Kapele akulli polare

Kapakët e akullit të Antarktikut

Në planetin tonë ka masa të mëdha akulli që mbulojnë polin e veriut dhe të jugut. Ky akull nuk është vetëm në det por gjendet edhe në vargmalet. Këto masa akulli njihen si akullnajat. Kur këta akullnajë arrijnë një madhësi kaq të madhe sa zakonisht mbulojnë zona të tëra dhe të gjera, ato quhen kapele akulli polare.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, rëndësinë, dinamikën e këtyre kapakëve polare dhe çfarë do të ndodhte nëse të gjitha këto masa akulli përfundojnë duke u shkrirë.

Formimi i akullnajave

Akullnajat

Për t'i hapur rrugë kapakëve polarë, së pari është e nevojshme të dini se si formohen akullnajat në mënyrë që ato të mund të përhapen në mënyrë të tillë që të ndërtojnë përfundimisht një kapak polar. E gjithë mbulimi i akullit që u përhap gjatë fundit akullnajat ose epoka e akullit përbëjnë akullnajat. Këto akullnaja kanë një rëndësi të madhe si agjentë erozivë dhe ndërtues të relievit, tokës dhe peizazhit.

Një arsye tjetër pse ato janë të rëndësishme është sepse ato përbëjnë një burim të shkëlqyeshëm të ujit të freskët në planet. Ka shumë qenie të gjalla që përfitojnë nga shkrirja e ujit të verës në akullnajat për të qëndruar gjallë, riprodhuar ose bërë habitatin e tyre natyror.

Këto akullnaja formohen duke akumuluar, vit pas viti, borën që bie në fundet dhe shpatet e luginave. Ato janë të vendosura në zona të larta malore. Trashësia mund të arrijë një pjesë të madhe nëse bora që humbet për shkak të shkrirjes së verës është më e vogël se ajo që grumbullohet gjatë sezonit të dëborës.

Masa kompakte e kësaj dëbore prodhohet sepse çdo reshje dëbore është e ngjeshur në atë që ishte depozituar më parë. Nëse nxehtësia e shkrirjes arrin të shkrijë akullin, kjo do të bëjë që ajo të trashet dhe të fillojë të lëvizë drejt fundit të luginës.

Dendësia e borës zakonisht rritet me thellësinë pasi ka një sasi më të madhe të borës për njësi të zonës, duke qenë më kompakte. Kjo erë që ata kanë është baza e akullnajës dhe rrjedh sikur të ishte një lëng. Brenda akullnajës ajo lëviz më shpejt se zonat anësore, kështu që shpesh ka pushime, strese dhe shtrirje që i bëjnë të dukshme çarjet e sipërme.

Dinamika akullnajore

Akullnaja Perito Moreno

Akullnaja është duke lëvizur dhe shkulur shkëmbinjtë që janë parashikime që janë në rrugën e tij. Fragmentet e shkëmbinjve që rezultojnë nga kjo lëvizje e akullnajave njihen si morina. Zona në fund të akullnajës është vendi ku formohet shkrirja. Këtu, ju mund të shihni formimin e disa kodrave të vogla të quajtura morina terminale.

Për sa kohë që akullnaja po mban një zonë akumulimi në pjesën e sipërme të borës nga reshjet, cikli i akullnajës do të mbetet i gjallë. Më në fund, në zonën e poshtme, akullnaja shkrihet, duke formuar rrjedha të vogla uji të freskët.

Ka disa akullnaja që rrjedhin nëpër luginat në këmbët e një sistemi malor. Kur ata bashkohen për të formuar një akullnajë më të madhe njihet si piemonte.

Kapakë polarë dhe kapak akulli

Kapele akulli polare

Sapo të kuptojmë se çfarë është akullnaja, si formohet dhe cila është dinamika e tij, ne vazhdojmë të përshkruajmë akulloret polare. Nëse akullnaja e sipërpërmendur mbulon pllajat dhe ishujt e vërtetë në gjerësi të larta dhe të ulëta, ajo njihet si kapaku polar. Këto kapele polare kanë tendencë të lindin në akullnajat alpine dhe të zbresin nëpër lugina. Më në fund, ata arrijnë në det në disa raste.

Nëse akullnaja është aq e gjerë sa që mbulon sipërfaqen e një kontinenti të tërë, ajo quhet një akull kontinentale. Kjo ndodh me akullnajat polare të Arktikut dhe Antarktidës. Kjo shtresë e madhe e akullit derdhet jashtë derisa të arrijë në oqeane dhe aty copëtohet në madhësi të ndryshme duke formuar ajsbergët.

Termi kapele polare përdoret për të përshkruar masat e ndryshme të akullit që gjenden në Antarktidë dhe Grenlandë. Kështu, sa herë që flasim për ngrohjen globale ose ndryshimin e klimës flasim për shkrirjen e akulloreve polare. Këto kapakë polarë në të dy polet u formuan në epokën e akullit të Pleistocenit, në periudhën Kuaternare dhe erdhën për të mbuluar pjesën më të madhe të të gjithë Hemisferës Veriore.

Një kapak polar njihet si një mantel akullnajë dhe ata zakonisht kanë një zgjatim të më shumë se 1,8 milion kilometra katrorë sipërfaqe. Për sa i përket trashësisë, ato janë maksimumi në 2.700 metra. Këto kapakë polarë po mbulojnë pjesën më të madhe të sipërfaqes së Grenlandës. Shkëmbi i shtratit del vetëm pranë bregdetit ku akullnaja nuk është mjaft e fortë dhe ato copëtohen në gjuhë akulli. Kur gjuhët arrijnë në det, ato ndahen më tej në copa akulli gjatë sezonit të shkrirjes, duke formuar ajsbergë.

Ajsbergët kanë dinamikën e tyre dhe zhduken me kalimin e viteve. Një kapak polar i kësaj dinamike mbulon Antarktidën, vetëm këtë akullnajë ka një sipërfaqe prej 13 milion kilometra katrorë.

Çfarë do të ndodhte nëse akullnajat polare shkriheshin?

Shkrirja e kapakëve të akullit polar

Me ndryshimin e klimës dhe rritjen e efektit serë, flitet për shkrirjen e akulloreve polare. Efekti i menjëhershëm i kësaj është që niveli i detit të rritet. Konsideroni që masat e akullit përqendrojnë pothuajse 70% të të gjithë ujit të freskët në planet. Nëse ky ujë, që është në një sipërfaqe toke përfundon duke u shkrirë, do të përfundojë në det.

Shkencëtarët vlerësojnë se deri në vitin 2100, niveli i detit do të jetë rritur mesatarisht 50 centimetra nga niveli i detit. Kjo do të thotë që shumë qytete bregdetare do të ndikohen negativisht dhe shumë ekosisteme të tjerë do të duhet të përshtaten përsëri. Përveç kësaj, albedo i tokës gjithashtu do të preket pasi ka më pak sipërfaqe të bardhë që reflekton më shumë rrezatim diellor.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth akulloreve polare dhe pasojat e shkrirjes së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.