Fauna triasike

Zhvillimi i faunës triasike

Brenda epokës së Mesozoik Ka pasur 3 periudha që kanë shënuar ndryshime në evolucionin e planetit tonë: Triasik, Jurasik y Kretace. Në vijën ndarëse që ekzistonte periudha para-Triasike, Permian, një proces i zhdukjes masive u zhvillua në një nivel planetar që bëri që 95% e të gjitha specieve të gjalla të zhdukeshin. Kjo bëri që fauna triasike të përfaqësojë diçka si një rivendosje në të gjithë jetën në planet. Speciet e pakta që arritën t'i mbijetonin këtij procesi të zhdukjes masive u desh t'i përshtaten kushteve të reja tokësore dhe detare.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini Fauna triasike.

Zhvillimi i florës triasike

Periudha triasike

Përkundër këtij procesi të zhdukjes masive në nivelin planetar, kishte specie të shumta që ishin në gjendje të përshtaten me format e reja të jetës dhe, pak nga pak, me kalimin e kohës ata ishin në gjendje të diversifikohen. Gjatë gjithë kësaj periudhe, bimët formuan pyje të shkëlqyera dhe ishin dinosaurët që filluan të dominonin planetin. Ata ishin praktikisht kafshë që mbizotëronin të gjitha habitatet ekzistuese, si tokën, ajrin dhe detin.

Ne do të bëjmë një përmbledhje të shkurtër të zhvillimit të florës në këtë periudhë. Në fillim të Triasikut, shumë bimë u zhdukën që prej asaj kohe kushtet mjedisore nuk ishin më të përshtatshmet që ato të zhvillohen dhe diversifikohen si duhet. Kjo është arsyeja pse bimët që ishin në gjendje të mbanin veten pas kësaj periudhe zhdukjeje mund të diversifikoheshin mjaft lehtë pasi shkalla e konkurrencës ishte shumë më e ulët. Bimët që mund të mirëmbaheshin dhe diversifikoheshin në një sasi të madhe ishin kryesisht ato që i përkisnin grupit të gjimnastikave.

Këto bimë njihen si bimë me fara të zhveshura. Brenda këtij grupi bimësh, bien në sy halorët dhe cikadet. Përfaqësuesit e gjinisë gingko dhe fier ishin gjithashtu mjaft të rëndësishëm. Haloret përfaqësonin grupin e atyre bimëve me një punishte druri, të trashë dhe mjaft rezistente. Gjethet e saj ishin me gjelbërim të përjetshëm dhe normalisht mono. Kjo bën që organet e tyre, si mashkull dhe femër, kur riprodhohen, të ekzistojnë në të njëjtin individ.

Nga ana tjetër, cikadet ishin ato bimë me një kërcell drunor që nuk kishin asnjë lloj degëzimi. Gjethet e saj ishin të vendosura në skajin apikal të bimës dhe ishin dioekoze. Kjo do të thotë se ka individë të veçantë meshkuj dhe femra. Gingko ishin mjaft të bollshëm në këtë periudhë dhe vetëm speciet Gingko biloba jetojnë sot. Më në fund, fier ishin bimët vaskulare që tashmë i përkisnin grupit të pteridofiteve dhe që kanë floemë dhe ksilemë.

Zhvillimi i faunës triasike

Fauna triasike

Fauna më përfaqësuese e kësaj periudhe përbëhej nga dy grupe: zvarranikët dhe dinosaurët. Ishin jovertebrorët që ishin në gjendje të arrinin një zhvillim më të madh në nivelin e ekosistemit ujor. Disa lloje zvarranikësh gjithashtu u zhvilluan në mjedise detare dhe ishin në gjendje të mbizotëronin shumë nga detet.

Sa i përket ajrit, disa zvarranikë filluan të vëreheshin që kishin disa përshtatje me kushtet aktuale të mjedisit dhe ishin në gjendje të fluturonin. Për ta bërë këtë, ata kishin nevojë për mutacione të ndryshme anatomike për të adaptuar krahët dhe gjymtyrët e tyre për të fluturuar.

