipërfaqes, mund të gjejmë sipërfaqe midis 8 dhe 10 km të gjata dhe deri në 270 km.

Rëndësia ekonomike

Zona e nxjerrjes së burimeve

Nuk është për t'u habitur që qeveritë kanë luftuar shumë për të të cilët mund të shfrytëzojnë këto zona dhe të përfitojnë ekonomikisht nga burimet e tyre. Midis bollëkut të bimësisë detare që përdoret në kozmetikë, farmaci, mjekësi, etj. Fauna për restaurimin, përgatitjen e pjatave, pasardhësve të robëruar, rezervuarëve të peshkut, botës së peshkimit, etj. Dhe burimet e energjisë të tilla si rezervat e naftës ose gazit natyror, ne gjejmë një platformë shumë të pasur në burime të të gjitha llojeve.

Siç mund ta shihni, rafti kontinental është më i rëndësishëm sesa mund të duket nga emri i tij dhe shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.