Teoria e tektonikës së pllakave

Të gjitha pllakat tektonike

Pasi është parë më parë në artikujt e Alfred Wegener dhe Teoria e shtrirjes kontinentale, shkenca përparoi derisa, në 1968, rryma teoria e tektonikës së pllakave. Kjo teori thotë se për miliarda vjet, pllakat prej të cilave është korja kontinentale kanë kaluar një lëvizje të ngadaltë, por të vazhdueshme.

Nëse doni të dini në thellësi tektonikën e pllakave, unë ju rekomandoj që të vazhdoni të lexoni këtë post

Sfond

Alfred Wegener

Para se tektonika e pllakave të pranohej nga komuniteti shkencor, shkencëtari Alfred Wegener propozoi teorinë e lëvizjes kontinentale. Ajo ishte e bazuar në lëvizjen shkon e kontinenteve. Ai mblodhi një informacion të madh që shpjegoi shumë dyshime në lidhje me formën e kontinenteve dhe shpërndarjen e llojeve të kafshëve dhe bimëve.

U mblodhën prova paleoklimatike që tregonin llojin e klimës që ekzistonte në superkontinentin e njohur si Pangea. Fosilet e kafshëve që ekzistonin si në një kontinent dhe në një tjetër u gjetën gjithashtu dhe kjo është për shkak se përpara atyre tokave formohej një sipërfaqe e vetme.

Magnetizmi tokësor gjithashtu kishte një rëndësi të madhe për sensin e orientimit të shkëmbinjve dhe mineraleve. Kjo teori u pranua vite pas vdekjes së Wegenerit. Megjithatë, pse kontinentet u zhvendosën nuk u shpjegua. Kjo është, cila ishte arsyeja pse kontinentet mund të lëviznin përgjatë tërë kores kontinentale. Përgjigja jepet nga tektonika e pllakave.

Lëvizja është për shkak të formimit të vazhdueshëm të materialit të ri nga manteli. Ky material është krijuar në kore oqeanike. Në këtë mënyrë, materiali i ri ushtron një forcë mbi atë ekzistuese dhe bën që kontinentet të zhvendosen.

Dinamika e pllakave

Rritja e kores së oqeanit

Siç kemi përmendur, kjo teori plotëson dhe shpjegon plotësisht shtrirjen kontinentale. Dhe është se ishte e nevojshme vetëm të dihej cili ishte motori që bëri që pllakat kontinentale të lëviznin.

Kontinentet janë bashkuar ose copëzuar, oqeanet hapen, malet ngrihen, klima ndryshon, duke ndikuar në të gjitha këto, në një mënyrë shumë të rëndësishme në evolucionin dhe zhvillimin e qenieve të gjalla. Korja e re po krijohet vazhdimisht në shtratin e detit. Kjo leh ka një ritëm shumë të ngadaltë të rritjes. Aq i ngadaltë sa rritet vetëm një ose dy kilometra në vit. Sidoqoftë, kjo rritje e vazhdueshme bën që korja në zonat e hendekut oqeanik të shkatërrohet dhe përplasjet midis kontinenteve të formohen.

Të gjitha këto veprime modifikojnë relievin e Tokës. Falë këtyre përplasjeve dhe lëvizjeve të pllakave janë krijuar dete dhe oqeane të shumta dhe vargje të mëdha malore si Himalajet.

Baza e teorisë

Hendeku midis pllakave tektonike

Sipas teorisë së tektonikës së pllakave, korja e tokës përbëhet nga pllaka të shumta që lëvizin vazhdimisht. Këto blloqe mbështeten nga një shtresë e shkëmbit të nxehtë dhe fleksibël. Duke kujtuar shtresat e tokës mund të shohim se në mantelin e sipërm ka rrymat e konvekcionit të shkaktuara nga ndryshimi i dendësisë së materialeve.

Duke parë që dendësia e materialeve është e ndryshme, shkëmbinjtë fillojnë të zhvendosen nga më të dendurat në ato më pak të dendurat. Ashtu si me dinamikën atmosferike, kur një masë ajri është më e dendur, ajo do të lëvizë në atë zonë ku është më pak e dendur. Lëvizja është gjithmonë e njëjtë.

Epo, lëvizja e vazhdueshme e këtyre rrymave të konvekcionit të mantelit janë ato që, pasi shtresa e materialeve mbi të cilat mbështeten pllakat është fleksibël, gjë që i bën ato të zhvendosen vazhdimisht.

Gjeologët akoma nuk kanë përcaktuar saktësisht se si ndërveprojnë këto dy shtresaPor teoritë më avangarde pohojnë se lëvizja e materialit të trashë, të shkrirë në astenosferë i detyron pllakat e sipërme të lëvizin, të fundosen ose të ngrihen.

Për tu kuptuar më mirë, nxehtësia ka tendencë të rritet. Në dinamikën planetare, nxehtësia është më pak e dendur se e ftohta, prandaj gjithmonë ka tendencë të rritet dhe të zëvendësohet me material më të dendur. Prandaj, midis shumës së rrymave të konvekcionit të mantelit dhe presionit të ushtruar nga lindja e kores së re oqeanike, pllakat janë në lëvizje të vazhdueshme.

I njëjti parim vlen për shkëmbinjtë e nxehtë që janë nën sipërfaqen e tokës: materiali i mantelit të shkrirë ngrihet lart, ndërsa lënda e ftohtë dhe e ngurtësuar zhytet më tej në fund.

Llojet e lëvizjes së pllakave tektonike

Dinamika tokësore

Lëvizja e pllakave tektonike është shumë e ngadaltë siç e përmendëm më herët. Ai është vetëm në gjendje të lëvizë me një shpejtësi prej rreth 2,5 km në vit. Kjo shpejtësi është disi e ngjashme me shpejtësinë me të cilën rriten thonjtë.

Lëvizja e të gjitha pllakave nuk është në të njëjtin drejtim, prandaj ka shumë përplasje me njëra-tjetrën dhe çojnë në tërmete në sipërfaqe. Nëse këto goditje ndodhin në det, ndodhin tsunami. Kjo është për shkak të përplasjes së dy pllakave oqeanike.

Të gjitha këto dukuri ndodhin me intensitet më të madh në skajet e pllakave. Kjo lëvizje shpesh është e paparashikueshme, kështu që nuk është e mundur të dihet paraprakisht ekzistenca e tërmeteve.

Llojet e lëvizjeve që ekzistojnë janë:

  • Lëvizja devijuese: Shtë kur dy pllaka ndahen dhe prodhojnë atë që quhet thyerje (vrimë në tokë) ose një varg malor nënujor.
  • Lëvizja Konvergjente: Isshtë kur bashkohen dy pllaka, pllaka më e hollë zhytet mbi atë më të trashë. Kjo prodhon vargmalet.
  • Lëvizja rrëshqitëse ose Transformatorët: Të dy pllakat rrëshqasin ose rrëshqasin në drejtime të kundërta. Ato gjithashtu shkaktojnë dështime.

Pasi të dihet e gjithë kjo, shkencëtarët mund të vlerësojnë ndodhjen e disa tërmeteve ose të parashikojnë lëvizjen e kontinenteve pas mijëra vjetësh. Dhe është se lëvizja aktuale e kontinenteve është që të largohen nga njëri-tjetri. Sidoqoftë, ngushtica e Gjibraltarit do të jetë plotësisht mbyllur në 150 milion vjet dhe Deti Mesdhe do të zhduket.

Shpresoj se ju ka pëlqyer teoria e tektonikës së pllakave dhe keni mësuar diçka më shumë rreth planetit tonë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.