Ne do të zhvillojmë më tej të gjithë faunën e Triasikut.

Fauna tokësore tokësore

Brenda këtyre ekosistemeve, u zhvilluan disa grupe kafshësh me karakteristika unike: zvarranikët gjitarë dhe dinosaurët.

Zvarranikët gjitarë

Ky grup njihej me emrin e therapsidëve. Në aspektin fizik, ne mund të shihnim se këto kafshë ishin një hibrid midis qenit dhe hardhucës. Gjymtyrët e tyre ishin mjaft të gjata në krahasim me pjesën tjetër të trupit, por kishin bisht shumë të shkurtër. Dhëmbët kishin lloje të ndryshme të formave në varësi të dietës së secilës specie. Kur dieta ishte kryesisht nepërkë, mund të shohim se dhëmbët ishin zhvilluar kryesisht përmes moralit. Molarët janë më praktikë që të jenë në gjendje të shtypin bimët. Sidoqoftë, nëse dieta ishte plotësisht mishngrënëse, ju mund të shihni një zhvillim më të mirë të rrugëve dhe dhëmbit të kasapit.

Dinosaurët triasikë

Dinosaurët mendohet se janë shfaqur gjatë gjithë kësaj periudhe. Ndër dinosaurët më përfaqësues ne shohim prozauropodët dhe teropodët. Ne do t'i analizojmë ato në detaje.

Prozauropodët

Ata ishin kafshë me vëllim të madh dhe që kishin një qafë të gjatë. Gjatësia nuk është aq e madhe sa barëngrënësit që jetuan gjatë periudhës Jurasike. Ekstremitetet e tij ishin më pak të zhvilluara sesa pjesët e pasme. Brenda prozauropodëve kishte disa ndarje përsa i përket specieve. Ata mbizotërues ishin Mussaurus dhe Sellosaurus.

Theropodët

Ata ishin grupet e tjera të dinosaurëve që spikatën gjatë kësaj faze. Ishte një grup dinosaurësh mishngrënës. Ndër karakteristikat kryesore të tij gjejmë një ecje me pipetë dhe gjymtyrët e përparme shumë të pazhvilluara. Madhësia e këtyre specieve ndryshonte në varësi të ekosistemeve ku do të gjenden. Ndërsa evolucioni i kafshëve paraprinte një zhdukje masive, adaptimet gjenetike po ndodhnin me shpejtësi më të madhe. Kjo për faktin se mjediset ishin shumë të ndryshueshme në ato kohë dhe se flora gjithashtu kishte zhvillimin e vet.

Disa lloje teropodesh Ata nuk e kaluan njehsorin, ndërsa të tjerët ishin në gjendje të arrinin deri në 12 metra. Disa nga speciet më të njohura të theropodëve ishin Tawa dhe Euroraptor.

Fauna ujore triasike

Shuarja e përhershme

Në mjedisin ujor, jovertebrorët u zhvilluan kryesisht. Ata përfaqësoheshin nga molusqet midis të cilëve shquhen gastropodët, bivalvalet dhe cefalopodët. Disa korale u zhvilluan gjithashtu në shtratin e detit.

Zvarranikët ujorë gjithashtu patën mjaft zhvillim në këtë kohë. Notosaurus ka dhe ichtiosaurs spikasin. Në lidhje me zvarranikët ajrorë kishte gjithashtu një grup zvarranikësh që u zhvilluan mjaft mirë në lidhje me të tjerët. Dhe është se ato mund të gjenerojnë një lloj membranash që shtrihen nga trungu i saj në ekstremitetet e sipërme të saj. Këto gjymtyrë e bënë atë të aftë të fluturojë. Në këtë grup janë Pterosaurët që ishin vezakë dhe kishin sqep të zgjatur. Dieta e tyre ishte mishngrënëse.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Triasikut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.